Çalışma Saatlerimiz: Pts - Cts - 09:00 - 18:00, Pazar Günleri Kapalı
0552 673 00 00
Blog

Eterik (Esansiyel) Yağlar nedir?

 

Eterik (Esansiyel) Yağlar nedir?

 

Orijinal anlamıyla, \"eterik\" kelimesi cenneti temsil eder. Bu düşüncenin özü, günümüzün kelime anlayışında da bulunabilir: ruhani, manevileştirilmiş, geçici anlamına gelir. Bu nedenle uçucu yağlar uçucu maddelerdir.

 

Uçucu yağlar, bitkilerin yağ bezlerinde oluşur ve bitki dokusunda depolanır. Çiçekler, yapraklar, tohumlar, meyve kabukları, kökler, reçineler, ağaç kabuğu veya ağaçta bulunabilirler. Bazı bitkiler, kimyasal bileşimlerinde büyük ölçüde farklılık gösteren bitkinin farklı kısımlarından uçucu yağlar sağlar. Örneğin; tarçın kabuğu ve tarçın yaprağı yağı gibi


Hangi uçucu yağlar vardır?


Uçucu yağları kozmetik ürünlerde kullanabilmek için yaprak ve çiçek gibi bitki kısımlarının - örneğin çam ve lavantadan - buharla damıtılmasıyla elde edilirler. Bazı bitkilerde yağ, bitkinin bazı kısımlarına basılarak da elde edilir. Bu işlem, örneğin portakal ve bergamot için kullanılır.

En iyi bilinen uçucu yağlar okaliptüs, çay ağacı, biberiye, lavanta, nane, neroli, limon veya portakaldan gelir. Uçucu yağlar, papatya, gül, selvi, adaçayı, sandal ağacı, kekik, ardıç, zencefil, çam ve daha pek çok bitkiden elde edilebilir.

 

Uçucu yağlar deri ile temas ettiklerinde veya solunduklarında kan dolaşımına ve dokuya nispeten daha kolay girer. Aromaterapinin ardından kokuların duygular, sinir sistemihormon üretimi veya bağışıklık sistemi üzerinde etkisi vardır. İşte bu yağlardan bazıları:

Ø   Akne- Bergamot, çay ağacı yağı, sardunya, lavanta, limon otu- Yüz masajında ya da soğuk kompresler de kullanın.

Ø   Bel ağrısı- Sarı papatya, okaliptüs, lavanta, melisa, biberiye- Aroma terapi masajı

Ø   Selülit - Portakal ve üzüm meyvesi - İki ile beş damlayı banyo yağına ekleyin ve susam yağı ile karıştırın ve etkilenmiş bölgelere sıkıca masaj yapın.

Ø   Soğuk ve öksürük- Okaliptüs, nane ruhu, lavanta, biberiye, sandal ağacı. Yumuşak boyun masajı, soluma ve banyo suyuna ekleme.

Ø   Kepek- Lavanta, biberiye, servi. Kafa derisi masajında ve şampuanlar da kullanın.

Ø   Depresyon- Lavanta, portakal, melisa, sardunya. Vücut ve ayak masajında kullanın ve banyo suyuna ekleyin.

Ø   Egzama- Lavanta, sandal ağacı, servi, sardunya. Banyo suyuna ekleyin (yama testinden sonra.)

Ø   Baş ağrıları - Lavanta, nane ruhu, gül, biberiye, sarı papatya. Omuzlara, boyuna ve yüze nazikçe masaj yapın.

Ø   Uykusuzluk- Lavanta, boynunuza hafifçe masaj yapın, iki ile beş damla yağı banyo suyuna ekleyin ya da bir pamuk topuna iki damla ekleyin ve yastığınıza sürün.

Ø   Kas Ağrısı - Lavanta, biberiye, mercan köşkü, okaliptüs. Etkilenmiş bölgeye masaj yapın, soğuk ya da ılık kompresler kullanın.

Ø   Mide bulantısı- Lavanta, portakal, nane ruhu - Mendil üzerinden iki damla soluyun.

Ø   Stres- Lavanta, lemongrass, portakal, yasemin. Vücut, boyun ve yüz masajı yapın ve esansiyel yağ ekleyip 15-20 dakika küvette oturun.

Ø   Varisli Damar- Servi ve sardunya- Damarların çevresine hafifçe masaj uygulayın ve soğuk kompres kullanın.

Hayatınıza esansiyel yağları sokmanız, sağlığınız ve tedavinizde bir milat sunmakta ve yaşamda hissi deneyimleri unutmamanızı sağlamaktadır.