Çalışma Saatlerimiz: Pts - Cts - 09:00 - 18:00, Pazar Günleri Kapalı
0212 231 00 00
Blog

IŞIK VE RENK TERAPİSİ

IŞIK VE RENK TERAPİSİ

 

Kromoterapi – İlkbahar güneşi altında taze mor menekşeler üstünde parıldayan pırıltılı sarı fulyaları gördüğümüzde kalplerimiz açılır ve kendimizi daha enerjili ve mutlu hissederiz. Gün batımını okyanus kenarında oturup seyrettiğimizde, ışık solmaya başlarken sarının turuncuya sonra pembe ve mora doğru dönüştüğünü görüp kendimizi huzurlu ve rahatlamaya hazır hissederiz; sarı ve mor gün için, sarı ve pembe gece için. Bunlar vücudumuzun istediği tamamlayıcı renklere örnekler, bunları sağlıklı ve pozitif bir yaşam sürdürmek için kullanırız.
Renk ve ışık ile doğa bize bedenlerimizi ve ruhlarımızı var etmemiz adına sağlığımız ve mutluluğumuz için en güçlü araçlardan birini verir. Renk bizi yakalar, titreşimleri bizi kendine çeker, titreşimleriyle de vücudumuzda çınlar. Enerjimizi denklemek istersek bizi titreşimleri ile besler, içimizi uyum ve esenlik hissi ile doldurur.
Renklerle tedavi ya da renk terapisi, Mısır’daki Heliopolis, İran, Hindistan ve Çin gibi antik zaman şehirlerinde de tanınmış ve kullanılmış bir yöntemdir.
İyileştirme pratiklerinde ışığın kristaller yoluyla parıldaması da kullanılıyordu. Bu özelliklerin tanınması yeniden gün yüzüne çıkıyor.
Işık Renk Terapisi organizmaların bütünsel ruhları üzerinde önemli bir etkiye ve role sahiptir. Renk terapisi, renklerin ve ışığın bütünsel bir esenlik hissi vermeleri için kullanıldığı doğal ve alternatif bir tedavi şeklidir.
Renk en saf şekilde, yani enerji halinde ışık ile taşınır ve genellikle hareket halindedir. Bu enerji şeklinin daha yoğun bir hali giydiğimiz kıyafetlerde, yediğimiz yemeklerde ve görülebilir çevremizde algımıza dayalı olarak doğa ve nesneleri renklerini nasıl gördüğümüzdedir. Doğada ve yaşamımızda gördüğümüz her şey bu görülebilir gökkuşağı tayfından etkilenir ve renklenir. Bunlar ışın taşıdığı ve farklı kombinasyonlar ve gölgelemelerle damıtılabilen yedi ana renktir.
Renk Işık Terapisinin Prensipleri:
Sıcak renkler kırmızı, turuncu ve sarıdır, soğuk renkler ise gök mavisi, çivit ve mordur.
 Yeşil, renklerin manyetik ısınmasının ve elektronik soğumasının büyük bir dengeleyicisidir. Işık ile çevrelenmişizdir ve bize güneş tarafından sunulan görülebilir tayf dahilinde yaşamımızda onunla etkileşim kurarız. Işık bizim enerji alanımızın her hareketini, yaşamı destekleyerek, uyum ve doğal denge hali yaratarak etkiler.  
Ruhsal seviyede renklere daha yakından baktığımızda:

·   Kırmızı– enerji, cinsellik ve yaratıcı güç ile ilişkilidir.

·   Turuncu- Duygularımızla bağlantılıdır.

·   Sarı– kendimize değer hislerimizle bağlantılıdır.

·   Yeşil– aşk ve uyumun merkezindedir.

·   Turkuaz– şehvet, cömertlik ve sıcak hislerle bağlantılıdır.

·   Mavi– yaratıcı dışa vurumun merkezindedir.

·   Magenta– sonsuz ruhani benliktir.

·   Mor- açıklık ve sezgidir.

\"Healthy-living_color-therapy\" 
Magenta, renk ve ışığın bizimle bağlantısı açısından en açık bağlantıdır. Öyle ki güneş ışığı aldığımızda mutlu ve enerjik hissederiz, kışın ise güneş ışığı eksikliğinde “Mevsimsel Bozukluklar” gibi durumlarla karşı karşıya gelebilir,
Çok az insan lambaların ve florosan ışıklarının kandaki kalsiyum seviyesini düşürdüğünden zararlı olduğunun farkındadır. Bununla mücadele etmek için lambalarınızı ve florosan ışıklarınız tam tayf ışıklılarıyla değiştirebilirsiniz.
Işığı Günlük Yaşamımızda Kullanma
Renklendirilmiş ışık, tedavide renk kullanımın en güçlü yoludur. Bu tedaviler genellikle yetenekli ve eğitimli renk pratisyenleri tarafından yapılır. Renk/ışık terapisi tamamlayıcı tıpta ruhsal, duygusal ve fiziksel hastalıkların iyileştirilmesinde kullanılır. Kilit nokta bedeni yeniden dengelemektir ve ışık ile renk bu süreç için çok iyi araçlardır. On yıldan uzun süredir bu sistem gittikçe gelişmekte ve genişlemektedir, öyle ki esenlik uzmanları, kineziyolojistlere, akupunktur uzmanlarına, bütünsel estetikçilere ve hemşireler ve ev uygulamaları ile ilgilenenlere fayda sağlamaktadır.
Renk/Işık Tedavisi
Omurganızı rahatlatacak şekilde oturun ya da uzanın. Normal ve doğal olarak nefes alın. Bir insan bir ya da daha fazla ışığa maruz kalabilir ya da belirli özellikleri olan birini seçebilir.

·   Kırmızı- canlılık ve enerji getirir

·   Turuncu- mutluluk getirir

·   Sarı- nesnellik ve entelektüel güç getirir

·   Yeşil- temizlik ve denge

·   Turkuaz- iyileştirici ve rahatlatıcı özellikleri vardır

·   Mavi- rahatlık ve huzur verir

·   Mor- Kendine değer, özgüven ve rahatlık verir

·   Magenta- iyileştirici özelliklere ve rahatsız edici düşüncelerden uzaklaştırma gücüne sahiptir.

Renk ve ışık terapisiyle kendimizi tedavi etmeye her karar verişimizde, zihnimi dinlendirir, enerjimizi yeniden dengeler ve mükemmel deneyimlerle kendimizi iyileştiririz.

 

SAĞLIKLI VE MUTLU BIONOME GÜNLER

Leyla İnanır