Akne Beslenme

İçinizin güzelliği cildinize de yansır. Doğru beslenme alışkanlığına sahip olan kişilerin ciltlerinin gençliğini ve güzelliğini yılar boyunca koruyabilirler.
Doymuş yağların tüketilmesi vücutta sebum (tıkanmış gözenekler ve akneden sorumlu yağlı madde) üretimini çoğaltır. Yağlı süt ürünleri, kızarmış yiyecekler, besin değeri olmayan abur cuburlar sık tüketildiğinde akne ve sivilce oluşumu hızla çoğalır.

Kafeinden, kakao oranı düşük çikolatadan, baharatlı yiyeceklerden, margarin ve bitkisel yağlardan ve alkolden uzak durmak sivilce oluşumunun önüne geçmektedir.

Şeker ve şekerli yiyeceklerin tüketimi tamamen kesilmelidir. Şeker, bağışıklık sistemini de olumsuz etkileyerek bağırsaklarda bir maya mantarının oluşumuna zemin hazırlar. Bağışıklık sistemin zayıflaması akne oluşumuna sebep olur.

Beyaz ekmek, beyaz un içeren bütün gıdalar, beyaz pirinç gibi rafine karbonhidratlar vücutta basit yağlara dönüşür ve dokulara taşınır. Lif açısından zengin tam tahıllı gıdalar bağırsakları temizlerken dolaşımdaki toksinleri atmaya yardımcı olur.

Havuç sakız kabağı, bal kabağı, karahindiba yaprağı, pancar yaprağı, ıspanak, karalahana, pazı, kayısı, şeftali ve terede A vitamini ve betakaroten açısından zengindir. Bunlar iki güçlü antioksidandır ve akne gibi cilt bozukluklarının tedavisi için önemli maddelerdir.

Çinko akne oluşumun engellemektedir antibakteriyeldir ve sebum üretimini düzenlemeye yardımcı olur. Kabuklu deniz hayvanları, balıklar, soya fasülyesi, ayçiçeği tohumu ve taze fındık çinko açısından zengindir.