CİLT GENÇLEŞTİRME VE LEKE BAKIMI

Yaz bitti, ancak lekeler kaldı. Yaz aylarında güneşin tadını çıkarırken, maalesef kalan lekeler önemli estetik, duruma göre de sağlık sorunu oluşturmaktadır. Özellikle sonbahar ve kış ayları leke bakımları için oldukça doğru bir zaman olduğundan bu dönemde leke bakımlarına çok rağbet ve ilgi vardır. Leke bakımında birçok farklı uygulama seçeceği mevcut ve bunlardan bir tanesi de oldukça etkili olan karbon peeling uygulamasıdır. Kolajen dokuyu canlandırmak, cildi tazelemek, yenilemek için kullanılır. Her cilt tipine uygulanabilen karbon peeling; güneşin bıraktığı lekeler, ciltteki akneler, sivilce izleri, büyümüş gözenekler, eskiyen kolajen tabakası, çevresel ve genetik pek çok faktörün olumsuz etkisini çok kısa sürede ortadan kaldırır ve tek seans sonrasında bile cilde parlaklık kazandırmak mümkündür. Karbon peeling, bir çeşit lazerle yüz yenileme ve gençleştirme işlemidir. Lazerle cilt soyma ve fraksiyonel lazer yöntemlerinden en büyük farkı deri üzerinde yara ve kabuklanma oluşturmaması açısından önemli bir avantaj sağlamasıdır. Yaş ve cinsiyet gözetmeksizin herkese uygulanabilen karbon peeling, ciltte komple bir soyulma oluşturmadığı için, ortalama yarım saat sürer ve öğlen arasında bile uygulama yapılabilmektedir, dolayısıyla kısa sürede günlük yaşama dönülmesine olanak sağlar. Karbon peeling uygulamaları genellikle ihtiyaca göre 7-14 gün arayla 5-10 seans uygulanabilir. İlk uygulamalar 1- 2 haftada bir, diğer seanslar ise ayda bir olacak şekilde devam edilir. Sonuç açısından değerlendirdiğimizde, uygulama sayısı kişinin ve tedavi edilecek yüzeyin özelliklerine göre değişir.

Uygulamanın aşamaları şu şekildedir: Karbon peeling uygulaması öncesi ön temizleme olarak yüz jel ya da süt ile temizlenir. Sonrasında daha derin temizleme ve detoks sağlaması için Cream Mask kullanılır. Ardından buhar uygulaması ile gözenekler yumuşatılır ve açılır. Gözenekler açıldıktan sonra krem kıvamında olan karbon solüsyonu cilde uygulanır. Solüsyon 10 dk bekletilir (gözeneklere ve yağ bezlerine daha iyi nüfuz edebilmesi için) ve lazer uygulaması başlar. Q-Switched Nd-YAG (1064 nm) mod ile tüm karbon yapılar patlatılarak ve buharlaştırılarak temizlenir. Lazer enerjisi yağ bezlerine ulaşmış karbon partikülleri tarafından emilir ve patlatılır. Bu lokal ısı artışı kolajen sentezini uyarır. Ciltten karbon temizlendikten sonra rahatlatıcı bir maskenin ciltte 10 dakika bekletilmesi ile işlem bitmiş olur.

Güneş lekelerinden kurtulmak, güneş lekeleri oluşmadan önce önlem almak veya kolajeni desteklemek için karbon peeling uygulaması önerilir. Bu uygulama oldukça memnun edici sonuçlar sağlanmaktadır. Lekenin dışında hemen uygulama sonrasında ciltte canlılık ve parlaklık kişiyi ayrıca çok memnun etmektedir. “Acı var mı?” sorusuna şu şekilde cevap verebiliriz: Uygulamayı yaptıran kişiler hafif bir batma hissettiklerini ifade etmektedirler.

Güzellik Uzmanı
Hatice İnanır

Bir cevap yazın