Kimyasal Renklendiriciler

 • Kozmetik Ürünlerindeki Kimyasal RenklendiricilerKimyasal Boyalar, kozmetik sanayisinde geniş çapta kullanım alanı bulmuştur. Saç boyaları, dudak boyaları, kremler ya da şampular, kısacası her yerde şüpheli boyaların geniş bir kullanımı söz konusudur.
  Binlerce boya ve renk maddesi, (hem organik hem de inorganik bileşenler) tüketici ürünlerinde renklendiriciler olarak kullanılmaktadır, fakat tüm renklendiriciler, insanlar için güvenilir olarak ya da çevre dostu olarak sınıflandırılmamaktadır. Pek çok renklendirici aslında, mutajenik olarak düşünülmektedir – mutajen (Latince, genel anlamıyla değişimin kaynağı), organizmanın genetik materyalini (genellikle DNA) değiştiren fiziksel ya da kimyasal bir maddedir, dolayısıyla doğal arka alan seviyesi üzerindeki mutasyonlarının sıklığını artırmaktadır. Mutasyonların çoğu kansere neden olduğu için mutajenler de genellikle kansorejen maddelerdir.
  Çoğu boya da Kansorejen Madde (kanser yapıcı) olarak ya da alerjik reaksiyonlara ve iltihaplara neden olan cildi tahriş edici bir madde olarak düşünülmektedir. Günümüze kadar kozmetik ürünlerde kullanılan 29 renk maddesi inorganiktir ve bu nedenle güvenilir, sağlıklı bir cilt bakımını ve makyajıdesteklemede risk oluşturmaktadır. Çok iyi bilinen ve pahalı mal satılan kozmetik şirketlerinin birinde yer alan dudak boyalarında yüksek konsantrelerde kurşun bulunmuştur.  (Kurşun zehirlenmelerini okuyunuz)Güvenilir Kozmetikler Kampanyası, Amerika Birleşik Devletleri’nde üretilen ve milyonlarca Amerikalı bayan tarafından kullanılan dudak boyalarının önemlibir kısmının şaşırtıcı bir şekilde yüksek seviyelerde kurşun içerdiğini ortaya koymuştur. Yeni ürün testlerine göre, test edilen markalı dudak boyalarının yüzde 61’i, yutulduğunda zehirli olabilen algılanabilir seviyelerde kurşun içermekte idi. (makaleyi okuyunuz). Bu, aynı zamanda pek çok Avrupa kozmetik şirketleri için de geçerlidir.

  Kurşunla zehirlenen dudak boyalarıciva içeren rimel, buklelerinizi proteinle düzleştiren bir saç düzleştiricisi tedavisi…ve formaldehit? Geçen günlerde meydana gelen üç fikir çatışması gösteriyor ki güzellik dünyası bazen tamamıyla çirkinleşebilmektedir.

  Dudak boyası hakkındaki fikir çatışmasını ele alalım. Geçen son baharda yapılan bir çalışma, bayanlara, savaş boyaları ile ilgili olarak endişelenmelerini sebep göstermiştir: Güvenilir Kozmetikler Kampanyası, Burt’s Bees Lip Shimmer (Burt’s Bees dudak ışıltısı)’den L’Oreal Colour Riche’ya kadar 33 dudak boyasını, içeriğinde kurşun olup olmadığını belirlemek amacıyla test etmiştir. Test edilen dudak boyalarının yüzde 61’inin fark edilebilir miktarlarda kirletici maddeler içerdiğini ortaya koymuştur. Aslına bakılırsa, pek çok dudak boyası, şekerlemeleri nedeniyle  Amerikan Gıda ve İlaç Kurumu’nun belirlediği kurşun miktarını aşmaktadır.!! (Çalışma, sadece, bayanların şekerlemeleri ve dudak boyalarını, çok farklı miktarlarda olmasına rağmen, yutması nedeniyle değil, aynı zamanda (Amerikan Gıda ve İlaç Kurumu) FDA’nın dudak boyaları için kurşun standartları koymaması nedeniyle de karşılaştırmalı değerlendirme olarak şekerlemeleri kullanmıştır.)

  Güvenilir Kozmetikler Kampanyası sözcüsü Stacy Malkan’ın bildirdiğine göre, çok küçük bir miktar kurşun bile büyük bir problemdir. Şirketlerin her zaman söyleyecekleri, “Bir ürünün içinde çok az toksin bulunmaktadır ve bunun zarar verdiğini söyleyemezsiniz.”cümlesidir. “Fakat hiçbirimiz sadece bir ürün kullanmıyoruz.” diyor Malkan. Kurşun, zamanla vücutta biriken sinir dokusuna zarar veren bir toksindir. İşte bu yüzden, sürekli yutulan çok küçük miktarlar (ya da bir günde çoğu zaman yutulan dudak boyası durumunda) zararlı olabilmektedir.

  Şuan, ilgili dudak boyası severlerin çok fazla seçeneği bulunmamaktadır. Malkan, “Dudak boyanızda kurşunun olup olmadığını öğrenmek için tek yol, 150$ ödeyerek onu bir laboratuara göndermenizdir. Bence tüketicilerin bunu yapmasını ummak saçmalıktır.” diye belirtiyor.

  Rimelinizin civa içerip içermediğini öğrenmek çok daha kolaydır. Geleneksel olarak bir koruyucu olarak eklenen maddeyi şu günlerde kozmetik ürünlerinde bulmak çok nadirdir. “Timerosal,” civa bazlı bileşen olarak listelenen maddeyi görebilirsiniz.

