Güvenli Cilt Bakımı

Giriş

İyi görünmek, güzel bir cilde sahip olmak ya da genç görünen bir cilde sahip olmak birçok etkene bağlıdır ve istediğiniz cilde sahip olmak ve bunu devam ettirebilmek için bu etkenlerin hepsinin yürürlükte olması gerekir.

Araştırma sonuçlarına göre, insanların doğal yaşam süresinin 1/3’ü genetik yapılarından etkileniyor. Geri kalanı ise yaşam tarzından etkileniyor. Bu gösteriyor ki hepimiz daha sağlıklı ve daha tatmin edici bir hayatı tercih edebiliriz.

Sağlıklı beslenme 
Sağlıklı besinler bütün sağlığınızı etkileyebileceği gibi cildinizin görünümünü de büyük ölçüde değiştirebilir. Aslında, güzel bir cilde sahip olmak amacıyla sağlıklı ve dengeli besin almanın önemi asla yeterince ifade edilemez. Bilimsel araştırmalar gösteriyor ki içinde et olmayan bir beslenme yöntemi benimsemenin güzellik ve sağlık açısından çok büyük avantajları olabilir. Tam vegan ve meyve suyu içeren bir hayata başlama kararı almak cildinizin parlamasını sağlar. Eğer doğrudan “tam vegan” bir hayata başlamak zor geliyorsa, önce vejetaryenliği denemek iyi bir başlangıç olacaktır.

Güneşe maruz kalma
Güneş yaşam için zorunludur ancak korumasız şekilde güneşe aşırı seviyede maruz kalmak kişinin görünümüne ve sağlığına geri çevrilemez zararlarverebilir.

Erken yaşlanmanın şüphesiz en büyük sebebi korumasız şekilde güneşe aşırı seviyede maruz kalmak ve kimyasal koruyucular ve kimyasal güneş kremleri içeren korunma ürünleri kullanmaktır.

Erken cilt yaşlanmalarının %60-80’i güneş yanıklarından kaynaklanır ve hücre hasarlarının neredeyse %90’ı UVA, UVB ve kızılötesi ışınların ve kimyasal güneş koruyucularının doğrudan bir sonucudur.  Bu daimi tahriş kaynakları çoğunlukla yan ürün olan serbest kök atomları yoluyla kronik hasarlara sebebiyet verir. Kimyasal güneş koruyucuları yalnızca erken yaşlanmanın ve alerjilerin sebebi olmakla kalmaz aynı zamanda iç salgı bezlerinin çalışma şeklini bozarak kanserle sonuçlanabilecek ve bebeklerde bağışıklık sistemi bozukluklarına ve gelişme problemlerine yol açabilecek hormonsal dengesizliklere sebebiyet verebilir.

Güneşten güvenli korunmaya, Zinc Oksit ve Titanium Di Oksit ile oluşturulmuş, doğal ve sağlıklı güneş koruma faktörleri içeren ürünler kullanarak etkili şekilde ulaşılabilir. Doğal ve güvenli bir yolla 30 SPF’ye kadar koruma elde edebilirsiniz.

Kokulardan ve Kimyasal Renklendiricilerden kurtulun.
Hepimiz hoş kokuları severiz ve pembe, serin mavi ya da yumuşak şeftali rengini kremlerimizde görmeyi isteriz. Ancak hem kokular hem de bu cezp edici renkler sizi hasta edecektir. En çok alerjilere sebebiyet veren 15 madde listesinde kimyasal kokular ikinci sıradadır. Cilt bakımında ve makyajda kullanılan birçok kimyasal renklendiricin kansere yol açtığı ya da alerjik reaksiyonlara yol açarak cildin tahrip olmasına ve deri iltihaplanmalarına sebep olduğu bilinmektedir. Bu güne kadar kozmetikte kullanılan 29 pigment inorganiktir ve bu yüzden de güvenli ve sağlıklı cilt bakımına bir tehdit oluşturmaktadır. Özetlemek gerekirse kimyasal kokular ve kimyasal renklendiriciler cilt bakımı ürünlerinin olumlu etkilerine katkı sağlamazlar ve bu yüzden bu ürünleri kullanmaktan kaçınılmalıdır.

Yüzünüze petrol sürmeyin
Mineral yağ petrolden üretilir. Bu da aşırı petrokimyasal duyarlılığa sebebiyet verir. Bu alerjik tepkime oldukça ciddi bir hal alabilir. Ciddi kanserojenler mineral yağında sıklıkla bulunur. Cilt bakım ürünlerine olan harcamalarını kısmak isteyen şirketler bunun nem kaybına karşı koruma sağladığını iddia etmektedirler. Bu sözde koruyucu “bariyer”, bir yağ şeridi oluşturarak aslında cildin hava almasını engelleyebilir çünkü sağlıklı bir cildin oksijen alıp karbondioksit vermesi gerekir. Ve mineral yağlar cildin bu görevini yerine getirmesini engeller. Gerçek şu ki mineral yağ ucuz ve kirlidir. Her zaman mükemmel bir alternatifi vardır ve bu da yalnızca macadamia, fındık yağı, zeytinyağı, Shea yağı, jojoba yağı ve susam yağı gibi bitkisel yağları içeren cilt bakım ürünlerini kullanmaktır. Bu yağların her biri ciltle mükemmel uyumludur. Cildiniz bu deneyimi yalnızca sevecektir.

