Kağıt Ambalaj

Kağıt Ambalaj

Sıcak bir yaz gününde bir ağacın gölgesinde oturmaktan, parkta bir yürüşten veya huzur bulacağınız bir orman yürüyüşünden keyif alıyor musunuz?  Baharın taze çiçekleri, yaz yeşilinin yeniliği ve sonbaharın parlak altın rengi yaprakları sizi heyecanlıdırıyor mu? Ormanların ürettiği taze oksijeni solumak size canlılık veriyor mu? Parklarımıza ve ormanlarımıza değer veriyorsanız ormanların tahribatını nasıl önleyebileceğinizi ve başkalarını da aynısını yapmaya nasıl teşvik edebileceğinizi öğrenmek için birkaç dakikanızı ayırmanız yeterli.

Ortalama bir Amerikalının çöplerinin büyük bir çoğunluğunun kağıt  veya kartondan oluşması size şaşırtıcı gelebilir. Bu dünyanın geri kalan kısmı için de geçerlidir. ABD Çevre Koruma Ajansı (USEPA), Birleşik Devletler’de kentsel katı atıkların %33’ünün kağıt ve kartonlardan oluştuğunu bildirdi ki bunların %55’i geri dönüşüme uğruyor. Bu da kalan %45’lik kısım için kesilen ağaçların çöp atık sahalarını doldurarak veya  yakılarak heba olması anlamına geliyor. Şu ana dek dünya ormanlarının %80’lik bir kısmının yok edildiği tahmin ediliyor. Dünya nüfusu arttıkça, kağıt ürünler için talep de gittikçe artacağa benziyor.

Çoğu ürünün paketlenmesinde ve kutulanmasında( kozmetik paketleri, tahıl ve ayakkabı kutuları, süt kartonları vs.), bunların yanısıra gazete, dergi vb. uzun ömürlü olmayan ürünlerde bildiğimiz gibi kağıt yapı maddesi kullanılmaktadır. Kağıt ve karton tüketimlerimizi azaltmak için yapabileceğimiz en iyi şeylerden birkaçı tüketimi azaltmak, tekrar kullanmak veya bu kapların,ambalajların,gazete ve dergi kağıtlarının geri dönüşümünü sağlamak. Bilmeliyiz ki ne kadar çok geri dönüşüm yaparsak, kağıtlar ve paket üretimi için o kadar az ağaç kesilecektir.


Eğer kağıt ambalaj kullanılmayan ürünler varsa, onları tercih etmeliyiz.

Gösterişli ambalajlara kanmayın

Kozmetik şirketleri tarafından yapılan güzel ve abartılı ambalajlar göz alıcı ve etkileyici görünebilir fakat aslında içlerindeki ürünün kalitesi ve tesiri ile kesinlikle hiç bir alakası yoktur. Gerçekte ürünün maliyetini artırmakta ve tüketiciye gereksiz ekstra fiyat olarak yansımaktadır. Hepimiz bu afili kapların en nihayetinde çöpe gideceğini biliyoruz. Peki o zaman bu savurganlığın manası nedir?

Dr. Heinrich ve Dr. Baumann’ın Dr. Bauman  Kozmetik’i bu sorun karşısında farklı bir yöntem izleyen ender hatta belkide tek şirkettir. Bütün bilgilerini ve yatırımlarını güvenli ve etkili mükemmel içerikli ürünlerin üretimine adamışlardır.  Bilimsel çalışmalara dayanan dermatolojik cilt bakımı prensipleri geliştirmişlerdir.

Bu çalışmalar aşağıdaki maddeler üzerine kuruludur:

  1. Tolerans
  2. Etkinlik
  3. Ürünlerde hiçbir hayvansal içeriğin kullanılmadığı hayvan haklarına saygılı çevreci ürünlere yönelik etik bir yaklaşım.

Bu nedenle ürünleri hiçbiri için paketleme yapılmaz. Cilt bakım ve makyaj ürünlerinin hiçbirinde hayvansal katkı maddesi kullanılmaz

Aynı zamanda ağaçları koruyarak çevre için duyarlı bir çizgi seçmişlerdir. Aşağıda ağaçları nasıl koruyacağınıza dair birkaç ipucu bulunmaktadır.

Azaltın:

– Mümkün olduğunca hiç ambalajı olmayan veya az ambalajlı ürünler almaya çalışın.

– Alışverişlerinizi toplu veya çok miktarlarda yapın.

– Kağıtlarınızın boş kalan yüzlerini de kullanın.

– İnsanlara tek tek ilan dağıtmak yerine, bildirilerinizi ilan panolarına koyun.

– İstemediğiniz postalarınızı veya aboneliklerinizi iptal edin.

– Elektronik posta veya blog yoluyla haberleşmenizi sağlayın.
– Düzeltmelerinizi kağıt üzerinde değil elektronik ortamda yapın.

Tekrar kullanın:

  1. Yeniden kullanılabilir kağıt olmayan tabaklar ve kaplar kullanın
  2. Yeniden kullanılabilir bardaklar kullanın
  3. Kağıt havlu ve peçeteleri tekrar kullanabileceğiniz dokuma havlularla değiştirin
  4. Yüz mendillerini tekrar kullanabileceğiniz dokuma mendillerle değiştirin
  5. Kullanılmış bölgenin üzerine bant çekerek zarflarınızı yeniden kullanın

 

 Geri dönüştürün:
– Kağıt tabaklar,havlular ve peçeteler

– Okullardaki, ibadethanelerdeki ve diğer kurumlardaki geri dönüşüm kutularını kullanın

Herkes üzerine düşen görevi yaparsa, daha güvenli, sağlıklı ve güzel bir gezegende yaşayabiliriz.

Teşekkkürler: