Çiğ Vejeteryan Yemeği

Çiğ Vejeteryan Yemegi

Çiğ Vejetaryen Yemeği Hakkında Her Şey: Yazan:  Mehmet Adnan Özderici, Çiğ Vejetaryen Şefi ve Gurme, ayrıca Çiğ Vejetaryen beslenmesi hakkında Rehber ve Eğitmen www.bmeal.com

Öncelikle “Çiğ Vejetaryenler” inanırlar ki “canlı yiyecekler vücuda can verirler; ölü yiyecekler ölü bedenler üretirler.”, Çiğ Vejetaryen Beslenme Sistemi’nin kurucusu Ann Wigmore’un yıllar önce söylediği gibi.
Çiğ Vejetaryen ve Canlı Yemek diyeti, Vejetaryen olmanın ötesinde bir tüketim ve yaşam tarzıdır ki tüketiminde:
– SADECE bitkiler vardır   (Vejetaryenler gibi hayvan ürünü yoktur)
– IsıtılMAmıştır
– PişirilMEmiştir
– İşlemden geçMEmiştir
– Herhangi bir yolla değiştirilMEmiştir
– Mümkün olduğu kadar organik yiyecekler, günlük beslenmenin büyük bölümünü oluşturur.

Çiğ ve Canlı Yiyecekler pişmemiş meyveler, sebzeler, kuruyemişler, tohumlar ve bazen de çimlenmiş tahıllardır. Bu çiğ yiyecekler, bir bütün olarak yenilebilir ya da sağlıklı ve lezzetli yemekler yapmak için birlikte kullanılabilir. Çiğ Vejetaryen yemekleri, bütün yiyeceklerin doğal hallerinde olduğu yiyeceklerden öte şeyler değillerdir.
Çiğ yemeği destekleyenler, diyetimizde çiğ yemeklerimiz ne kadar artarsa sağlık faydalarının o kadar artacağını savunuyorlar.
Çiğ ve Canlı Yiyecekler pişmemiş meyveler, sebzeler, kuruyemişler, tohumlar ve bazen de çimlenmiş tahıllardır. Bu çiğ yiyecekler, bir bütün olarak yenilebilir ya da sağlıklı ve lezzetli yemekler yapmak için birlikte kullanılabilir. Çiğ Vejetaryenler, et, günlük ürünler, yumurta, kürk, deri, yün, tüy gibi hayvan ürünleri ile hayvanlar ya da Çiğ Vejetaryen insanları üzerinde denenen kimyasal ürünler ile kozmetik ürünlerinden uzak dururlar.

2. Çiğ Vejetaryen ile Vejetaryen arasında nasıl bir fark vardır? 

Vejetaryen diyeti, bitkisel yiyeceklerle birlikte yumurta ve günlük ürünler gibi hayvansal ürünler de önerir.

Vejetaryen diyetinde yiyecekler

 1. Pişirilebilir
 2. Isıtılabilir
 3. İşlemden geçirilebilir ve/veya değiştirilebilir

İşte bu yüzden Çiğ Vejetaryen ile Vejetaryen besleneme sistemi arasındaki temel fark yiyeceklerin doğal durumunda mı yoksa başka şekillerde tüketildiği ve hayvansal ürünlerin kullanılıp kullanılmadığıdır.

3. Çiğ Vejetaryen ile Vegan arasında ne fark vardır? 

Vegan diyeti içinde hayvan ürünü olmayan sadece bitkisel olan bir diyet sunar.
Vegan diyetindeki yiyecekler

 1. SADECE BİTKİSELDİR
 2. Pişirilirler
 3. Isıtılırlar
 4. İşlemden geçirilir ve/veya değiştirilirler Vejetaryen diyetindeki gibi.

İşte bu yüzden Çiğ Vejetaryen ile Vegan arasındaki temel fark yiyeceklerin doğal halleriyle alınıp alınmamasıdır. Vegan insanlar et, günlük ürünler, yumurta, kürk, deri, yün, tüy gibi hayvan ürünleri ile hayvanlar ya da Çiğ Vejetaryen insanları üzerinde denenen kimyasal ürünler ile kozmetik ürünlerinden uzak dururlar.

4. Çiğ Vejetaryen ile vejetaryen ve veganların arasındaki farklar neden önemlidir? 

