Hiperpigmentasyon

Hiper-pigmentasyon

Hiper-pigmentasyon, cilt lekelerinin normal ciltten daha koyu bir renge dönüştüğü yaygın ve genelde zararsız bir durumdur. Bu koyulaşma, aşırı Melaninin (normal cilt rengimizi üretir), kahverengi pigmentin, ciltte birikintiler oluşturmasıyla meydana gelir. Hiper-pigmentasyon, her ırka mensup insanların cilt rengini etkileyebilmektedir. Ancak, Asya, Afrika ve Akdeniz bölgelerinde yaşayan kişilerin ciltlerinde hiper-pigmentasyon gelişimi olasılığı daha fazladır.

Yaşa bağlı olarak oluşan lekeler ya da “karaciğer” lekeleri, hiper-pigmentasyonun yaygın bir şeklidir. Bunlar, güneşten zarar görmenin bir sonucu olarak ortaya çıkar ve doktorlar tarafından “solar lentijin” olarak adlandırılır. Bu küçük koyu lekeler genellikle güneşe çok fazla maruz kalan ellerde, yüzde, dekolte bölgesinde ya da diğer bölgelerde bulunur.

Melazma (gebelik lekesi) ya da Kloazma (deride oluşan pigment artığı) lekeleri, çoğunlukla hormonal değişimlerin bir sonucu olarak ortaya çıkan koyulaşmış cildin daha geniş alanlarıdır. Hamilelik, Melaninin aşırı üretimini tetikleyebilir, bu üretim, yüz ve karın bölgesinde kendini gösterir.

Doğum kontrol hapları ya da menopoz hormonları alan bayanlar da hiper-pigmentasyon durumu ile karşılaşabilir.

Akne gibi cilt hastalıkları, iyileştikten sonra cilt üzerinde koyu lekeler bırakabilir. Bazı ameliyatlar ya da ciltteki yaralar da koyu bölgeler bırakabilir.
Sigara içenlerin melanozu (koyu madde fazlalığı), ağız çevresindeki rengi değiştirir.
Tüm bu “koyu bölgeler” güneşe maruz kalındığında daha yoğun hale gelir.

Yapılacaklar – Yapılmayacaklar

Şunlardan Emin Olun:
Bir güneş kremi kullanın. Bu güneş kremi “geniş spektrumlu” olmalıdır (bu, hem UVA hem de UVB ışınlarını engeller), çünkü tek bir gün korunmasız bir şekilde güneşe maruz kalmak, aylarca süren tedaviyi bozabilir.
“Kimyasal olmayan” ve güvenilir bir yöntemle cilt üzerindeki koyu bölgeleri nazik bir şekilde aydınlatmak için Dr. Baumann Bleaching Cream (Beyazlatıcı Krem)’i gece ve gündüz uygulayın.

Şunlardan Uzak Durun:
Sigara kullanımı.
Dışarıda, güneşin altındayken parfüm kullanmak.
Lazer tedavilerine, derin kimyasal peelinglere ve bitkisel peelinglere karşı dikkatli olun (düzenli bir şekilde bakım sonrası uygulamayı unutmayın.)
Sadece cilt dostu ya da ciltle özdeş maddeler içeren – kimyasal koruyucular, kimyasal güneş losyonları, mineral yağlar, parfüm ve renklendirici içermeyen – güneş koruma ürünleri kullanın.
Zararlı, kimyasal cilt rengi açıcılardan uzak durun.
Dr. Baumann Das Institut mekanınızdaki 6-8 derslik Dr. Baumann Derin Peeling uygulamalarının keyfini çıkarın.

Tavsiye Edilen Ciltbakım

SkinIdent Dr. Baumann Beaucaire
Cleansing Milk Cleansing Milk Cleansing Milk
Facial Tonic Facial Tonic Cleansing Gel
Cream Mask Liposome Multiactive E+C Tonic Lotion
Liposome-Vitamin-Ceramid Mask Liposome Mask Liposome Super
Ampoule Vitamin E, A, Lipid Vitamin A Ampoule Face and Body Peeling
Eye Cream Peeling light, medium or mild (according to skin condition) Gel Mask
Eye Gel Bleaching Cream (day and night) Eye Cream
Self Tanning Self Tanning Lotion Eye Gel

Treat yourself to a course of the Dr. Baumann Deep Peel facials.