Akne

Akne

Akne ve arı olmayan ciltler kozmetikle uğraşan insanların hemen hemen her gün uğraşmak zorunda kaldığı genel bir sorundur. Bu sorunun temelini oluşturan sebepler geniş bir yelpaze oluşturur. Çevresel faktörler, hormonsal hastalıklar, kalıtsal sorunlar, bakteriler, metabolizma ve stresten dolayı oluşan bazı sorunlar bunlardan bazılarıdır.

Bir kozmetikçi veya dermatologun aknenin tüm çeşitleriyle başa çıkması mümkün değildir. Ciddi durumlarda problemin temelinin hormonsal bir dengesizlik mi yoksa başka faktörler mi olduğunu belirlemek amacıyla işinde uzman bir dermatologa gerekli testleri uygulatmak amacıyla başvurulmalıdır. Akne Conglobata gibi tüm ciddi akne nedenli hastalıklar Dr. Baumann Das Institut uzmanınız ve bir dermatolog tarafından tedavi edilmelidir.

İyi bir kozmetik uzmanı düzenli ve kökten temizleyici bakımlar hazırlayarak, salon tedavisine ek olarak ev tedavisi uygulatarak ve daha iyi ve hızlı sonuçlar elde etmek için müşteriye dermatolojik tavsiyeler sunarak bir dermatolog ile birlikte verimli bir şekilde çalışabilir.

Akne psikolojik yönden bakıldığında da bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır ve duygusal yönden de kişiyi ciddi derece etkileyebilir. Akne genellikle siyah noktaların oluşmasıyla başlar. Siyah noktalar genelde pis değildir, fakat yağ ve ölü hücrelerin gözeneklerde salgı bezlerini tıkaması ve bakterilerle karışması sonucu oluşurlar. Daha sonra havayla temas ettiklerinde siyaha dönüşürler. Siyah noktalar iltihaplanınca kırmızı sivilceye dönüşür ve kirli ellerle temas edilmesi halinde yayılırlar. Sivilcenin enfeksiyon kapması sonucu beyaz bir nokta veya çıban oluşur. Bunun sonucunda da yara izlerinin ortaya çıkması muhtemeldir. 15 yaşındayken çıkmış bir sivilcenin 30´lu yaşlardayken tekrar çıkması normal bir durumdur. 25 ve 40 yaş aralığındaki her beş kadından biri akne sorunuyla karşılaşmaktadır. Yetişkinlerde akne oluşumunun birkaç sebebi vardır. Bunlar stres, kozmetik ürünleri, hormonlar ve doğum kontrol haplarıdır. Stres yağ salgı bezlerinizin aşırı tepki göstermesine yol açar. Bazı kozmetik ürünleri gözeneklerin bakterilerle dolmasına yol açar. Hormonlar ise yağ bezlerinin aşırıçalışmasına yol açar. Ayrıca androjenle bir araya gelmesi sonucunda doğum kontrol hapları sorunların patlak vermesine neden olabilir.

Yapılmasi ve Yapılmaması Gerekenler

Yapılması Gerekenler:
Hormonsal düzenin kontrolü için kan testi yaptırın.
Kozmetik uzmanınıza günlük detoks çizelgesi hazırlatın.
Stresten kurtulmak için egzersiz ve meditasyon yapın.
Cildin yüzeyinin onarımı ve yara izlerinin tedavisi için Dr. Baumann
Deri Soyucu Tedavileri´ni uygulatın.
Sadece cilt dostu ve ciltle uyum içinde etkisini gösteren; kimyasal
koruyucular, kimyasal güneş kremleri, koku, renklendirici ve mineral
yağlar içermeyen ürünler kullanın.

Yapılmaması Gerekenler:
Sivilceleri sıkmayı denemeyin.
Enfeksiyonu yayabileceğinizden enfeksiyon kapmış yerlere dokunmayın.
Yağlı yiyeceklerden uzak durun.
Gerekli değilse ağır ilaçları kullanmaktan kaçının.
Gözeneklerin kapanmasına yol açacak mineral yağlar içeren ürünler kullanmayın.

Recommended Skincare

Önemli Tavsiye: Akne oluşumunu engellemek ve akne yüzeyini onarmak için AHA deri soyucu tedavilerini uygulatın.

Skin Ident
Dr. Baumann
Beaucaire
Akne sorunlarinda Dr. Baumann ürünlerine basvurunuz. Temizleme jeli veya Temizleyici Süt (tüm ciltler için)
Lipozom Multi Aktif Çay Ağacı
Şiddetli durumlarda Lipozom Multi Aktif Manuka Çay Ağacı ve Lavanta.
Herb Vital Ampoule´ü tedavi kreminde bulunan lipozoma ek olarak uygulayın.
Yağlı ciltler için Sıvı Normal Multi Vitamin (günlük bakım)
Aktif Bakım (gece bakımı)
Aktif Bakım Jeli
Enfeksiyon kapmış bölgelere geceleyin Sivilce kremi sürün.
Yüz Temizleyici (köpüklü jel)Tonik Losyon
Yüz ve Vücut Deri Soyucu
Lipozom Çay Ağacı
Jel Maske
Krem Maske
Yoğun Çay Ağacı kremi
Göz Jeli
Göz Kremi
Sivilce Kremi (bölgesel kullanımlar için)

Dr. Baumann So Pure Acne Clear Facial ve Dr. Baumann Deep Peel Facial bakımlarını uygulatın.

Son Çare
Bir dermatolog cildinizi hızlı bir şekilde temizleyebilir fakat yan etkileri şiddetli olabilir ve aslında akneyi sadece “öldürmek”le kalmaz. Basit bir akneniz varsa, Dr. Baumann Das Institut salonunuza yapacağınız düzenli ziyaretlerle aknenin tedavisi mümkün olmaktadır. Tedaviler yetkili bir kozmetik uzmanı tarafından uygulanmalıdır ve günlük rejim ile desteklenmelidir. Şiddetli bir akne bulunması halinde, daha önce de belirtildiği üzere, dermatologların cildinizin temizlenmesi için kullanabileceği ürün “silahları” bulunmaktadır. Bu seçeneklerin tamamı sigorta tarafından genelde karşılanmaktadır. Lazer tedavileri de aklınızda bulundurabilirsiniz, fakat bu tedaviler daha masraflıdır ( 500-2400 dolar arası) ve cildin renk değiştirmesine yol açabilir. Şiddetli durumlarda ise en etkin tedavi yöntemi olduğu düşünülen 5 aylık Accutane tedavisine başvurulabilir. Ancak, hamilelik sırasında alınması durumunda doğum bozukluklarını da içeren bazı yan etkilere sebebiyet verebilir. Bu yüzden gerçekten en son başvurulması gereken bir çare olarak düşünülmelidir. Problemi çözmez, sadece gizler.