Hayvansal Kökenli İçerik Maddeleri

Hayvansal kökenli içerik maddeleri

Hayvanlardan elde edilen maddeler veya onlar üzerinde test edilen kozmetik ürünler söz konusu olduğunda küresel ölçekte kurumsal kozmetik firmalarının gücü ve mali etkisi, birkaç milyar dolarlık oldukça şaşırtıcı bir endüstri haline gelmektedir. Reklam bütçeleri ise çok büyük. Ayrıca TV ve dergiler de devamlı olarak tanıtım ve reklamlarla dolu. Daha da ilginç olanı bu reklam ve makalelerin çoğu, bu firmaların ürünlerini doğa ile ilgili ve doğal görüntülerle bağdaştırmaya çalışmaktadır. Orman, şelale, doğası bozulmamış bir sahilde eğlenen güzel modeller ve sahipleri kozmetik ürünlerini uyguladığı sırada kanepede oturan ve hayranlıkla onları izleyen sevimli evcil hayvanların görüntüleri…

Sonuç olarak tüketiciler, genellikle son derece önemli iki şeyi anlayamamaktadır:

 • Bazi kozmetikler, uygulanan testler sirasinda hayvan istismari içerebilmektedir.
 • Bazi kozmetikler, hayvanlardan elde edilen maddeler içermektedir.

Yukarıda bahsedilen her iki uygulama da aslında gerekli değildir! Piyasada hayvansal maddeler kullanılmayan veya hayvanlar üzerinde birbirini takip eden testler uygulanmayan doğal kozmetik ürünler de bulunmaktadır.

Önde gelen pek çok kozmetik üreticisi, artık havyanlar üzerinde testler uygulamadıklarını söylüyorlar. Bunun yanı sıra Avrupa Parlamentosu’nun kozmetik ürünlerinin hayvanlar üzerinde uygulanan testlerini 2009’da yasaklamayı planladığı da doğrudur. Ancak, bu, perde arkasındaki olayların bütününü kapsamaz. Ürünlerde kullanılan içeriklerin çoğu, verdikleri garanti çok güvenilir olmayan 3. parti firma kaynaklıdır. Bu firmalar AB bünyesinde yer almıyorsa insani yasaların uygulanması zor olabilir. Bazı kozmetik firmaları ürünlerini hayvanlar üzerinde test etmediklerini söylemektedir. Ama onlar aslında bu testleri uygulayan firmalara ürünlerini vermektedir.
Kuşku ve belirsizliklerden kurtulmanın en kolay yolu ise hayvanlardan elde edilen hiçbir madde içermeyen ve ‘hayvanlar üzerinde test edilmemiştir’ garantisini veren kozmetik ürünlerine bakmak olacaktır. Böylece sizin için hiçbir hayvanın eziyet çekmediğinden ve bu ürünlerin cildiniz için çok daha faydalı ve güvenli olduğundan kısmen de olsa emin olabilirsiniz.
Dr. Baumann Kozmetik’in ürün geliştiricileri etkinlik, uyum ve toleransı göz önüne alarak sadece bitkisel kaynaklı maddeleri seçmiştir. Prensip olarak asla hayvansal kaynaklı maddeler kullanmamışlardır. Hayvansal kaynaklı maddeleri kullanmamaları, Dr. Baumann Firmalarının sahip olduğu etik değerlerle ve bilinçle, çevreye gösterdikleri saygıyla ve tüketicinin sağlık ve güvenliği için duydukları derin bir alakayla yakından ilgilidir.

Daha önce de belirttiğimiz gibi şu anda çeşitli kozmetik ürünlerinin yapılması için gerekli maddeleri kullanarak üzerinde deneyler yapılan hayvanlar konusunda hazırlanmış iyi bir mevzuat bulunmamaktadır. Üstelik çoğu ülkede kanunlar, kozmetik ürünleri üreticilerine ürünlerini piyasaya sürmeden önce onları hayvanlar üzerinde test etmeleri yönünde bir mecburiyet getirmektedir. Ürünlerin test edilmesi için zaten alternatif prosedürler bulunmaktadır. Buna rağmen kanun koyucular, hem hayvanları koruyacak hem de insan cildinin sağlığını ve güvenini sağlayacak yasaları yürürlükten geçirmekte çoğu zaman ağır hareket etmektedir.

