Detoksifiye

Detoksifiye

Modern yaşam biçimleri, hayati organlarımıza ve bezelerimize çok fazla toksin madde birikmesine neden olurlar. Mide uygunsuz kombinasyonlarda alınan doğası değişmiş yiyeceklerle sürekli dolduruluyor; karaciğer dev hayvansal proteinler ile yağları, toksin ve alkolle alıp ayrıştırmaya çalışırken şişiyor ve zorlanıyor. Pankreas, enzimi az yiyecekleri işleyebilmek için sindirim enzimlerine sürekli bir talepten dolayı büyük oranda şişiyor. Bağırsak kolonu, kan dolaşımını zehirleyen zamk benzeri maddelerin üzerinde tabaka üstüne tabaka şeklinde hizalanıyor. Modern yemek alışkanlıklarının kötülüklerinden en çok zarar gören organ bağırsak kolonudur. Sindirilen artıkların vücuttan hemen atılmasının temenni edildiği yer kolonlarımızdır. Bunun yerine durgun lağım çukurlarına dönmüşlerdir ve bedeni toksinlerle doldurmuşlardır. Toksaemia neredeyse bütün kronik hastalıkların ve dejeneretif koşulların gerçek suçlusudur. Mesela aynı koşullar altında nasıl bazı insanların soğuk alıp bazılarının almadığını da açıklar. Suçlanacak sadece mikroplar değildir çünkü vücudumuz her zaman mikroplara maruz kalır. Aslı eksiklik, kan dolaşımının otointoksikasyonu yüzünden oluşan normal direnç eksikliğidir, bu da vücuda “savunmasızlık penceresini” açar ve mikropların sisteme hücum etmesine neden olur.

Kolonik İrigasyon
Önceki yemek alışkanlığından gelen bütün zehirleri sindirim borunuzdan atmadıkça yeni bir yemek alışkanlığı programına başlamanız fütursuzdur. Bunun tek bir yolu vardır o da perhiz yapmak ve kolonik irigasyon ile sisteminizi temizlemektir.

Perhiz Yapma
Perhiz yapma vücudunuzda her hücreye ve dokuya ulaşan bir temizleme süreci tetiklediği için mükemmeldir. 24 saat vücudunuza yemek almamanız durumunda enzimler midenize girmeyi bırakır ve bunun yerine ince bağırsaklara ve kan dolaşımına seyahat ederler. Burada bütün atık maddelere saldırırlar. Saldırdıkları maddeler arasında ölü ve zarar görmüş hücreler, istenmeyen mikroplar, metabolik atıklar ve diğer döküntüler vardır. Bütün organlar ve bezeler gerekli bir rahatlamaya kavuşurlar. Ayrıca dokuları arınır ve gençleşir, fonksiyonları da dengelenir ve düzelir. Bütün sindirim borusu tertemiz olur. Perhizin en önemli faydalarından biri belki de kan dolaşımını temizlemesi ve arıtmasıdır. Kan, vücuttaki her hücreye besin öğelerini ve oksijeni dağıtmadan sorumludur ve böbrek, tükürük bezi ve akciğerler yoluyla atılmak üzere metabolik atıkları hücrelerden taşımakla yükümlüdür. Ayrıca da bağışıklık sisteminin bir parçasıdır, saldırganlara karşı beyaz kan hücrelerini, enzimleri ve diğer bağışıklık faktörlerini dolaşan bir “bekçidir”. Kirlenmiş bir kan bu fonksiyonları tam olarak yerine getiremez. Sonuç olarak kötü beslenme bastırır, direnç zorlanır, Toksaemia kronik bir sorun olur ve mikroplar en hassas dokulara saldırırlar. Eğer kendinizi bu toksinlerden düzenli olarak arındırmazsanız, Toksaemia daha kötü olur ve sonunda bedeniniz ona artık tahammül edemez ve onu kendi doğal biçimiyle ishal, akne, sivilce, çıban, karaciğer beneği, kötü terleme, vücut kokusu, kötü soluk ve başka yöntemlerle dışarı atar ya da savaşı bırakır ve kanser ya da başka ölümcül koşullarla ortaya çıkar.
Perhiz aynı zamanda kandaki pH dengesini de yeniden kurar. (Kandaki asit-alkalin dengesi). Kan dolaşımında biriken asit, kristaller biçiminde eklemlerde asit tortularına neden olur ve hatta sonunda eklem iltihabına yol açar.

Mini Perhizler ve Yarı Perhizler 
Popüler yarı perhizler arasında çiğ sebze ve meyve suyu perhizleri vardır.

Yarı Perhizler 
Yarı Perhizler çiğ sebze ve meyve suyu perhizlerini içerir. Bu perhiz bedeni arıtmak ve toksin maddeleri patolojik bir şekle bürünmeden atmak için mükemmel bir yoldur. Bir çeşit çiğ sebze veya meyve suyu seçip durumunuza göre 3 ila 10 gün arasında kullanın. En çok terapiye ihtiyacı olan organlarınız ve bezelerinizle bağlantılı olan bir sebze ya da meyve seçin. Mesela olan insanlar için idealdir. kara üzüm gastro-intestinal ya da karaciğer rahatsızlıkları tedavi etmek ve bütün bedeni toksinlerden arındırmanın yanında metabolizmayı da büyük oranda tedavi eder.

Birçok insan ilk iki gün çok iyi hisseder ve üçüncü ya da dördüncü günde çarpılmaya başlarlar, bunun nedeni toksinlerden arındırma sürecinin başlamasının birkaç gün almasıdır. Ancak başladığında, kan dolaşımı böbreklerden atılmak üzere hücrelerden atılan zehirlerin büyük oranda kanda birikmesi ile yüklenir. Bu durumda sadece devam etmeniz gerekir ve sonunda öncesinden daha iyi hissedersiniz. Çiğ sebzelerin ve meyve sularının terapide kullanımı hakkında mükemmel bir rehber içi Dr. Norman Walkers’ın Taze Sebze ve Meyve Suları kitabını okuyun.

Mini Perhizler
Kısa perhizler, 24 saat ile 3 gün arasında kısa süreli perhizlerdir. Haftada bir defa 24-36 saat arası mini bir perhize girişmek mükemmel bir bakım programı olacaktır. 7 günlük perhizler gibi daha uzun perhizler de vardır. Bu alışkanlık, sindirim borunuza hafta boyunca aldığınız çeşitli şeyleri vücudunuzun yakalamasına olanak verecektir.
Yukarıdaki tavsiyeleri dinlerseniz, Toksaemia hastalıklarından uzak kalacak daha uzun ve daha sağlıklı yaşayacaksınız.

Teşekkürler:

  • The Tao of Health, Sex and Longevity- Antik yönteme pratik ve modern bir yaklaşım; yazar Daniel Reid
  • Wikipedia