Göz Altı Morluğu

Göz altı morlukları genetik ve çevresel nedenlere bağlı olarak oluşabilir. Bunun yanında aşırı tuz tüketimi, stres, yorgunluk ve uykusuzluk da gözaltı morluklarına sebep olabilir. Uzman doktorlar göz altı morluklarına demir eksikliği anemisi, bazı karaciğer ve böbrek rahatsızlıklarının da sebep olabileceğini söylemektedirler. Bunların dışında göz altı morluklarına sebep olabilecek bazı unsurlar şöyle sıralanabilir.

*Alerjik rahatsızlıklara sahip kişilerde göz altı morlukları sıklıkla görülebilmektedir. Göz ve burun akıntılarıyla birlikte damarlarda biriken kan, damarların belirginliğini arttırarak göz altı bölgesinde mor bir görünüm oluşmasına neden olabilmektedir.

*Sağlıksız beslenen kişilerde de göz altı morlukları görülebilmektedir. Cilt ihtiyacı olan vitaminlere ulaşamadığında göz altlarında renk değişiklikleri ve morarmalar belirmektedir.

*Tuz vücut da ödem oluşmasına sebep olacağından dolayı aşırı tuz tüketimini azaltmak gerekmektedir.

*Yaşlanma ile birlikte oluşan kırışıklıklar ve sarkmalar göz altı bölgelerinde gölgelenmelere ve koyu renk görünmelerine neden olabilmektedir.

*Regl dönemlerinde cilt renginde soluklaşmalar görülür buna bağlı morarmalar olabilir.

*Alkol ve sigara da gözaltı morarmalara sebep olarak gösterilebilir. Sigara kandaki oksijen miktarını azalttığından göz altı morlukları ortaya çıkar.

*Genetik durumlarda aile bireylerinin tamamında doğuştan olabilen ırsi bir durumda söz konusu olabilir.

Göz altı morluklarının genetik olması ve yaşam tarzınıza bağlı olmasının dışında depresyon, sinüzit, göz etrafında oluşan enfeksiyonlar, böbrek ve karaciğer rahatsızlıkları, tiroid hastalıkları, göz alerjileri, göz kuruluğu ve demir eksikliği gibi sebeplerden de olabilir.

DOĞRU CİLT BAKIMLARI VE GÖZALTINA UYGULANAN DOĞRU AÇICI ÜRÜNLERLE BU GÖRÜNTÜ OLDUKÇA MİNİMAL HALE GETİRİLEBİLİR.

DR BAUMAN REÇETESİ:
* HORSE CHESTNUT (AT KESTANESİ) * EYE CREAM/ EYE GEL
* ZINC CREAM * BLEACHING CREAM