  FDA, göz çevresi kozmetik ürünlerinde başka hiçbir etkili koruyucu mevcut olmadığında civanın kullanılmasına izin vermektedir. Konsantre, milyon başına 65 ölçüye kadar olabilmektedir. Bu, çok gibi gözükmeyebilir, fakat civanın herhangi bir miktarda bulunması çoğu kişiyi endişelendirmektedir ve endişelendirmeli de. Minnesota, bu ay, bu maddeyi içeren, ısı ayarlayıcısı da dahil olmak üzere medikal cihazlar ve evet, rimel gibi pek çok ürüne yasak koymuştur.

  Markan, “Bu, gelişmekte olan ceninlerde beyin hasarına yol açabilen sinir dokusuna zarar veren güçlü bir toksindir.” diye belirtmektedir. Pek çok bayan, balık ya da diğer kaynaklardan civa almaktadır. Daha fazla civaya ihtiyacımız yok.“ diye belirtmektedir.

  Bailey, FDA’nın kozmetik ürünleri içerikleri için isteğe bağlı bir raporlama programı kullandığını ve programın, göz çevresinde kullanılan civayı rapor eden güncel bir belgelendirme dokümanı olmadığını belirtmektedir.  Malkan, “Kesinlikle isteğe bağlı bir raporlama programına bel bağlayamayız.” diyor. “Gerçek bir raporlama sistemine ihtiyacımız var.” Kullandığınız herhangi bir ürünün civa ya da potansiyel olarak tehlikeli olan diğer maddeleri içerip içermediğini görmek için 27,000’den daha fazla olan kozmetik maddeleri ve kişisel bakım ürünleri hakkındaki bilgileri listeleyen Çevresel Çalışma Grubu’nun Skin Deep (yüzeysel) Web Sitesini (http://www.cosmeticdatabase.comtavsiye etmektedir. Malkan, “Bu rakam, çok gibi görünebilir, fakat bunlar piyasadaki ürünlerin küçük bir kısmıdır.” diyor.

  Skin Deep sitesi yararlı bir kaynaktır: Her bir ürüne 1’den 10’a kadar bir “tehlike puanlaması” yapar ve bu içerik maddeleri hakkında detaylı bilgiler sunar. Bununla birlikte, site, sadece reçetesiz satılan ürünleri analiz eder. Salon tedavileri incelenmez — ve Brezilya’ya özgü Keratin tedavisi gibi tartışmalı tedaviler için değildir, bu uygun değildir. BKT, (Brezilya’ya özgü Keratin Tedavisi), bilindiği gibi, ipeksi ve kıvrımsız bukleler araştırmasındaki etkilenmiş bayanları içeren bir saç düzleştirme işlemidir. Aynı zamanda, kanserojen bir madde olan formaldehit içermektedir.

  Biliyor muydunuz?

  • Dudak boyalarının çoğunda kullanılan bazı kurşun içerikli renklendirici maddeler FDA’nın onayından geçmektedir.
  • Civa bileşenleri, topikal uygulamada kolaylıkla cilt tarafından emilmektedir ve bu da vücutta birikme eğilimi göstermektedir. Alerjik reaksiyonlara, cilt tahrişlerine ya da sinir üzerinde zehir etkisi yapan belirtilere yol açabilmektedir. Bazı göz için olan ürünlerde kullanılmaktadırlar.
  • Cildimize uyguladığımız her türlü maddenin oldukça büyük bir kısmını cildimizin emdiği gerçeği, tıbbi olarak kanıtlanmış bir gerçektir. Bununla birlikte, tüm kişisel bakım ürünlerinin üçte biri, insanda kansere neden olan olası maddeler olarak sınıflandırılan içeriklerin bir ya da daha fazlasını içermektedir. Bayanlar, makyaj yaparken ya da cilt bakımı uygularken, farkında olmayarak kendilerini her sabah aşağı yukarı 100 kimyasala maruz bırakmaktadırlar. Aslında, dudak boyaları, kremler, göz farları, fondötenler, tırnak boyaları ve parfümlerin, infertiliteye ve kansere neden olduğu bilinen zehirli kimyasalları içerdikleri sürekli olarak kanıtlanmaktadır.
  • Kömür katranı: yapay bir renklendirici olarak kullanılmaktadır.
   Allıklarda, göz kalemleri ve rimellerde bulunmaktadır.
   Hassas kişilerde mide bulantısı, baş ağrıları ve ruh halinin değişken olmasını tetikleyebilmektedir ve hayvan deneylerinde kanseri ortaya koymuştur.
  • Parafenilendiamin (PPD):
   koyu saç boyalarında kullanılır ve bazı geçici dövmeler, mesane kanseri, kafatası derisi durumları ve cilt alerjilerinin yüksek oranıyla bağlantılıdır.

  bunu bilmenin zor olduğudur.Güzellik ürünleri ve tedaviler, mağaza raflarındaki yerlerini almadan önce Amerikan Gıda ve İlaç Kurumu (FDA)’nın onayını almak zorunda değildir; Amerikan Gıda ve İlaç Kurumu (FDA), böyle bir onayı kozmetiklerdeki sadece renkli katkı maddeleri için emretmektedir. Hiç kuşkusuz, pek çok insan dudak boyanızı yememeniz ve rimeli bebeğe sürmemeniz gerektiğine katılacaktır. Fakat bunun ötesinde, “tehlikeli” tanımı, biriken zehirlerin etkileri ile ilgili olarak farklı kişilerin fikirlerinde ortaya çıkmaktadır. Ne kadarı çok? Uzmanlar anlaşamazlarsa, tüketiciler de emin olamazlar. John Bailey, Kişisel Bakım Ürünleri Kurulu Başuzmanı,

  Aşağıdakiler sayesinde: