Cildin Günlük Bakımı Neden Önemli?

Aslında çok basittir, hemen hava durumunu düşünebiliriz. Hava yağmurlu olduğunda üzerimize yağmurluk giyiyor ya da şemsiye açıyoruz. Kış aylarında ise üşümemek için çok daha kalın giyiniyoruz. Bu hisleri direkt yaşadığımız için hemen gerekli önlemi alıyoruz. Aksi takdirde ya terler ya da soğuktan üşür ve hasta oluruz. Peki bu önlemleri alırken, neden cildimizi unutuyoruz? Cildimiz yani deri vücudumuzu saran en büyük organımızdır. En üstteki derimizin görevi de bizi korumaktır. Sizce derinizi yeterince koruyor musunuz?

Biz cildimizi ne kadar çok korursak ve ihtiyaçlarını doğru zamanda karşılarsak cildimiz de bizi korumaya ve sağlıklı görünmeye devam edecektir.

Önceliğimiz;

1)Temizlik; her sabah ve akşam cildimizi cilt yapımıza uygun bir temizleyici ile süt ya da jel ile temizlemeliyiz. Gün boyunca tüm çevresel kirlere, makyaj ürünlerine vb. etkenlere maruz kalan cildimizi bu zararlı fazlalıklardan kurtarmalıyız ve nefes almasını sağlamalıyız. Sabahları ise, gece boyunca biz uyusak da faaliyetine devam eden mucize metabolizmamız deri yüzeyine salgı yollamaktadır. Bu nedenle gece oluşan cilt yüzeyindeki fazlalıkları da cildimizden arındırmak için sabah yine temizlememiz gerekir.

2)Tonik; ferahlık, canlılık kazandırırken, yağda eriyen kirleri temizler. Özellikle 4,8 tonik bu noktada önem kazanmaktadır çünkü cildimizin pH dengesini sağlar. Doğru pH dengesine ulaşan cildimizin savunma mekanizmasından sorumlu flora bakterileri cildimizin sağlıklı kalmasına yardımcı olmaya devam eder. Ayrıca şikâyet ettiğimiz siyah noktaların oluşumu azaltır ve gözeneklerimiz daraltır.

3)Serum; belirttiğimiz gibi metabolizmamız mucizevi şekilde çalışıyor aslında, ancak yaşam tarzımız, beslenme şeklimiz gibi nedenlerden dolayı cildimiz kendi doğal kremini üretmekte zorlanıyor. Bu nedenle bizim bu eksiklikleri dışarıdan takviye etmemiz gerekmektedir. Cildin tekrar sağlıklı bariyerini oluşturması için gerekli serum ve daha derine etki edebilmek için özellikle lipozomları kullanmamız gerekir.

4)Neden krem sorusuna gelecek olursak cildimizi temizledik, Lipozomlar ile beslemeyi yaptık şimdi ise cildimiz ve dış etkenler arasında bir koruyucu bariyer oluşturmamız gerekmektedir. İşte asıl kremlerin asıl görevi bunu yerine getirmektir.

5)Göz kremi ayrıca kullanmamız gerekir çünkü göz çevresi vücudun en hassas ve ince deri yapısına sahiptir. Bu narin bölgeye daha hassas davranmalı ve ona özel krem, jel ve ampuller kullanmalıyız.

Bu birkaç adımlık cildin günlük bakımı cildimizin kırışmasını ve esnekliğini kaybetmesini önemli ölçüde azaltacaktır. Genç yaşta olsa bile, cildinizin düzgün görünmesini istediğinizde temizleme ve krem özellikle kullanılmalıdır. Sıkça duyduğum bir cümle “Ne kadar geç başlarsam o kadar iyi ya da şimdiden cildimi alıştırmayayım“ O zaman ben sormak istiyorum:

Kışlıkları ne kadar geç giyersen o kadar iyi mi?

Yağmur altında üşümeye ne kadar dayanabilirsin?

Saunada kaç gün kalabilirsin?

Kaç gün susuz yaşayabilirsin?

Cildimizin basit ihtiyaçlarını karşılamak gereksiz, önemsiz ya da pahalı geliyor. Fakat gerekli ihtiyaçlar zamanında karşılanmazsa, daha sonra ki maliyetler bir çoğumuzun bildiği gibi çok daha pahalı oluyor ve asla orjinali gibi de olmuyor. Tam da Instagram estetik filtrelerini kaldırmışken ve bizler sosyal medyaya bu kadar bağımlı olmuşken biraz daha bu konuda düşünmemiz yerinde olur.

Bir cevap yazın