Çalışma Saatlerimiz: Pts - Cts - 09:00 - 18:00, Pazar Günleri Kapalı
0212 231 00 00
Blog

IPL Nedir?

IPL Nedir?

Son yıllarda gelişmiş teknolojinin kozmetik dermatolojiye kazandırdığı en büyük yeniliklerden birisi de IPL Lazer sistemidir. Çok yoğun bir doğal ışık flaşı yayar. Bu flaş kızılötesi (IR) ve morötesi (UV) ışınları uzaklaştırmak için filtre edilir. Böylece gereksiz ve sakıncalı dalga boyları elimine edilmiş olur. Bu şekilde geriye kalan spektrum melanini hedef alır.

Tüyleri nasıl yok eder?
Yoğun seçici ışınlar cilde nüfuz eder ve tüylerdeki melanin tarafından emilir. Bu emme sayesinde tüy ısınır ve bu ısı tüyün besleyici yapısına (Folikül) naklolur. Bunun sonucu olarak bir milisaniye (dakikanın binde biri) için 700C \'ye kadar çıkan sıcaklık sayesinde folikül ölür. Yüzlerce kıl folikülünün her biri yok edilir ve tüyler 1-2 hafta içeresinde dökülürler.

Her cilt ve tüy tipine uygulanabilir mi?
Tüy ne kadar koyu renk olursa (melanince daha zengin) sonuç o kadar başarılı olur. Açık renk ve ince tüyleri elimine etmek daha zordur.

Epilasyon yapılacak bölgeyi traş etmek neden gereklidir?
Tıraş, deri yüzeyindeki enerji harcamasını engellemek için gereklidir. Eğer tüyler uygulamadan önce tıraş edilmezse verim kaybı ve yüzeysel yanık riski gerçekleşecektir.

Neden jel kullanmak gereklidir?
Kullanılan jel, optik indeksi 1,3 ve 1,5 arası olan bir optik jeldir. Bu jel; Yansıma dolayısıyla oluşan kayıpları minimize ederek, aplikatör tarafından cilde yayılan ışığın mükemmel geçirimini sağlar. Optik indeksteki değişikliklerin (havadan geçimi esnasında) neden olduğu istenmeyen cilt ısınmalarını azaltır.

Acı verici bir uygulama mıdır?
Acı duyumu kişiden kişiye değişmekle beraber ciltteki melanin yoğunluğu, tüy uzunluğu ve tüy yoğunluğu gibi faktörlere bağlıdır. Bu yüzden cilt ne kadar koyu renkli ise, acı o kadar fazladır. Genellikle acı hissi, bir paket lastiğinin cilde vurulup çekilmesi hissi kadardır. Unutulmamalıdır ki acı hissi veya karıncalanma hissi seanstan 1-2 saat sonrasına kadar sürebilir.


İşlem neden aplikatöre bastırılarak yapılır?
Aplikatöre bastırılarak yapılan uygulama deri yüzeyinden, tüy folikülüne olan mesafeyi azaltır. Bastırılmadığı taktirde ışığın geçmesini engelleyebilecek olan kan dolaşımını sıkıştırır. Bu şekilde hem sonuca daha iyi yaklaşırken hem de kullanılan enerji düşer.

Yan etkileri var mıdır?
Şüphesiz ki, uygulama yapılan bölgelerde kızarıklıklar, bölgesel ödem veya kabarıklıklar olabilir. Bu etkiler seans bitiminden birkaç saat sonra kaybolur. Ama çoğu uygulamalarda yan etkilere rastlanmamaktadır. Nadir olarak, eğer gerekli önlemler alınmamışsa, geçici olarak pigmentasyon değişikliklerine yol açabilir. (hipo-pigmentasyon veya hiper-pigmentasyon)

Uygulamanın etkili olup olmadığını nasıl anlayabiliriz?
Çoğu uygulamalarda gözle görülebilen etkiler yoktur. Seansın hemen ardından tüyleri bir cımbız yardımıyla almak mümkündür. Eğer cildi çekiştirmeye gerek duyulmadan tüyler alınabiliyorsa bu etkili olduğunun kanıtıdır. Aynı şekilde eğer, kılların çıkış yerlerinde kabartı veya kızarıklık meydana gelirse bu da seansın başarılı olduğunu göstermektedir.

IPL seansından sonra normal aktivitelere devam edilebilir mi?
Seansın hemen ardından normal yaşama dönülebilir. Sakınılması gereken tek unsur güneştir. Mümkünse güneşe çıkmamak, çıkılması gereken durumlarda etkili bir güneş koruyucu kullanmak gerekir. Eğer cilt hassassa nemlendirici veya yatıştırıcı krem uygulanabilir.

Neden tüyler dökülmeden önce belirli bir zaman geçer?
Seansın ardından, tüy kendini besleyen kısımdan kopmuştur fakat hala kını içindedir. Epidermisin yenilenmesi süresince kınından zamanla ayrılır. Bu yüzden 1 ila 3 hafta boyunca tüy büyüyormuş gibi görünebilir. (Seanstan 10-15 gün sonra yapılacak hafif bir peeling tüy dökümünü hızlandırır. )

Neden birden fazla seansa ihtiyaç duyulur?
IPL tarafından yayılan ışıklar sadece büyüme evresindeki tüylerde etkilidir. İstatistiklere göre uygulama yapılan bölgedeki tüylerin yaklaşık %20 \'si herhangi bir zamanda büyüme evresindedir. Birden fazla seansa gerek duyulmasının sebebi budur. Ayrıca, dinlenmede olan kıl folikülleri yaş ve hormonal değişiklikler sebebiyle aktif hale geçebilir. Bu yüzden kişiye bağlı olarak koruma seanslarına gerek duyulabilir.

Kaç seans gereklidir?
Kaç seansa gerek duyulacağı tüyün rengine, yerine, tüylerin büyüme döngüsü uzunluğuna, kişinin genetik faktörlerine ve uygulama yapılan bölgeye göre değişir. Bu yüzden kesin bir sayı vermek zordur. Ancak ortalama olarak 6- 8 seansın iyi sonuçlar verdiği kabul edilmektedir.

Diğer tüy giderme metotları içinde IPL \'in yeri nedir?
Bütün geleneksel metotlar (cımbız, ağda, tüy dökücü krem vs.) geçici çözümler sağlar. IPL ise uzun süreli sonuçlar sağlar.

Lazer uygulamasından farkı nedir?
Lazerde tek bir dalga boyu kullanılır ve teorik olarak tek bir tüy ve cilt tipine uyar. IPL\' in geniş spektrumu sayesinde değişik tipte cilt ve tüylere uygulama yapılabilir. Bu sebeple IPL kullanım açısından lazere göre daha esnektir IPL tekniği (Intenses Pulsed Light), lazer teknolojisinin sürekli olarak gelişmesi ile ortaya çıkmıştır. Yüksek enerjili empülsiyona sahip bir flaş ışığı elde etmek için burada da lazerle bağlantılı bir ışık demeti kullanılır. Alışılmış lazer ışınının aksine IPL teknolojisi kişiye özel deri özelliklerine algılayabilir ve bu nedenle çok daha az yan etkiye sahiptir. Özel etki mekanizması sayesinde (deri üzerinden de tüy köküne doğru) lazerli epilasyonun aksine (sadece tüyün üzerinden tüy köküne) her türlü tüy ve deri tiplerine tedavi uygulanabilir.

SAGLIKLI VE MUTLU BIONOME GUNLER
Leyla INANIR Skinoloji Akademileri