Çünkü yiyeceği 46 C’ın üzerinde bir ısıda pişirdiğinizde neredeyse bütün enzimleri yıkılır. Yaşamın kendisi enzimlere dayalı olduğundan bu önemli bir problemdir. Her bir vücut fonksiyonu için enzimlere ihtiyacımız vardır.
Yaşlanma sürecimizde bedenlerimizin doğal enzim kaynakları tükenir, bunun anlamı beslenme ile dengemizi sağlamamız gerekir. Bunun anlamı, yiyeceklerimizdeki enzimleri pişirmeye devam edersek, vücudumuzdaki enzim rezervlerini kullanmaya devam eder böylece yaşlanma ile birlikte enzim rezervlerimizi risk altına sokmuş oluruz.
Çiğ yiyeceklerde bulunan enzimler aslında bu yiyeceklerin sindirilmesine de yardımcı olurlar. Bu yüzden ne zaman pişmiş yemek yersek, pişirme süreci yediğimiz yemeklerin vücutta sindirimini zorlaştıracaktır, çünkü enzimlerin çoğu bu süreçte yok olmuştur. Bundan sonra yiyecek vücudumuzda toksin olarak depolanır, birçok hastalığa sebep olur. Pişirme yüzünden enzim yıkımı sadece bağışıklık sistemini etkilemekle kalmaz, aynı zamanda besin fonksiyonlarını ve enerji seviyelerini de etkiler.
“Enzimsiz diyetlerle yemek yiyen insanlar, pankreasın bol salgılarında ve diğer sindirim organlarındaki potansiyel enzimlerinin çok büyük bir bölümünü tüketirler. Sonuç kısalan bir ömür, hastalıklar ve psikolojik ve çevresel her türlü strese düşük bir dirençtir.”  
Dr.Edward Howell, “Enzyme Nutrition”
Et, süt, yumurta gibi hayvansal ürünlere gelince, günümüz bilimsel araştırmaları ortaya koymuştur ki bu gibi yiyecekler yüksek asit ve yağ oranlarıyla birçok kronik hastalığın tetikleyicileridirler. Bu hastalıklar arasında kalp hastalıkları ve hatta kanser gibi insan yaşamını tehdit eden hastalıklar vardır.

5. Çiğ Vejetaryen yiyecekleri normal yiyecekler kadar lezzetli midir? 

Kısacası, normal yemeklerden daha lezzetlidirler ve yaşamayı sevenlere birer armağandırlar. Tamamen yeni bir yaşama biçimi ve sağlık ile güzellik arasında yeni bir algıdır ve daha keşfedilecek lezzetli çok sayıda tarif vardır!

6. Çiğ Vejetaryen beslenmenin ne tür faydalar vermesi beklenmektedir? Bir insanın yaşamını nasıl iyileştirebilir? Cildin durumu üzerine etkileri var mı? 

ENZİMLER, insanı DİRİ tutan şeylerdir! Ayrıca bizi SAĞLIKLI, GENÇ ve GÜZEL tutan şeylerdir ve çiğ ve canlı bitkilerde bulundukları bolluk kadar hiçbir zaman bol bulunmazlar.
Cildimizi, saçlarımızı, tırnaklarımı ve gözlerimi parlak ve sağlıklı tutmak için çiğ ve canlı yiyeceklerdeki zengin antioksidanlara ihtiyacımız vardır. İÇ SAĞLIĞIMIZ VE DIŞ GÜZELLİĞİMİZ İÇİN BUNLARA İHTİYACIMIZ VAR.
Çiğ ve canlı yiyecekler yiyerek, yani Çiğ Vejetaryen olarak, bir Çiğ Vejetaryen olarak daha ilk haftanızda şunların olmasını bekleyebilirsiniz:

 1. Kilo vereceksiniz, sahte bedeniniz sizinle olabildiğince kalmaya çalışsa da ondan kurtulacaksınız!
 2. Daha genç, daha güzel ya da yakışıklı görüneceksiniz.
 3. Kırışıklar, derin buruşukluklar ve yaş lekeleri silinecek
 4. Gözünüzün etrafındaki çizgiler, şişikler kaybolacak
 5. Akneniz ve lekeleriniz gidecek
 6. Makyajsız daha güzel görüneceksiniz
 7. Dişleriniz daha sıkı görünecek, diş etleriniz kanamayacak
 8. Cildiniz parıldayacak
 9. Gözleriniz ışık saçacak
 10. Enerji seviyeniz artacak
 11. Saçınız bile doğal rengine dönebilir ve saç dökülmeniz durabilir
 12. Bir bebek gibi uyuyup dinlenmiş şekilde kalkacaksınız
 13. Ruh haliniz daha iyi olacak
 14. Sağlık durumunuz iyileşecek
 15. Bağışıklık sisteminiz güçlenecek
 16. Tedavileriniz daha iyi etki gösterecek

“Çiğ ve Canlı Yiyecekle Beslenme Sistemi”nin yaşlanma sürecini tersine çevirmesi ya da yavaşlatmasının ana nedeni içeriğindeki yüksek seviyelerde vitamin, bitkisel mineral ve antioksidanlardır. Yüksek enzimli Çiğ Yemek Beslenmesi insan organizmasını yeniden canlandıracak ve üretecek bir kapasiteye sahiptir.
Son olarak, ÇİĞ VEJETARYEN BESLENME SİSTEMİ BİR PERHİZ DEĞİLDİR!
Çünkü benim bakış açıma göre PERHİZ, “ÖLMEK İÇİN YEMEK YEMEKTİR”,bu yüzden bir “KURBAN ETME” söz konusudur.
Yüzde yüz ÇİĞ VEJETARYEN olan biri olarak şunları bilmenizi isterim ki kendimi yemek konusunda hiç bu kadar ÖZGÜR VE YARATICI hissetmemiştim. Ve hiç bu kadar SAĞLIKLI!

7. Çiğ Vejetaryen olmak ne kadar zordur, normal yaşamınıza ne gibi düzenlemeler gerektirir?   

Hayır, pek değil Çünkü meyveler, sebzeler, kuruyemişler, tohumlar ve tahıllar neredeyse her yerde mevcuttur ve bize aşinadır. Neredeyse herkes bunlar öyle ya da böyle tüketmiştir. Size tek gereken özel düzenleme mutfağınızda yapacağınızdır. Yeni bir mikser, iyi kalitede bir blender, meyve ve sebzede mükemmel sonuçlar veren sebze-meyve sıkacağı ve ayrıca farklı ve lezzetli tarifler hazırlamanız için bir dehidratör.

8. Çiğ Vejetaryen yemeği hazırlamak, normal yemek hazırlamaktan daha mı uzun sürer? 

Hayır, aslında normal yemek yapmaktan kısa sürer. İki kişilik besleyici ve sağlıklı karışım hazırlamak (her kişiye 500ml) hikâyenin en güzel kısmıdır ve genellikle on dakika sürer. Mesela pesto soslu fettucini makarnası gibi lezzetli bir yemek yapmak 20 dakika sürer ya da zengin bir suşi hazırlamak yarım saat sürer. Bunun yerine buzdolabından bir meyveyi çıkarmanın alacağı zamanı kolayca düşünebilirsiniz!

9. Çiğ Vejetaryen yemekleri normal yemeklerden daha mı pahalılar? 

Hayır, pek öyle değil. Kişi meyve, sebze, kuruyemiş ve tahılları normaldeki gibi tüketmeye devam eder, ancak bunu yiyeceklerin doğal haliyle, yani içindeki besin öğeleriyle birlikte yapar. Daha da önemlisi toksinsiz sağlık ve güzel bir yaşamı doğal bir yolla veren mevcut en iyi beslenme sistemi olduğundan ve her türlü tedaviyi desteklediğinden hem paranızı hem de kendinizi korumanızı sağlar!

10. Çiğ Vejetaryen yemeğini normal yemekle birleştirebilir misiniz? Çiğ Vejetaryenden arası vazgeçip normal yemek yiyebilir misiniz? Bu molaların ne gibi etkileri olur?

