Besin

Besin

Sağlıklı ve güzel bir cilt için gerekli sağlıklı ve dengeli bir beslenmeye ne kadar önem verilirse verilsin yine de yeterli olmaz. Bilimsel çalışmalar et içermeyen bir beslenme programının olağanüstü faydaları olduğunu göstermiştir. ADA-Amerikan Beslenme Bilimi Topluluğu ve Kanada´da bulunan DC(Kanadalı diyetisyen bilim adamları organizasyonu) vejetaryen ve sebze temelli beslenmenin sağlık açısından önemini anladın makaleler yayınlamışlardır. ADA´nın 70.000´den fazla üyesi bulunmaktadır. İyi hazırlanmış bir vejetaryen ve vejetaryen diyetlerin diğer çeşitlerinin hayatın her evresi için geçerli olduğuna dair bir makale yayınlanmıştır. Bu makalede bu diyetlerin hamilelik, bebek emzirme çocukluk ve ergenlik dönemleri için de hayati önem taşıdığı belirtilmektedir. Vejetaryen beslenme birçok avantaj sunmaktadır.

ADA ve DC mantık çerçevesinde düzenlenmiş bir diyetin sağlıklı yaşam için olumlu etkilerinin olduğu ve yaşamın devamı için gerekli temel besin maddelerinin yeterli miktarda bulunduğu görüşünde. Vejetaryen yiyeceklerin hastalıkları önleyici yapısı ve bu hastalıkların tedavisinde oynadığı rol de apaçık ortadadır.

Almanya´nın en saygın ve tanınmış beslenme uzmanlarından Giesen Üniversitesi bünyesindeki Prof. Dr. Claus ve diğer ünlü beslenme uzmanlarının hepsi vejetaryen beslenme hakkında aynı fikirdeler. Tamamen vejetaryen bir beslenme tarzını benimsemiş insanlar üzerinde yapılan uluslar arası çalışmalara göre bu insanlar kilo, kan basıncı, kan yağı, böbrek çalışma düzeni temel alındığında diğer insanlara göre gözle görülür derecede daha sağlıklıdırlar. Vejetaryen insanların genel sağlık durumu vejetaryen olmayanların aksine normal değerler üzerinde seyretmektedir.

Yukarıda bahsedilen pozitif etkilerine ek olarak vejetaryen yaşam tarzının doğa üzerindeki etkisi yadsınamaz. Doğanın dengeli ve bozulmamış bir şekilde korunmasına yardımcı olur. İnsanların sağlıklı ürünlerle beslenmesini sağlamak için toprağa çok daha az ürün ekilecektir. Hayvan kesim yerleri için yetiştirilen hayvanların çiftleştirilmesi azaltılacak ve bir müddet sonra hiç gerek kalmayacak. Bu bile tek başına kayda değer bir başarıdır. Beslenme ile ilgili daha fazla bilgi için buraya tıklayın.

Teşekkürler: