Ayurveda

Ayurveda

Ayurveda-Yaşamın Bilimi
Ayurveda, bir alternatif tıp şekli olarak Hindistan’a özgü geleneksel bir tıp sistemidir. Sanskritçede Ayurveda kelimesi yaşam anlamına gelen āyus ile bilim, bilgi ile ilgili anlamına gelen veda kelimelerinin birleşiminden meydana gelmiştir. Zaman içinde evrimleşerek, Ayurveda Güney Asya’da etkili bir tıp sistemi olarak kalmıştır. Ayurveda hakkındaki en erken literatür Hindistan’daki Vedik döneminde görülmüştür. Suşruta Samhita ve Çaraka Samhita, bu çağda geleneksel tıp adına önemli çalışmalardı. Ayurvedik pratisyenler, batı dünyasında tamamlayıcı ve alternatif tıp şekli olarak görülen Ayurveda için bir dizi tıbbi hazırlık ve ameliyat prosedürlerini tanımladıklarını iddia ediyorlar. Burada, bitki kullanımı, masaj ve yoga gibi birçok metodunun egzersiya da alternatif tıp olarak birçok rahatsızlık ve hastalığı iyileştirmede kullanılmaktadır. Ayurvedik tedaviler, güzellik salonları ve SPA’larda da uygulanmaktadır.

Ayurveda toprak, hava, ateş, su ve eter olmak üzere beş büyük elemente inanır. Bunlar insan bedeni dâhil Evreni oluşturan ve üç maddenin rüzgâr, ruh ve havanın dengesine vurgu yaparlar. Ayurveda’ya göre bu üç dengeleyici madde ya da “Doşalar” yani Vata (rüzgâr, ruh ve hava), Pitta (safra) ve Kafa (sümük) önemlidir. Geleneksel inanışa göre insan Doşaların eşsiz bir birleşimine sahiptir. Sağlıklı bir metabolik sistem kurmak, iyi sindirime sahip olmak ve atık ürünlerin uygun şekilde dışarı atılmasını sağlamanın sağlıklı ve canlı bir biçimde yaşama imkân verdiğine inanılmaktadır. Ayurveda egzersiz, yoga, meditasyon ve masaja da odaklanmaktadır. Bu yolla beden, zihin ve ruh hem bireysel olarak ele alınır hem de tam sağlık ve esenlik için bütünsel olarak ele alınır.

Ayurveda, yiyeceklerin hazırlanması ve tüketilmesinden gece ve gündüz için sağlıklı rutinlere kadar birçok şeyi belirleyen bütünsel bir diyet önerileri de içerir.

Teşhis için hasta sorguya alınır ve bütün beş duyu kullanılır. Çaraka Samhita, hastanın on katlı değerlendirmesini önerir. Sorgulanacak özellikler: yapı, anormallikler, öz, denge, vücut ölçüleri, diyet uygunluğu, ruhsal güç, sindirim kapasitesi, fiziksel uygunluk ve yaş. Dinleme, nefes alma ve konuşma durumunun incelenmesi için kullanılır. Marma ya da hayati baskı noktalarının tetkiki de özel bir öneme sahiptir.

Çopra teşhis için beş önemli ölçüt belirler: hastalığın kökeni, (ön) semptomlar, tam gelişmiş hastalığın tipik semptomları, terapi prosedürlerinin etkisini inceleme ve patolojik süreçler.
Hijyen—Birçok Hint dininde dini erdemlerden de biridir. Hijyen güçlü bir inançtır. Hijyenik yaşamın içinde, düzenli banyo, dişlerin, temizlenmesi, cilt bakımı ve göz temizliği vardır. Bedenin aralıklarla yağlanması da önerilir.

Yağlar—Susam yağı ve ay çiçeği gibi yağlar Ayurvedik tıpta ve güzellik salonları ile SPA’larda tedavi için büyük ölçüde kullanılırlar. Araştırmalar göstermiştir ki bu iki yağ, trigliserit formunda önemli miktarda linolit içermektedir. ( Dr. Baumann’nın tedavilerinde Eşekotu yağı ile Susam yağı önerilmektedir.

Kakule ile tarçın dâhil yüzlerce sebze öğesi Ayurveda tıbbında kullanılmaktadır.  Ayurveda sebze öğelerinin kullanımına önem verir. Yağlar hem tüketim için hem de dış kullanımda istifade edilirler. Bazı hayvan ürünleri, mesela sütkemikler ve safra kesesi taşı gibi bazı ürünler kullanılabilirler. MinerallerSülfürkurşungümüş sülfataltın gibi mineraller de önerildikçe tüketilirler. Bitkisel tıbba minerallerin eklenmesi pratiğine Rasa Şastra adı verilir.

Ameliyat olan hastalarda narkotik olarak bazı durumlarda alkol kullanılır. Hem yağ hem de katran kanamayı durdurmak için kullanılır. Yağlar, düzenli tüketim de dâhil birçok şekilde kullanılabilirler, bunların arasında yemek, yağlama, sürme, baş masajı ile vücut masajı vardır. Terleme toksinlerin atılmasını sağladığı için tavsiye edilen bir yoldur. Bu yüzden buhar banyosu ve diğer terleme bağlantılı tedaviler toksinleri arındırdığından önerilir. Özel masaj teknikleri de sistemi detoksifiye etmek için kullanılır.