Çalışma Saatlerimiz: Pts - Cts - 09:00 - 18:00, Pazar Günleri Kapalı
0212 231 00 00
Blog

GÜZEL BİR CİLT SAĞLIKLI MIDIR? SAĞLIKLI BİR CİLT GÜZEL MİDİR?


Güzellik deyince ilk aklımıza sağlık gelmelidir. Çünkü ancak sağlıklı bir cilt güzel görünür. Hasta olan insanları hayal edelim, ciltleri solgundur, sarımsı ya da grileşmiştir, gözlerinin parlaklığı sönük ve donuktur. Bir önceki yazının devamı olarak güzelliğin aslında doğru pencereden bakılmasını ve açıklamasını yapmaya çalışarak, bir kamuflajdan ibaret olmadığını anlatmak istiyorum. Güzel bir cilt, güzel bir vücut şekline sahip olmak istiyorsak kozmetik endüstrisinin önümüze sunduğu her şeyi kullanmamalıyız. Çünkü, günlük hayatta kullandığımız kozmetik ürünlerin, ilaçların, cilt bakım ürünlerinin, gıdaların ve temizlik ürünlerinin çoğunda kimyasal katkı maddeleri var. Satın aldığımız ürünlerin ambalajlarında minik yazılmış içerik maddelerini (INCI) kontrol etmeliyiz. Elbette öncelikle bu kontrolleri nasıl yapmamız gerektiğini bilmeliyiz. Bu içerik maddelerine baktığımızda sıralanmış olarak birçok kısaltma, isim göreceksiniz. Bunların içerisinde öncelikle öğrenmemiz gereken bir kozmetik içerik maddesi var ve bunun adı, PARABEN

Peki, tüm uzmanların “uzak durun” diye uyardığı bu paraben nedir?

Paraben bir koruyucu; ürünlerin raf ömrünü uzatıyor ve zararlı bakteri ve mantar oluşumunu engelliyor. Düşük maliyetli olduğundan, birçok kozmetik ve kişisel bakım ürününde kullanılıyor. Eğer kozmetik ürünlerinin arka etiketlerinin üzerinde methylparaben, ethylparaben, propylparaben, butylparaben ya da benzylparaben isimlerini görüyorsanız, bilin ki o üründe paraben bulunuyor, toksiktir, vücutta toksin birikmesine yol açar.

Zararları Nedir?

• Egzama ve tahriş gibi alerjik reaksiyonları tetikler.

• Vücuttaki östrojen hormonunu taklit eder ve meme kanseri riskini ciddi orana artırır.

• Cilt tarafından emildiği için tüm vücuda, tüm dokulara, hatta kana ve idrara bile karışabilir.

• Endokrin sisteme büyük zarar verir. Yani, beze oluşumu ve hormon üretimine müdahale eder.

• Bebek ve çocuklarda gelişim ve bağışıklık sistemi sorunlarına sebep olur.

• Erkek üreme fonksiyonlarının bir kısmına zarar verme riski vardır. Bazı çalışmalardan elde edilen bilgilere göre, erkeklerde testosteron seviyesinde azalma meydana getirir ve sperm sayısını düşürür.

• Vücuttan atılan ya da atık ürünlerin içerisinde kalmış olan paraben, parçalanamadığı için göller, dereler, ırmaklar ve kanalizasyon sularına karışarak, tarımda ve günlük olarak kullanılan sulara karışır. Dolayısıyla, vücuttan attığımızı ve tamamen kurtulduğumuzu sandığımız bu toksik madde, çevresel etkenlerle, belirli bir döngü içerisinde vücudumuza geri dönebilir ve sağlığımızı tehdit etmeye devam edebilir.

• Erken yaşlanmaya sebebiyet verir. Cildi gençleştirmek ve güzelleştirmek amacıyla üretilen ürünlerin içerisinde olan parabenin erken yaşlanmaya yol açması ironik görünse de, yapılan araştırmalar bu konuda insanları uyarıyor.

• Yapılan araştırmalar, parabenin güneş ışınına karşı hassasiyet geliştirerek güneşin vücuda verdiği hasarı artırdığını ve cilt hücrelerinin normalden daha hızlı öldüğünü gösteriyor.

References

[1] Gray, J. State of the Evidence: The Connection between Breast Cancer and the Environment, 2008.

[2] Danish Ministry of the Environment-Environmental Protection Agency. Statutory order on restriction on import, sale and use of certain parabens in cosmetic products for children under 3 years. Available online: http://eng.mst.dk/media/mst/Attachments/Engelskparabenbekendtgrelse.pdf August 12, 2014.

[3] Cosmetic Ingredient Review. Final amended report on the safety assessment of methylparaben, ethylparaben, propylparaben, isopropylparaben, butylparaben, isobutylparaben, and benzyparaben as used in cosmetic products. International Journal of Toxicology, vol. 27, no. 4, pp 1-82, 2008. Available online: http://www.cir-safety.org/sites/default/files/paraben_build.pdf August 12, 2014.

[4] Ye X., et al., Parabens as urinary biomarkers of exposure in humans. Environmental Health Perspectives, vol. 114, pp 1843-1846, 2006.

[5] Calafat AM., et al., Urinary concentrations of four parabens in the U.S. Population: NHANES 2005-2006. Environ Health Persp, vol. 118, no. 5, pp 679–685, 2010.

[6] Darbre PD, et al., Concentrations of parabens in human breast tumors. Journal of Applied Toxicology, vol. 24, pp 5-13, 2004.

[7] Barr L., et al., Measurement of paraben concentrations in human breast tissue at serial locations across the breast from axilla to sternum. J Appl Toxicol, vol. 32, no. 3, pp 219–232, 2012.

[8] Prusakiewicz JJ., et al., Parabens inhibit human skin estrogen sulfotransferase activity: Possible link to paraben estrogenic effects. Toxicology, vol. 232, pp 248-56, 2007.

[9] Darbre PD., et al., Paraben esters: review of recent studies of endocrine toxicity, absorption, esterase and human exposure, and discussion of potential human health risks. Journal of Applied Toxicology, 2008.

[10] Prusakiewicz JJ., et al., Parabens inhibit human skin estrogen sulfotransferase activity: Possible link to paraben estrogenic effects. Toxicology, vol. 232, pp 248-56, 2007.