Cilt bakım ürünleri üreticilerine karşı atılması gereken en mükemmel etik adım, ürünlerinin tamamen hayvansal her türlü işlemden arınmış olarak üretildiğini tüketiciye garanti edebilmesidir. 

Hayvansal maddelerin kaynağı bu kadar kolay bulunamadığından dolayı verilecek cevap, böyle ürünlerin hiçbir zaman kullanılmaması gerektiği olacaktır. Hormon tedavilerinin ABD’de 
hayvanlara yapılmakta olduğunu düşünün. – Bu tedaviler orada meşru bir şekilde yapılıyor! Avrupa Birliği’nde olmamasına rağmen kemoterapi tedavileri AB’de olduğu gibi ABD’de de meşru bir şekilde uygulanmaktadır. İnsanlık dışı nakliyeler ve kesimhaneler, tüm dünyada hoş karşılanmaktadır. Hayvanlara uygulanan insanlık dışı tedaviler, Çin’de safra kesesi alınan ayıların acılar içinde kıvranarak tüm hayatları boyunca küçücük kafeslerde tutulduğu örneği ve daha buna benzer birçok örnekler de verilebilir. 

Kozmetikte kullanılan olası hayvansal maddelerinin büyük bir listesini görmek isterseniz PETA’nın bu maddeleri bir araya getirdiği listeye bakabilirsiniz.

Gerçek şu ki, artık pek çok firma hayvansal maddeleri kullanmamak için ellerinden geleni yapmaktadır. Hayvansal kökenli maddeler kullanılarak elde edilen herhangi bir küçük maliyet tasarrufu, PETA ve EWG benzeri gruplar tarafından yapılan negatif PR ile büyük ölçüde zarar görmüştür. Bununla birlikte, Deli Dana Hastalığı ile ilgili yasal düzenlemeler, şirketlerin çoğunlukla alternatifleri kullanmalarını teşvik etmiştir.

Ancak kozmetik ürünlerde gerçekten kaçınılması gereken bazı hayvansal maddeler bulacaksınız.

 • KollajenBir çeşit proteindir ve vücuttaki bağ dokusunun ana bileşenidir. Bu protein, hem insanlar hem de hayvanlar ile ilişkilidir.
 • Kollajen öncelikle anti-aging kozmetik kremlerinde kullanılır ve genellikle ineklerden, balık pullarından ve derilerinden çıkarılır. Kollajen içerikli cilt bakım ürünlerinin arka planındaki amaç, zarar görmüş kollajenlerin değiştirilmesiyle cildinizi sıkılaştırmak ve kırışıklıkların azaltılmasına yardımcı olmaktır. Peki bu işe yarar mı? Hayır. Kollajenin kırışıklıklarınızın üzerinde pek bir etkisi olmayacaktır ve aslında tüketiciler için sağlık açısından ciddi bir tehlike oluşturmaktadır. Hayvanlardan elde edilen kollajen madde, kanser, gelişim/üreme toksisitesi ve alerji ile ilişkilidir.
 • En son verilere göre, AB’ de her yıl uygulanan kollajen enjeksiyonunun yaklaşık %30’u sığır kaynaklı kollajendir. Diğer %70’i ise insan kaynaklarından, özellikle de göbek kordonu, plasenta ve bunun gibi şeylerden üretilmektedir.Hayvanlardan çikarilan kollajenler söyle listelenmektedir:
 • KOLLAJEN HİDROLİZAT; HİDROLİZE HAYVANSAL PROTEİN; HİDROLİZE HAYVANSAL PROTEİN TOZU; HİDROLİZE HAYVANSAL PROTEİN SOLÜSYONU; PROTEİNLER; KOLLAJEN, HİDROLİZAT; HİDROLİZAT PROTEİNLER, KOLLAJEN; KOLLAJEN HİDROLİZAT PROTEİNLER; KOLLAJENLER, HİDROLİZATLAR; KOLATRON; COL; AGENS, HİDROLİZATLAR; CROTEIN SPO
 • Siz de ürününüzün üzerinde yazılı olan içindekiler listesinde bu isimlerin yazılı olup olmadığından emin olmak için kontrol ediniz.
 • Kollajen, sebzeden çıkarılırsa o zaman sınırlı olmak şartıyla önerilebilir. Bu durumda boynuzsu tabakanın (cildin en dış tabakası) nemini daha iyi koruyabilir.
 • Yaşın ilerlemesinden ve yetersiz beslenmeden dolayı ciltteki kollajen seviyesi düşebilir. Bu, cildin daha da zayıflamasına ve sarkmasına neden olmaktadır. Buna rağmen kozmetiklerde de bu şekilde kullanılmaktadır. Kollajenin derinin içine işlemeyecek kadar oldukça geniş bir moleküler boyuta (moleküler ağırlığa = 300,000) sahiptir. Sonuç olarak bu madde cildin yüzeyinde kalır, gözenekleri tıkar ve toksin ve atıkların dışarı atılmasını engeller.
 • Kozmetiklerde yaygın olarak kullanılan kollajen kaynakları insanın cilt dokusuyla bağdaşmamaktadır. Kollejan implant enjeksiyonları, plastik cerrahlarca kırışıklıkları azaltmak için kullanılmaktadır. Bu enjeksiyonlar vücut tarafından yabancı madde olarak görülür ve vücut onu sistematik olarak dışarı atar.
 • Elastin: Elastin lifleri, cildi tutan ve ona şeklini veren ağları oluşturmaktadır. Yaşın ilerlemesiyle, elastin liflerinde kırışıklığa ve sarkmaya neden olan kötüleşmeler ve esnemeler meydana gelmektedir. Elastin, başka herhangi bir nemlendirici (kozmetiklerde kullanıldığında) kullanmadan nemin insan derisinde tutulmasını sağlayabilmektedir. Elastin, hem bitkisel hem de hayvansal kaynaklardan elde edilebilir. Bitkisel kaynaklardan elde edildiğinde ise kozmetik ürünlerde iyi bir su taşıyıcı olarak kullanılır. Kozmetik ürünlerinde kullanılan elastinin, ciltte bulunan elastin yapısını bozacak bir etkisinin bulunmasından ya da iyi bir su taşıyıcı olmasından başka bir katkısı yoktur.
 • Ayrıca kozmetik ürünlerinde kullanılan elastin, üst derinin içine işleyemeyecek kadar büyük bir moleküler ağırlığa (boyuta) sahiptir. Genellikle de büyükbaş hayvanlardan (ineklerden) elde edilmektedir. Bu yüzden de alerji oluşumuna ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilir. Deli Dana Hastalığı (BSE) Çoğu kimyasal olarak değiştirilmiş çapraz bağlı elastin şekiller, hala cildin içine işleyemeyecek kadar geniş moleküler bir boyuttadır ve yapısal olarak uyumsuzdur. Çapraz bağlı elastin şekillerinin yalnızca biri hem insan cildiyle uyumludur hem de cildin içine işleyebilecek boyuttadır; O da Dezmozin ve Iso-desmozin olarak adlandırılan çapraz bağlı elastinin kimyasal ve enzimi azaltılmış bir özüdür.

Placenta özleri:

 • Plasenta, keseliler hariç tüm memelilerde bulunan bir organdır. Plasenta, fetüsü anneye bağlar ve doğum anında vücuttan atılır. Büyükbaş hayvan plasentası (ineklerden elde edilen), bazı kozmetiklerde nemlendirici olarak kullanılmaktadır. Bu nemlendirici madde ayrıca kuzu fetüslerinden de elde edilmektedir. Hayvansal kaynaklardan elde edileni, cilt bakımında kullanıldığında ise cilde uyumlu olmadığından ciltte alerjilerin ve diğer sağlık risklerinin oluşmasına neden olabilmektedir.
 • Timüs Bezi: Ölü hayvanlardan elde edilen bir özdür. Güzellik bakımındaki faydaları ise cilde uyumlu olmadığından tartışmalıdır.

