Kimyasal Güneş Koruyucuları

Yapılan bir araştırma, doğal yaşam beklentisi olanların 1/3 oranında çeşitli genetik yatkınlıklarından etkilendiğini, geri kalan bireylerin ise yaşam tarzlarının etkisi altında kaldığını göstermiştir.  Bu yüzden hepimiz daha sağlıklı ve daha dolu bir yaşam için bir seçim yapabiliriz.
Erken yaşlanmanın en önemli nedenleri, güneş ışınlarına korunmadan aşırı maruz kalınması ve Kimyasal Güneş Koruyucuları içeren güneş kremlerinin vücuda uygulanmasıdır. Cildin erken yaşlanması %60-80 oranında güneş ışınlarından kaynaklanmaktadır.

Dışsal Yaşlanma

Hücre hasarının yaklaşık % 90’ı UVA, UVB, UVC gibi ultraviyole ve kızıl ötesi ışınlara maruz kalma ve kimyasal SPF’lerin (güneş kremlerinin) vücuda uygulanması sonucu oluşmaktadır. Devamlı ciltte oluşan bu “tahrişler” çoğunlukla serbest radikaller içeren ürünlerle kronik hasara yol açmaktadır.
Kimyasal Güneş Koruyucuları erken yaşlanmanın sorumlusu olmakla birlikte Endokrin Sisteminin işleyişini de bozabilmekte ve kanserle sonuçlanabilecek hormonal dengesizliklere yol açabilmektedir.

Bir araştırma grubu UV filtrelerinin güvenilirliğini derinlemesine inceleyip değerlendirmiştir. Yayımlanmış en güncel çalışmaların çoğunda ise Zürih Üniversitesi’nin Farmakoloji ve Toksikoloji Enstitüsü’nde görevli araştırmacılar, çeşitli güneş kremlerinin endokrin (hormonal) işlevlerini bozma kapasitesinin bir değerlendirmesini yapmıştır. Yapılan testler sırasında altı güneş kreminden beşinin östorojen benzeri kimyasallarıaktive ettiği göğüs kanseri hücresini harekete geçirdiği doğruladı. Bu UV güneş kremlerinin, benzofenon-3 (Bp-3), homosalat, 4-methyl-benzylidene kafuru (4-MBC), oktil-methoxycinnamate (OMC) ve oktil-dimetil-PABA içerdiğini ve güneş kremi aktif maddesi olan butil-methoxydibenzoylmethane’nin de hiçbir zararlı etkisinin olmadığı belirtildi.
Son derece rahatsız edici olan şey ise güneş koruma ürünlerinin %96’sının tehlikeli oktil-methoxycinnamate (OMC) maddesi içermesi ve bu ürünlerin dünyadaki hemen her ülkede hiçbir sınırlama olmadan satılmasıdır.

Yapılan en son araştırma, kimyasal güneş kremlerinin izlerini anne sütünde de tespit etmiştir.

Yüzleştiğimiz gerçekler

 1. Kimyasal Güneş Koruyucuları anne sütünden alınan örneklerin %75’inde bulunmuştur.
 2. Bu kimyasal güneş kremleri balık ve yosunlarda da bulunmuştur. Çünkü balıklar ve yosunlar deniz, göl ve nehirlere akan kimyasal güneş kremlerinin atıklarını tüketmektedirler.
 3. Ayrıca bu kimyasal maddeleri insanları etkileyen bir diğer kaynak olan toprak ve tozda da bulabilirsiniz.

Sonuçları:

 1. Çocuklar anne sütüne karışan Kimyasal Güneş Koruyucuları ile beslenir ve yeni doğan bebeklerin sindirim sistemleri bu kimyasallara karşı kötü tepki vermektedir. Bu da çeşitli hastalıklara ile birlikte gelişim ve büyüme problemlerine yol açmaktadır.
 2. Ciddi hormonal değişimlerin bu kimyasal güneş koruyucularının bulunması sonucu oluşacağı düşünülmektedir. (makaleleri okuyunuz).

Sizin kendiniz ve başkaları için taşımanız gereken sorumluluk nedir?

 1. Kimyasal SPF’leri (kimyasal güneş koruyucuları) içeren kozmetik ürünleri ve güneş bakım ürünleri kullanmayarak sağlıklı bir yolla bronzlaşınız.
 2. İçinde bulunduğunuz toplum için sorumluluk sahibi olunuz. Tanıdığınız herkesi güneş bakım ürünlerinin güvenilirliği hakkındaki makaleler ile ilgili bilgilendirerek kendinizi, ailenizi ve arkadaşlarınızı koruyunuz.
 3. Kimyasal güneş koruyucularını kullanmaktan kaçınarak hayvanları ve çevrenizi koruyunuz. (Güneş kremlerini su ile yıkayınız.)

Alternatif bir güneş bakım ürünü:

Harika bir alternatif olarak çinko ve titanyum gibi minarelli güneş kremlerinden yararlanan Dr. Baumann’ın güneş bakım ürünlerini kullanınız.
İsviçre TV tarafından yayınlanan raporlar ektedir;  bir İsviçre bülteni, bir İsviçre PR bilgi portalı ve bir İsviçre bilgi- Haber portalı.

Onlar bu bilgilere nasıl ulaşmıştır?

Onlar raporlarını 15 milyon Franklık bir bütçeyle çalışmaları 6 yıl süren ve 28 kez yayınlanmış bir doktora çalışmasına, 146 yayına ve 2 kitaba dayandırmaktadır.

Aşağıda makalelerin yer aldığı linkler eklenmiştir:

Makalelerden edindigimiz bilgiler ve asagida adi geçenlere yorumlari için tesekkürlerimizle:

 • Yukarıdaki linkler
 • INCI’ye uygun olarak Kozmetik maddelerinin tanımlanması –İngilizce baskısında belirtmeler- Dr. Ernst W. Henrich ve Dr.rer.nat. Thomas Baumann
 • Wikipedia

Bu sitede yer alan bilgiler, saglik uzmanlari, bilim adamlari, sivil toplum ve bilinen bilinmeyen, bizim tasidigimiz ve sagligi etkileyen kimyasal vücut yükü ile ilgilenen çevresel organizasyonlarin isbirligiyle gelistirilmistir.