Beslenme

Beslenme

Yediğiniz şeylere dikkat ederek ve sağlıklı, çok iyi dengelenmiş bir diyet uygulayarak kesinlikle sağlıklı ve çok iyi dengelenmiş bir cildi garanti edebilirsiniz.

Sağlıklı ve güzel bir cilt için sağlıklı ve dengeli Beslenmenin önemine yeterince dikkat çekilmez. Bilimsel çalışmalar, etsiz yapılan diyetin olağanüstü faydalarını ortaya koymuştur. ADA- Amerikan Diyetetik Derneği ve Kanada DC (Kanadalı Diyetisyen Bilim Adamları Organizasyonu), vejetaryen ve sebze temelli beslenmenin sağlık açısından faydalarını anlatan makaleler yayınlamıştır. Bu organizasyonlarda prestijli ve saygın pek çok diyetisyen bilim adamı bulunmaktadır. ADA’nın 70,000’den fazla üyesi bulunmaktadır.

Bu resmi makalede, çok iyi planlanmış sebze temelli beslenmenin ve vejetaryen diyetinin diğer şekillerinin, hamilelik, bebek emzirme, erken ve geç çocukluk dönemleri ile ergenlik dönemleri de dahil olmak üzere yaşam döngüsünün her evresi için hayati önem taşıdığı belirtilmektedir. Vejetaryen beslenme şekilleri pek çok fayda sağlamaktadır.

 ADA ve DC, dengeli planlanmış bir vejetaryen diyetinin sağlıklı yaşam için faydalı olduğu ve gerekli temel besin maddelerinin yeterli miktarlarda bulunduğu görüşünde. Hastalıkları ve hastalıkların tedavilerini göz önünde bulundurursak vejetaryen gıdaların hastalıkları önlediği apaçık ortadadır.

Almanya´nın en saygın ve tanınmış beslenme uzmanlarından olan ve Giesen Üniversitesi bünyesinde yer alan Prof. Dr. Claus Leitzmann ve diğer ünlü beslenme uzmanlarının tümü vejetaryen beslenme hakkında aynı fikirdeler. Tamamen vejetaryen bir beslenme tarzını benimsemiş insanlar üzerinde yapılan uluslararası çalışmalara göre, vejetaryen beslenen kişiler kilo, kan basıncı, kan yağı, koruyucu değerler ve böbrek işlevleri temel alındığında diğer insanlara oranla daha sağlıklıdırlar. Vejetaryen beslenen insanların genel sağlık durumu vejetaryen beslenmeyenlerin aksine normal değerler üzerinde seyretmektedir.

Yukarıda bahsedilen faydalara ek olarak, vejetaryen yaşam tarzının doğa üzerinde de etkisi söz konusudur. Bu yaşam tarzı doğanın daha dengeli olmasını ve bozulmadan korunmasını sağlamaktadır.

İnsanların sağlıklı ürünlerle beslenmesini sağlamak için toprağa çok daha az ürün ekilecektir. Hayvan kesim yerleri için yetiştirilen hayvanların çiftleştirilmesi azaltılacak ve bir müddet sonra hiç gerek kalmayacak. Bu bile tek başına kayda değer bir başarıdır.

Teşekkürlerimizle:
Dr. Ernst W.Henrich
Dr. Thomas Baumann