Cilde uyumludur, hidratları korur ve cildi güvenli bir şekilde sıkılaştırır:

Lipozomlar, Fosfolipitler olarak adlandırılan moleküllerin bir çift katmanından oluşur. Fosfolipitler,  suda çözünür bir bileşene ve bir de “çift kuyruk şeklinde” yağda çözünen bir bileşene sahiptir. Dr Baumann Kozmetik, vücudun Fosfolipitler’ine benzeyen doğal Multiaktif Lipozomlar üretmektedir. Bu lipozomları da soya fasulyesinden üretmektedir. Sonuç olarak Lipozom, hem suda çözülebilen aktif maddeleri (örneğin; lipozomun hücre zarı içinde suyla çözülebilen vitaminler), ve yağ ile çözülebilen maddeleri (örneğin; yağ ile çözülebilen vitaminler, (lipozomun yağlı kuyruklarında bulunan) emebilir hem de bu maddeleri cilde transfer edebilir.

Bizim Fosfolipitlerimiz ise cilt hücrelerinin zarlarını oluşturur. Benzer şekilde, cilt hücreleri arasında bulunan hücreler arası madde, Fosfolipitler, seramidler, trigliserid, serbest yağ asitleri, kolesterol ve sudan oluşmaktadır. Cilt hücreleri biraz hasarlı veya hücreler arası madde, cilde uygulanan sert temizleme yöntemleri yüzünden kaybolmuş ise Dr. Baumann lipozomları kaybolan lipidlerin muntazam bir şekilde yeniden üremesine yardımcı olmaktadır. Bu yüzden çoğu DR. BAUMANN ve SkinIdent®  ürünlerinde Fosfolipitler, seramidler ve diğer endemik cilt lipidlerinin kombinasyonunun bulunması idealdir. Onların Fosfolipitlerle birleşimi, hücre zarlarıyla aynı olduğu gerçeğinden dolayı olağanüstü bir uyumluluk göstereceği garantidir. Kişi, cildin iç ve dış kısmına sürdüğünde normal şartlarda hiçbir alerjik reaksiyon oluşmamaktadır. Bununla birlikte hayvansal yan ürünlerden elde edilen Kollajen ve Elastin ile formda, nemli ve genç bir görünüme sahip olmaya çalışmaktadır ve bu görünüme de lipozomlarla sağlıklı, güvenli bir şekilde ve daha hızlı ve uzun süre etkisini gösteren yararlarıyla ulaşmaktadır.

Önemli not: Lipozom ürünlerine bağlı alerji oluşumu durumunda, bu oluşumların sebebi, son derece uyumlu lipozomlara asla bağlanamaz, ancak parfüm ve koruyucu gibi maddelerde ciltte hiçbir şekilde olmaması gereken alerjen maddelerin lipozomlar tarafından aktarımına bağlanabilir. Şimdi tam zamanı! Artık seçimimizi hayvansal maddeler içeren ürünlerden ya da gerçekten hayvanların üzerinde testler uyguladıklarına inandığınız yerlerden yana yapmayınız. Bu kararınız cilt sağlığınız için bilinçli ve ilgili olduğunuzu göstermektedir. Bundan emin olunuz ve her zaman sadece bitkisel kaynaklı cilt bakım ürünlerini kullanınız.

MÜKEMMEL SOLÜSYON

 Makalelerden edindigimiz bilgiler ve asagida adi geçenlere yorumlari için tesekkürlerimizle:

 • Wikipedia
 • INCI’ye uygun olarak Kozmetik maddelerinin tanımlanması –İngilizce baskısında belirtmeler- Dr. med. Ernst W. Henrich ve Dr.rer.nat. Thomas Baumann
 • Bu sitede yer alan bilgiler, sağlık uzmanları, bilim adamları, sivil toplum ve bilinen bilinmeyen bizim taşıdığımız ve sağlığı etkileyen kimyasal vücut yükü ile ilgilenen çevresel organizasyonların işbirliğiyle geliştirilmiştir.
 • SKIN DEEP Grubu kozmetik güvenliği veri tabanı
 • The beauty Brains
 • Beauty MIMI.hu