Çiğ Vejetaryen Beslenme Sisteminin faydalarını maksimize etmek için yüzde yüz Çiğ Vejetaryen olmanız önerilir. Hayvansal ürünlerde içeren geleneksel pişirilmiş ya da işlenmiş yiyeceklere dönüşler yapmadan. Ancak yeni bir alışkanlığa uyum sağlamak, başta zor olduğundan ilk başladığınız zamanlarda zorlayıcı olamayan ve yumuşak dönüşümler yapmanız önerilir. Yumuşak dönüşüme örnek olarak normal yemeğinize devam ederken et, süt, yumurta gibi hayvansal ürünleri yemeği bırakmanız verilebilir. Bir süre sonra insanlar gönüllü olarak kendi eski yeme alışkanlıklarını değiştirmeye başlarlar ve beslenmelerinde çiğ yiyecek oranını gittikçe arttırırlar. Zamanla vücutları onlara ne yemeleri gerektiğini söyleyecektir. Kısacası çiğ ve canlı yiyecekler yemeğe başladıktan sonra geleneksel yiyeceklerden hiçbirinin tadı eskisi gibi gelmeyecek ve bu, daha iyi hissetmenizi sağlayacak! Çiğ Vejetaryen Mutfağının EN SEKSİ yanı insanlara istedikleri şeyleri SERBESTÇE yeme imkânı sunması ve hiçbir şey için tatmin olmamış isteklerinin kalmamasıdır. Çiğ Vejetaryen Beslenme Sisteminde, LEZZETLİ ve SAĞLIKLI bir yaşamı keşfetme adına bekleyen birçok harika hamburger, çeşitli peynirler, dondurmalar, çikolata yemekleri, suşi ve hatta pizza vardır. (Gereksiz kilolardan kurtulmak, açık bir zihne sahip olmak, her zaman yüksek enerjiye sahip olmak, daha iyi bir cinsel performansa sahip olmak gibi). Bu yeni oluş biçiminin somut sonuçlarına varınca ve deneyimleyince insan yaşamayı da seviyorsa elbette buna devam edecektir.

11. Benim Çiğ Vejetaryen konusunda sertifikasyonum mu? 

Uzun zamandır beslenme sistemi ve onun faydaları üzerine okuyordum, çünkü Alzheimer, Parkinson, MS, Diyabet, Yüksek Tansiyon, Kanser ve son olarak Obezite gibi hastalıklar var. Bütün araştırmalarım sonucunda bir Çiğ Vejetaryen olmaya karar verdim, sonra da hem kendimi için hem ailem hem de bundan faydalanmak isterlerse diğer insanlara en iyi şekilde hizmet edebilmek için bunu profesyonel bir seviyeye çıkarmak için gerekli eğitimi almaya karar verdim. Çiğ Vejetaryen Beslenme Sistemi hakkındaki araştırmalarım sonucunda Boston, ABD’de Bayan Alissa Cohen’in derslerine katılmaya karar verdim çünkü kendisi derin bilgisi ve kocaman yüreği ile Çiğ Vejetaryen Beslenme Sistemi hakkında en büyük öğretmenlerden biridir. Programının bütün seviyelerini tamamladıktan sonra Çiğ Vejetaryen Şefi (Temel) ve Gurme, Rehber ve de Eğitmen oldum.
Müthiş eğitmenimle tanışmak ve hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz, web adresi: www.alissacohen.com

12. Bu bilgileri hangi bilgilere dayanarak yazdım?  

Sertifika programıma ek olarak buraya önereceğim linkleri ve kitapları koyuyorum. Bunlar bana, aileme, misafirlerime ve öğrencilerime SAĞLIKLI, GÜZEL ve de ÇOK LEZZETLİ BİR YAŞAM sunan Çiğ Vejetaryen Beslenme Sistemi hakkında çok değerli bilgi kaynaklarıdır.

Önerilen Websiteleri:

            Alissa Cohen, LLC                                        www.alissacohen.com
Ann Wigmore Institute                                  www.annwigmore.org
Hippocrates Health Institute                       www.hippocratesinst.org
Tree of Life Rejuvenation Center               www.treeoflife.nu
David Wolfe                                                    www.davidwolfe.com

Önerilen Okumalar:

1. Living on Live Food (Canlı Yiyecekle Yaşama) Alissa Cohen
2. Conscious Eating (Bilinçli Yeme) Gabriel Cousens, M.D.
3. Living Foods for Optimal Health (Tam Sağlık için Canlı Yiyecekler) Brian Clement
4. Intuitive Eating (Sezgisel Yeme) Humbart Santillo
5. The Raw Life (Çiğ Yaşam) Paul Nisson
6. The Sunfood Diet Success (Güneş Yiyeceği Diyetinin Başarısı) David Wolfe
7.  Anatomy of the Spirit (Ruhun Anatomisi) Caroline Myss
8. The Road Less Travelled (Az Gidilen Yol) M.Scott Peck

13. Neden Çiğ vejetaryen beslenmeye odaklanan bir iş açmaya karar verdim? 

Çünkü ben “Yaşam” ve onun “Basitliğine” inanırım. Yaşam, karşılığında hiçbir şey beklemeden insana sınırsız kaynaklar sunuyor. Ve günümüzün çevresinin resmine baktığımızda güç ve/veya para kazanmak için düşüncesizce dünyaya zarar veren birçok kötü şeyin yapıldığını görüyoruz. Sonuçta yaşama hizmet etmek için hiçbir şey yapmadığımızdan ödül olarak birçok hastalık alıyoruz. Başka bir değişle insani değerlerimiz ve çabalarımızla onu zenginleştirmek ve takdir etmek yerine onu zehirliyoruz.
Böylece bir gün diğer insanların doğayı mahvetmek için neler yaptıklarını unutup zamanımı ve enerjimi yaşamı desteklemeye ayırmaya karar verdim. Bu resmi açıkça görünce yaşamı desteklemek için kendi yolumu da bulma noktasına geldim. Bu çok zor bir yolculuktu, tahmin edebileceğiniz gibi. Karımla aynı bakış açısına sahip olduğumuzdan yolculuğun her adımında beraberdik ve yüzde yüz doğal, SAĞLIKL ve GÜZEL YAŞAM hakkında uzman olmaya karar verdik. Ben bir erkek olarak beslenme yoluyla iç sağlığı desteklemekle sorumlu iken karım bir kadın olarak dış sağlık ve güzelliğe odaklanmayı seçti ve yüzde yüz doğal ürünlerle cildin tıpkısı ürünler elinde inanılmaz sonuçlarla çıkageldi. Bunları beraber yapmamız çok önemliydi çünkü ENTEGRE Sağlık ve Güzellik için bu çok önemlidir. İşte bu şirketimiz B’MEAL’ın doğuş hikâyesidir. Eylül 2009’un sonunda da işlemeye başlayacaktır.

14. Çiğ Vejetaryenlikle benim deneyimim 

Kısaca diyebilirim ki yaşamımız her yönüyle değişti.
1. Sadece iki ayda sahte vücudumuzun neredeyse yüzde 75’inden kurtulduk, bunu acılı geleneksel diyetlere başvurmadan yaptık ve daha sağlıklı ve güzel bir görünüme sahip olduk. 2. Uykumuzun kalitesi büyük oranda arttı, nerdeyse bir BEBEK GİBİ uyuyoruz.
3. Erken kalkıyoruz ve tamamen canlı oluyoruz, TAM ENERJİK ve harekete hazır!
4. Çevik bir görüşle AÇIK zihinlerimiz var.
5. Ne yaparsak yapalım YORULMUYORUZ!
6. Cildimiz parıldıyor.
7. Alev’in (karım) alerjileri büyük oranda azaldı.
8. Baş ağrılarım büyük oranda azaldı.
9. Sindirim sistemimiz hiç bu kadar düzgün bir çalışma durumunda olmamıştı. Bunun böyle çalışması gerçekten çok şaşırtıcı, kelimelerle anlatması kolay değil. İnsanın bunu anlayabilmesi için deneyimlemesi gerekmektedir.
10. Vücut kokumuz lezzetli meyveler gibi oldu!
11. O kadar parıldıyoruz ki etrafımızdakiler hayatımızda ne olduğunu soruyorlar.
12. Materyalist dünyamızda depresif şeylerle uğraşanlara inanılmaz gelecekse de bazen kendimizi bulutların üzerinde yürüyor hissediyoruz.
13. Hiçbir zaman aç hissetmiyoruz, yediklerimiz bizi tatmin ediyor.
14. CANLI hissediyoruz! Ve öncesinde bu kadar iyi hissettiğimiz bir zaman hatırlamıyorum.
Yani özet olarak, sizi DAHA SAĞLIKLI, GÜZEL VE LEZZETLİ bir yaşama götürecek olan ve sizi bekleyen gizli yaşamın tadını almak için kendi çiğ ve canlı yiyeceklerinizle bunu bir hafta denemenizi öneriyoruz.

Mehmet Adnan Özderici
B’MEAL
+ 90533 6964068 veya +90532 6823941

www.bmeal.com
Web sitemiz 20 Eylül tarihi ile birlikte yayında olacak, sitemizdeki formu doldurup gönderirseniz size sürprizlerimiz olacak! Yani sadece www.bmeal.com’u tıklayın.