Çalışma Saatlerimiz: Pts - Cts - 09:00 - 18:00, Pazar Günleri Kapalı
0212 231 00 00
Blog

SİZ HANGİ “MEVSİM” SİNİZ?


SİZ HANGİ “MEVSİM” SİNİZ?

Hepimizin bildiği gibi her renk duygu ve moralimizi yansıtır. Örneğin; üzgünsek daha koyu ve puslu renkleri seçeriz. Yaz günleri daha açık ve canlı renkleri tercih ederiz. Duyguları ölçmek zordur. İşte bu yüzden renk psikologları, renklerin insanlar üzerindeki etkilerini ve kişilerin duygu ve hislerini nasıl etkilediği sorularının cevabını bulmak için çalışmalarını devam ettirmekteler. 

İnsanların Ten tınısını etkileyen 3 faktör vardır:

·       Ten rengi

·       Saç rengi

·       Göz rengi

Renk Analizinin Temeli

Cilt Alt Tonu

Cilt ve saç rengi her insanda genetik olarak tanımlanmıştır. Güneş ışınlarında cildimizin nasıl esmerleşeceğine, çillerimizin olup olmayacağına ve ne zaman saçlarımızın beyazlayacağına kanımızdaki 3 madde karar verir. Bunlar;

·       Melanin

·       Karotin

·       Hemoglobin

Eğer bir kişinin kanında bu üç maddeden Melanin en fazla ise bu kişi güneşte çabuk esmerleşir. Bu demek ki Melanin tenimizin kahverengini almasına ve saçımızdaki kızıllığa neden olur.

Kanında fazla miktarda Karotin olan kişi hiçbir zaman solgun gözükmez. Her zaman hafif sarımsı kahverengi tonuna sahiptir. Bu da UV-ışınlarına maruz kalındığında çillerin sarımsı kahve rengi almasına neden olur.

Yüksek değerde Hemoglobin olan kişinin cildi hafif kırmızımsı veya pembemsi renk alır. Bu kişinin cildi ince ve pürüzsüz görünür. Özellikle soğuk kış günlerinde mavimsi bir renk alır. Bu ciltlerde kuporose (rosacea) daha fazla oluşur ve güneş yanığına çabuk maruz kalır. Bir kişide pigment dağılımı %34 Melanin, %30 Karotin ve %36 Hemoglobin şeklindedir. Sonuçta bakıldığında tüm bu maddeler kanımızda hemen hemen eşit oranda dağılmıştır.

Sarımsı cilt tonu, Melanin ve Karotin karışımından oluşur ve bu kişilerin ilk bakışta İlkbahar olarak gözükmesine sebep olur, aslında renk analizinden sonra belirgin olarak bu kişilerin Yaz tipi oldukları ortaya çıkar. Sadece İlkbaharmışlar gibi gözükürler. Demek ki ilk verilen izlenim her zaman doğru olmuyormuş. Örneğin; Orta Avrupa’da %80 İlkbahar tipleri sarışındır. Slovak ülkelerde çoğu koyu renk saçlıdırlar. Bir kişi saçları sarı diye Analiz yapılmadan Yaz diye kararlaştırılamaz. Afroamerikalıların İlkbahar tiplerinin Çikolata rengi tenleri vardır.

Renk tipinin o kişinin karakteri veya kişiliği ile bir ilişkisi yoktur. O kişinin pigmentleri harmoni halinde hangi renk kartelasını kullanacağını gösterir.


Cilt Alt Tonu

Harmoni Renkleri

Altınım Cilt Tonu

Sıcak Tonlu İlkbahar veya Sonbahar Renkleri

Pembe, Mavimsi Cilt Tonu

Soğuk Tonlu Yaz veya Kış Renkleri

Renklerinizi Biliyor musunuz?

 

Her sezon insanların ne kadar çok yanlış renkler seçtiklerine şahit olmuşsunuzdur. Siz de belki renklerinizi bilmiyorsunuz ve satış elemanlarının size sattıkları renklere güvenip her seferinde yanlış renkleri giyiyorsunuz.  Şimdi lütfen gardırobunuz için son zamanlarda aldığınız renkleri bir düşünün.

·       Sizin de olmazsa olmaz renginiz var mı?

·       Sevmediğiniz renkler neler?

·       Gardırobunuza bir bakın lütfen; en çok sevdiğiniz renkten ne kadar çok kıyafetiniz var

·       Almış olduğunuz ve uzun zamandır giymediğiniz neleriniz var dolabınızda

Dört Mevsim

 

İlkbaharda sıcak tonlar hakimdir doğaya, tüm renklerde Sarının karışımı vardır: Turuncu, Şeftali tonları, Somon, Kayısı ve buna ek olarak da canlı Yeşil tonları Elmadan Ihlamur yeşiline kadar.

Sonbaharda da sıcak tonlar hakimdir doğaya, Zeytin yeşili, Haki yeşil ve Aşı boyası rengi.

Teknik olarak bakacak olursak aslında İlkbahar ve Sonbahar aynı pozisyondadır. İkisinin de ışığı ve dağıttığı enerji hemen hemen aynıdır, fakat farklı yönlerdedir. Bu demek oluyor ki; İlkbaharda hafif enerji yükselirken, Sonbaharda düşer.

Buna karşın Yaz renkleri soğuktur. Genellikle Gri veya Mavi karışımları hakimdir. Kiraz kırmızısı, Şarap kırmızısı; ikisinin de alt tonu Mavidir.

Kontrast ve Soğuk; Kış renkleridir. Tam Beyaz, buz-mavisi ve koyu Mavi-yeşil atmosfere rengini verir.

Bu iki mevsim birbirinden tamamen ayrıdır. Karakteristik olarak birbirinin zatıdır. Kışın, yeryüzü en az enerji seviyesine ulaşır. Kar üzerine yansıyan güneş ışınları atmosferi en üst düzeyde aydınlatır. Renk açısından birçok perspektif sunar. Öncelikle beyaz renk tüm orta ve koyu renklerin daha koyu görünmesine sebep olur, burada açık-koyu kontrastından bahsediyoruz. Renklilik açısından – doğallık ve maksimum parlaklık, herhangi bir rengin renklilik özelliğini artırır ve sonuç olarak daha canlı ve kış aylarında renklerin daha net gözükmelerini sağlar.

Yaz aylarında maksimum enerji dünyaya yayılır. Yazın güneş ışınları 90% altında yansır, bu yüzden çevresinde bulunan bitki örtüsüne de bağlı olarak maksimum enerjiyi toplar. 

İlkbahar canlı Yeşil tonların[Belgeden yaptığınız güzel bir alıntıyla okurlarınızın dikkatini çekin veya önemli bir noktayı vurgulamak için bu alanı kullanın. Bu metin kutusunu sayfada herhangi bir yere yerleştirmek için sürüklemeniz yeterlidir.]

ı beraberinde getirir. Buna Nergisin canlı Sarısı ve Lalelerin Turuncu renkleri eşlik ederler.

Sonbahar altındı görüntüyü getirir. Kurumuş yapraklar, ormanın hakim rengi turuncumsudur. Önceden parlak olan renkler Sis ile buğulaşır. Ekim ayında   ve Aşı boyası rengidir doğaya hakim olan. Doreler (altın sarısı, kahve vs.) ve ona eşlik eden sıcak tonlar.

 

Yaz aylarında soğuk Pastel renkler doğaya hakim olur. Tepelerin üzerinde yaz sıcağı Mavimsi bir pırıltı oluşturur ve doğadaki yeşil bile Soğuk gözükür gözümüze. Renkler yumuşak ve pudralı.

Kışın kar Beyazına ve Gri tonlarına gökyüzünün parıldayan Mavisi eşlik eder. Kışın tonlar kontrasttır.

Soğuk ve Sıcak Renkler

 

·     Sıcak Renkler: İlkbahar ve Sonbahar tipi- %60 dan %100 e kadar bariz Sarı renk hakimdir.

·     Soğuk Renkler: Yaz ve Kış tipi – Bu renklerde Sarı yoktur. Mavi alt ton mevcuttur bu yüzden ‘soğuk’ renk diye adlandırılırlar.

Sıcak tonlu, güneş ışını, sarımsı renk tonları: Bu renklerle sıcaklık, Güneş anımsanır.

Soğuk tonlu, renk ailesi grimsi-mavimsi derinliği, maviyi, soğuk Denizi hatırlatır. 

Parlak ve Mat Renkler

 

     Canlı İlkbahar renkleri Sarı ve Kırmızının karışımı ve Beyazın verdiği aydınlatma elde edilir.

     Mat Yaz renkleri Ana renklerin Grinin bulanıklığının renklerle karışımı ile elde edilir.

     Buğulu Sonbahar renklerinin içinde Siyah bulanıklığının karışımı vardır.

     Parlak Kış renkleri için saf Sarı, Mavi ve Kırmızı kullanılır.

 

Renk ve Stil Danışmanlığı Eğitimi için Özel Fethiye Leyla İnanır Akademi

0252 614 00 04 ve 0552 514 10 04 telefonlarından bilgi alabilirsiniz!