Kremler ve Losyonlar

Kremler ve Losyonlar (nemlendirici)

Çoğu kişinin düşündüğünün aksine, cilt, kişinin seçtiği gece ve gündüz kremleri arasında bir ayrım yapamaz. Kremler, aşağıdaki kriterlere göre seçilmelidir: cildinizin genetik yapısı, cildin mevcut durumu, cildinizin nasıl etkilendiği, uykusuzluk, stres, diyet, alınan ilaçlar vb. (çünkü bu “yaşam tarzı” konuları, cildinizin özel bir durumda tepki göstermesine neden olur ve hangi ürünlerin en uygun olduğuna dikkat edilerek göz önünde bulundurulmalıdır.) Doğal olarak kişisel tercihler ve rahatlık da önemlidir, örneğin, kişi, hafif özellikli bir losyon mu tercih ediyor? Ya da daha zengin özellikli bir krem mi?
En önemlisi, bir kozmetik kreminin işlevini ya da en azından hangi işlevi olması gerektiğinin, yani cilt yüzeyi üzerinde etkili bir koruma sağlaması gerektiğinin anlaşılması gerekir.

İyi bir krem nasıldır?
Şunu düşünün, insan yaradılışı olağanüstüdür ve cildi çevresel zararlardan, bakterilerden ve cilt içinde meydana gelen aşırı nem kaybından korumak için cilt yüzeyi üzerinde doğal bir hidrolipidik (sebum tabakası) bariyer oluşturmaktadır. Cildin dengeli bir şekilde bu tabakayı sürdürme yeteneği, doğal yaşlanmanın, çevresel zararların ve “yaşam tarzı”ndan doğan zararların bir sonucu olarak zamanla azalır.

Mükemmel şekilde korunmuş, çok iyi nemlendirilmiş, genç ve sağlıklı görünüme sahip bir cildin devamlılığının istenmesi halinde, sadece ciltle uyumlu (benzer) ya da ciltle özdeş maddeler içeren bir krem ya da losyonla cildi desteklemek gerekir: Diğer bir deyişle, kişinin hidrolipidik tabakasında doğal olarak bulunan içerik maddelerine benzeyen bir krem ya da losyon ile desteklenmelidir. Diğer içerik maddeleri cilt ile alakasız ya da zarar vericidir, ya da her ikisi de. Çelişkili olarak, kozmetik ürünleri “Yaşlanma Karşıtı” olarak adlandırıldığında ürünlerin içerisindeki maddelerin gerçekten yaşlanma ile ilgili olan maddeler olup olmadığına bakılmalıdır. Çünkü bu maddeler cildi tahriş eder, cildin gerginleşmesine, su kaybetmesine ve alerjilere neden olur ve hücre zarlarına zarar verir. Tüm bunlar “daha yaşlı” görünümlü bir cilt ile sonuçlanır. Açıklık getirmek gerekirse, cilt tarafından kendi/uyumlu, cilt dostu ya da ciltle özdeş parçalar olarak tanınmayan her bir içerik maddesi, gereksiz gerginliğe neden olur ve cilde zarar verir. Bu nedenle mantıksal olarak içerik maddelerinin bu türlerinden uzak durulmalıdır.

Sağlıklı bir krem/losyon için yararlı ve esasen gerekli içerik maddeleri nelerdir? Macadamia fındık yağı, zeytinyağı, susam yağı, palm yağı, Shea yağı, Jojoba yağı, Çuha Çiçeği yağı, Hyaluronik asit, Lipozomlar, seramidler ve vitaminler sayabileceğimiz maddelerden sadece bir kaçıdır. Şu da açıkça belirtilmelidir: bu ilgili içerik maddeleri, bir krem ya da losyonda bulunsa bile sadece bir tane olumsuz ve istenmeyen bir maddenin olması halinde bu maddelerin yararlı etkileri tamamen yadsınacaktır. Tüm iyi istekler kötülerle lekelenir. Kişisel bakım ürünlerinde kesinlikle kaçınılması gereken bazı içerik maddeleri şunlardır: parabenler (Kimyasal koruyucular), mineral yağlar, kimyasal güneş losyonları, parfüm, renklendiriciler, oksijen ve hayvansal kökenli içerik maddeleri.