Çalışma Saatlerimiz: Pts - Cts - 09:00 - 19:30, Pazar Günleri Kapalı
0552 673 00 00
Blog

Kavitasyon nedir?

Kavitasyon ile Vücut Şekillendirme de Etkin Çözüm Yağ Dokusunda Azalma Selüloitte Düzelme Cilt Sıkılaştırma

Sadece Türkiye’de değil, tüm dünyada hızla ilerleyen obezite önemli bir sorun haline gelmiş, fazla kilolar ve bölgesel fazlalıklar sağlığı tehdit edecek boyutlara ulaşmıştır. Estetiğin dışında, önemli bir sağlık sorunu olan obezite insanları çeşitli arayışlara yönlendirirken, diğer taraftan da sürekli yeni teknolojiler ile bu sorunlara çözümler geliştirilmektedir. Bölgesel incelme ve zayıflamada sistemleri içerisinde kavitasyon uygulaması kilo sorunu yaşayanlara yönelik geliştirilmiş etkili bir yağ parçalama yöntemi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kavitasyon uygulaması; kişilerin sağlığını tehdit eden fazla kilolarından kurtulabilmek için tercih edebilecekleri yağ hücrelerini parçalama yöntemidir.

Kavitasyon, vücuda dışarıdan üst deriye (Epidermis) düşük frekanslı ultrasonik ses dalgalarının verilmesiyle, bölgesel deri altı yağ dokusunun parçalanması ve bunun sonucunda sıvılaşan yağ dokusunun karaciğer ve lenf yolu ile bölgeden uzaklaştırılması esasına dayanan bir yöntemdir.

Kavitasyon uygulamasında; ultrasonik dalgaların yayıldığı yağ dokusunda, güçlü bir titreşim oluşur. Bu oluşan enerji dalgası yağ dokusundaki hücre sıvısında ani ve yüksek basınç oluşturarak yağ hücrelerinin zarlarını parçalar. Parçalanan yağ hücrelerinin içinden çıkan yağ asitleri de metabolizma tarafından vücuttan atılır. Bölgesel yağ birikimlerini azaltmak ve vücudu yeniden şekillendirmek için güvenli, ağrısız ve etkin bir yöntem olup, cerrahi bir uygulama değildir.

Kavitasyondaki amaç; medikal sistemler olan liposuction ve lipoliz de olduğu gibi yağ hücrelerine etki ederek onları yok etmektir.

Uygulamalarda sonuç beklentisi nedir?

Kavitasyon uygulamasında diğer zayıflama sistemlerinin aksine çok hızlı sonuçlar gözlenir. Yağ hücrelerinin parçalanmasıyla ilk seansın hemen sonunda 1 – 10 cm arasında ölçü farklarını görülebilir. Ancak bu incelme kişiden kişiye, yağ kalınlığına göre değişim gösterebilir.

Uygulama sırasında neler hissedilir?
Kavitasyon uygulaması sırasında düşük frekanslı ultrasonik ses dalgalarının etkisi ile kulakta hafif ile bir çınlama duyulur. Bu çınlamanın herhangi bir yan etkisi veya zararı bulunmamaktadır.  Uygulaması sırasında acı veya rahatsız edici bir durum olmadığı gibi, masaj etkisi ile rahatlama sağlanır. Uygulama bittikten sonra bazı kişilerde uygulama bölgesinde kızarıklık görülebilir. Çok nadiren de olsa bazı kişilerde birkaç gün karın bölgesinde geçici ağrı veya morluk oluşabilir.

Kavitasyon kaç seans uygulanmalıdır?

Kavitasyonda uygulama seansı kişiden kişiye ve yağlanmanın kalınlığına göre değiştedir. Ancak ortalama süre 8 – 10 seans arasında olup gözle görülür bir incelme sağlanmaktadır.

Kavitasyon seans süreleri ne kadardır?

Kavitasyon seans süreleri min. 8 dk.’ dır ve bölgesel olarak maksimum 20 dakikadır. Tüm vücuda maksimum uygulama süresi 40 dakikadır.

Kavitasyon seans aralıkları ne kadardır?

Kavitasyon haftada maksimum bölgesel 20 dk. ve 1 seans uygulanabilir.

Kavitasyon uygulaması sırasında beslenme veya diyetisyen yardımı alınmalı mı?

Kavitasyon uygulaması yaptıran kişiler beslenmelerine mutlaka dikkat etmelidirler. Beslenme danışmanı eşliğinde kişiye özel beslenme programları hazırlanır. Çünkü dengesiz ve fazla yemek kaybedilen yağların yeniden oluşmasına neden olacaktır. Yaşa ve bedene uygun dengeli bir beslenme programı uygulanmalıdır.

Kavitasyon güvenli bir metot mu?
Kavitasyon Ultrasound enerjisinden elde edilen bir sistemdir. Son derece güvenli olan Ultrasonlar anne karnındaki bebeğin izlenmesi gibi tıpta ortopedi, romatoloji, fizik tedavi dahil birçok alanda uzun yıllardan beri kullanılmaktadır. Ayrıca kesinlikle cerrahi bir işlem değildir. Herhangi bir kimyasal işlem veya deri altına yapılan bir enjeksiyon da değildir. Daha sonrasında kişiyi rahatsız edecek kesik, çizik, ameliyat ve dikiş izi görüntüsü oluşmamaktadır. Uygulama sonrasında çok rahat bir şekilde günlük hayata devam edilebilir. 8- 25 dakikalık kısa uygulama süresi öğlen yemeği arasında bile uygulamanızı rahatlıkla yaptırıp, sonrasına işinize devam edebilirsiniz. Diğer birçok zayıflama sisteminde olduğu gibi uzun zaman ayrılması gereken bir uygulama değildir. Ülkemizde ve dünyada güvenle kullanılan bir sistemdir.

Kavitasyon uygulamasını kimler yaptırabilir?
Kavitasyon uygulamasına uygun kişiler genel olarak fazla kiloya sahip yani yağ hücre sayısı olması gerekenden fazla olan ya da yağ hücre ebadı olması gerekenden büyük olduğu durumlardır.

Erkekler Kavitasyon yaptırabilir mi?

Evet, kavitasyon erkeklere de uygulanabilmektedir.

Kavitasyon hangi vücut bölgelerine uygulanabilmektedir?

*Kavitasyon uygulaması yağ dokusunu hedeflediğinden özellikle yağların yoğun olduğu bel bölgesi, karın bölgesi, göbek çevresi rahatlıkla uygulanabilir.

Kavitasyon uygulaması selüloitti olan kişilerde etkili mi?

Selüloit derinin portakal kabuğu görünümünde olması ve bozulmuş yağ hücresi olarak tanımlanır. Kavitasyonda uygulamasında direk yağ hücrelerini hedef aldığı için rahatlıkla uygulanır. Ayrıca bir miktar ısı etkisi ve masaj etkisi ile vücut sıkılaşmasını destekler. Genel olarak 8-10 seans uygulama yapılmalıdır.

Kavitasyon uygulaması sonrasında önerilen aktiviteler var mı?

Kavitasyon seansı sonrası mutlaka özellikle 2-3 gün yoğun egzersiz yapılmalıdır. Yoğun egzersiz metabolizmayı hızlandırarak yağların yakılması içindir. Egzersizler parçalanan ve serbest kalan yağ asitlerinin vücuttan uzaklaştırılmasını sağlanır.

İlk seansta bile yağ dokusunun yumuşadığı hissedilebilir, ancak kilo kaybı seanstan sonra değil, takip eden seanslarda ortaya çıkar. Yedinci günden sonra daha belirgin hale gelir ve 15. günden sonra yağ dokusundaki azalma rahatlıkla fark edilebilir. Özel vücut analiz cihazı ile yağ ölçümü yapıldığında verilen kiloların uygulama yapılan bölgelerdeki yağlardan olduğu görülür.  

Kavitasyon uygulama süreleri kişiden kişiye değişim gösterir. Haftada toplam 40 dk.’ dan fazla uygulama yapılmaz ve seans aralıkları tamamen kişiye özel hazırlanır.

Kavitasyon uygulaması kimlere yapılmaz?
* Böbrek yetersizliği olanlarda

* Lenfatik dolaşım bozukluğu olanlarda

* Karaciğer bozukluğu olanlarda

* Koroner Kalp hastalarında

* Kalp pili ve stendli hastalarda

* Kronik karaciğer hastalığı olan hastalarda

* Kan koagülasyon (pıhtılaşma) disfonksiyon rahatsızlıkları bulunan kişilerde

* Yüksek tansiyon hastalarında

* Metabolizma bozukluğu olanla

* Hamilelerde

* Akut veya kronik hastalıklar

* Ciddi patolojik değişiklikler yaşamış kişilerde

* Kadınlarda adet dönemlerinde

* Uygulama bölgesinde yara veya dermatit bulunan kişilerde

* Uygulama bölgesinde metal protez bulunan kişilerde

Kavitasyon öncesinde uyulması gerekenler nelerdir?

Kavitasyon bir yağ dokusu üzerinde etkili bir yağ parçalama yöntemidir. Vücutta parçalanan yağ asitlerinin lenf yoluyla vücuttan atılabilmesi için bol su tüketilmesi önemlidir. Kavitasyon seansına başlamadan 1-2 gün öncesinden en az günlük 2,5 – 3 litre su içilmelidir. Tükettiği kafein, alkol miktarı kadarda su tüketmelidir.

Kavitasyon Uygulaması sonrasında Önerilen Aktiviteler nelerdir?

Dolaşım sistemin hızlanması için kavitasyon uygulaması sonrasında mutlaka fiziksel aktivite arttırılmalıdır. Dolaşım sistemin hızlanmasının yanı sıra kalori harcamada da olumlu katkı sağlanmış olacaktır.

Kavitasyonun avantajları nelerdir?

* Ağrısız bir yöntemdir

* İyileşme süresi gerektirmez

* Etkili sonuç

* Kalıcı sonuç

* Yağ parçalamada etkili

* Seans süreleri kısa

* Hızlı sonuç

* Yara, iz gibi yan etkileri yok 
Kavitasyon, etkili, kısa sürede sonuç veren basit ve ağrısı acısı olmayan kolay bir yağ yakma sistemidir.