İyi şeyin fazlası
Yaşam için çok önemli olan oksijen hücrelere ve dokulara difüzyon adı verilen süreçle geçer. Eğer bazı cilt bakım uygulamalarında olduğu gibi fazladan oksijen alınır ve kullanılırsa o artık koruyucu olmaktan çıkar ve sebum tabakasının ve hücre zarlarının oksidasyonunu hızlandırıp onları yok ederek hücre içindeki değerli içeriğin hücre arasındaki madde içerisinde kaybolmasına neden olarak yok edici bir rol alır. Açıkçası, aşırı oranda oksijen hücreye zarar teşkil edecek ve erken yaşlanmaya sebep olacaktır.

Lipozomlar – Asıl maddeler
Lipozomlar, kozmetik ürünlerinde derinlere işleyen nemlendiriciler, hücre zarı onarıcıları ve önemli vitaminleri ve yağ asitlerini cilde taşıyan aktarıcılar olarak önemli bir yere sahiptirler. Yapıları, lipozom zarlarını onaran ve cilt hücrelerinin duvarlarını oluşturan doğal fosfolipidler ile aynıdır. Benzer şekilde, cilt zarlarının arasında bulunan hücreler arası madde de fosfolipidlerseramidler, trigliseridler, bağımsız yağ asitleri, kolesterol ve sudan oluşur. Cilt zarları hafif şekilde zarar görürse ya da aşırı temizleme metotları yoluyla hücreler arası madde kaybedilirse, lipozomlar kaybolan lipitleri mükemmel bir şekilde yenilerler. Bu yüzden, Dr Baumann’ın ve Skinident’in birçok ürününde bulunan fosfolipidlerin, seramidlerin ve diğer cilt uyumlu lipitlerin bir karışımının ürünlerde bulunması önemlidir. Lipozomların ideal bir cilt bakımın temsilcileri olduklarını anlamak kolaydır çünkü fosfolipidlerin yapıları hücre zarı ile aynıdır. Bu şekilde olağanüstü bir uyum garanti edilmektedir. Cildin kendisinden üretilmiş maddeler cilt üzerinde veya içerisinde uygulandığında, normal koşullar altında hiçbir alerjik reaksiyon oluşmayacaktır. Bu yüzden lipozom ürünlerinden kaynaklı alerjiler doğrudan istisnai düzeyde uyumlu olan lipozomlara değil alerjik maddelerin lipozomlarının transferine bağlanır ki bu şekilde parfümler ve kimyasal koruyucular gibi ürünler de hiçbir durumda ciltte bulunmamalıdır.

Oyunuzu sağlıklı cilt bakımından yana kullanın
Bu, yalnızca “ciltle uyumlu” ya da ciltle aynı tarzda üretilmiş güzellik ürünlerini kullanmayı seçmekle elde edilebilir. Yalnızca ciltle uyumlu ürünler kullanmak alerjilerden uzak kalma ihtimalini yükseltir ve böylelikle ürünün cilt uyumunu da garanti altına alır. Açıkça görünüyor ki ürünlerin yapımında cildin kendisinin çok önemli bir muhteviyatı olarak tanıyacağı içeriklere sahip olan ürünleri kullanmak ciltle uyum sağlayamayan içeriğe sahip ürünleri kullanmaktan çok daha verimli olacaktır.

Her üreticinin ürünlerin içerisinde kullandığı muhtevayı paketin üzerine yazmasını yasal olarak zorunlu kılan düzenleme çok büyük bir başarıdır. Böylelikle tüketiciler ciltlerine uyguladıkları ürünler konusunda daha iyi değerlendirmeler ve tercihler yapabilmektedirler. Med. Dr. W. Henrich ve Dr Thomas Baumann tarafından yazılmış olan “INCI düzenlemelerine uygun şekilde kozmetik muhtevaların saptanması”  başlıklı eser kolaylıkla öğrenebileceğinizşekilde size güvenli cilt bakımı ile ilgili önemli kriterleri sunmaktadır.
Şirketimizin kendisine bu kadar yüksek hedefler belirmesinin nedenleri şu dermatolojik gerçekleri bilmesinden kaynaklanmaktadır:

  • Ciltle uyumlu olmayan içerikler alerjilere sebebiyet verir.
  • Vücut ile aynı özelliklere sahip içerikler hiçbir şekilde alerji oluşturmaz (bazı bağışıklık hastalıkları durumları hariç)
  • Alerjik hastalıklar giderek artmakta ve büyük kitlelerin sağlıklarını etkisi altına almaktadır.
  • Bir ürünün en üst seviyede performans gösterdiği ancak o ürün ciltle tamamen uyumluysa anlaşılabilir ve bu da üründeki her bir muhtevanın cilt tarafından tolere ediliyor olması anlamına gelir.

Dr. Baumann ürünleri aşağıdaki muhtevayı asla içermez:

Tamamen vücut uyumlu ve cildin tanıyacağı şekilde üretilmiş olan Dr Baumann Skinident ürünlerinin tanıtılması dünyadaki en önemli başarılardan biridir. Ciltle aynı şekilde üretilmiş ürünler, ürünlerdeki muhtevaların zaten vücudunuzda olduğu ve bu yüzden de bağışıklık sisteminiz tarafından vücudunuzun bir parçası olarak algılanacağı anlamına gelir.

İşte bu “başarı” kavramı, cildin sağlığı ve güzelliği için avantajların sunulması ve gözle görülür etkilerin ortaya çıkması ile sonuçlanmıştır.
Eğer sağlıklı ve güzel bir cildin nasıl elde edileceği ve bunun nasıl devam ettirilebileceği konusunda size verilen değerli bilgileri dikkate alır ve sağlıklı cilt bakım kararları alıp doğru şekilde beslenmeyi bir hayat tarzı haline getirirseniz, güzellik sizin yalnızca bir kavanoz ve bir meyve suyu kadar yakınınızda olacaktır.