Güneş Ürünleri

Güneş Ürünleri

Güneş ışığı insan sağlığı ve iyiliği için gereklidir. UV ışınları kemiklerin güçlenmesi ve gelişmesi için gerekli olan D vitaminin vücutta sentezlenmesinden sorumludur. Güneş ışığı ayrıca ruh halimizi ve iyi hislerimizi olumlu yönde etkiler ve hormonsal dengeyi sağlar.
Fakat, güneş ışığına aşırı maruz kalma ve uzun süre güneşlenme ile güneşin cildimiz üzerinde olumsuz bir etkisi olur. Güçlü UV ışınları hasarlarıyla bağışıklık sistemimize meydan okuduğu zaman ve cildin doğal onarma mekanizmasına meydan okunduğu zaman, bağışıklık sisteminin cildi koruma kabiliyetinde bozulmalar olur ve bu da yaşlanan, buruşuk ve oldukça kuru bir cilt ile sonuçlanır.
Daha çok rahatsız edici olan şey de güneş ışığına aşırı maruz kalınınca DNA yapısına zarar gelmesidir. Genetik kodlar değişir ve tümörlerin gelişimiyle sonuçlanabilen yapısız hücre büyümeleri olur. Bu nedenle kendinizi güneş ışınlarına limitler dahilinde maruz bırakmak ve dışarda güneşin altında iken her zaman güneş koruyucuları uygulamak önemlidir.
Güneş koruması için gerekli bir vitamin, “güneş kremlerinizde/losyonlarınızda olması gereken bir bileşen ve genel koruma için beslenmeye ek olan” serbest radikalllere karşı olan E vitaminidir.
Doğal minareller olan çinkooksit ile titanyumdioksit gibi inorganik pigmentlerin UV’ye karşı etkin bir koruma sağlama ve cilt ile mükemmel bir uyumluluk içinde olmaları yönünden avantajları vardır. Bunların gerçekleşmesiyle, geliştirilmiş uyumluluk ve kimyasal ışık koruma süzgeçlerinin olmadığı koruma etkileri ile yeni ve gelişmiş bir güneş koruma ürünleri nesli oluşmuştur.

Araştırmacılar, ham zeytinyağını güneşten koruyucu olarak görmediklerini fakat güneşe maruz kaldıktan sonra kullanımının zararlı UV ışınlarının hasarlarından korumada yardımcı olacağını vurgulamaktadır. Bu etkiyi doğrulamak için daha çok deney gereklidir.
Güneş ürünlerinin geliştirilmiş uyumlulukları, büyük oranda kaşıntıya ve alerjiye sebep olan koku, kimyasal koruyucular ve en tehlikelisi olan kimyasal güneş süzgeçleri gibi maddelerin ürünlere dahil edilmemesine dayanmaktadır.
Bir kişi yalnızca kimyasal olmayan güneş koruyucu ürünlerin kullanımıyla güneşte güvenli ve kaygısız bir zaman geçirebilir. Herkesin sevdiği her yerin bronzlaştığı bir vücuda sahip olmak için en iyi yol bir “hızlı bronzlaştırıcı” kullanmaktır. Bu durumda da hızlı bronzalştırcınızda kullanılan bileşenlerin tamamen vücudunuza uyumlu veya cildinizle aynı olduğundan emin olun.(SkinIdent hızlı bronzlaştırıcıya link)

GÜNEŞ LOSYONLARI ÜZERİNE UYARI
Norwegian Radiation Protection Authority’nin (Norveç Radyasyon Koruma Müdürlüğü) yürüttüğü ve New Scientist dergisinde yayınlanan deneylerde, fareler octyl methoxycinnamate (OMC) ile temas edince fare hücrelerinin yarısının öldüğü görülmüştür. OMC dünya çapında kullanılan güneş losyonlarının %90’ında kullanılan bir kimyasaldır.

Cilt kanseri, UV C ışınlarına maruz kalınması, pigmentasyon (siyah noktalar) ve oksidasyonun (UV B ışınları tarafından hücre zarı ve dokularına verilen zarar) gerçekleşmesiyle Epidermis’in üst kısmında oluşur.

Güneşte harcanan zaman

Güneş Yatakları
Bunlar kesinlikle daha güvenli değillerdir. Sadece başka tür hasara neden olurlar.      Güneş yatakları kişiyi oldukça hasar verici ve yaşlandırıcı UVA ışınlarına maruz bırakır. Bu ışınlar dermis içine girer ve cildin dayanklılığından ve esnekliğinden sorumlu olan kolajen ile elastin liflerini kurutur. Ayrıca bu ışınlar cildin nem içeriğini de etkiler. UVA’ ya maruz kalınınca ciltte erken sarkmalar meydana gelir; buruşuk ve kuru bir cilt oluşur. Eğer bir solaryuma girmeyi düşünürseniz, güneş yatağına maruz kalmadan önce Dr. Baumann Liposome Solarium’u uygulamanız gerekmektedir. Böylece cildinizi Kolajen ve Elastin hasarından ve kurumadan korumuş olursunuz. (Liposome Solarium)