Lazerle Kıl Yok Etme

Lazerle Kıl Yok Etme

Deri üzerine uygulanan lazer, deriden emilmeden geçer ancak kıl kökü ve gövdesi tarafından emilir. Böylece lazer kıl kökü içerisinde yüksek derece ısı meydana getirerek kıl köklerinin yakılarak tahrip olmasına yol açar. Lazerin deri altındaki doku ve organlara herhangi bir etkide bulunduğuna dair bir bulgu yoktur. Ayrıca epilasyon lazerleri sadece kıl kökü seviyesine dek ulaşabilir. Bazı ciltlerde kızarıklık oluşabilir fakat çok kısa bir süre içerisinde geçer. Uygulama sonrasında ciltte kızarıklık meydana geldiği takdirde krem kullanmak gerekebilir ve bazı makyaj malzemelerinin kullanımı sakıncalı olabilir. Ayrıca bu ciltlerin uygulama tamamen sona erene dek güneşten sakınılması ve solaryuma girilmemesi gereklidir. Kılların çok kalın olduğu bölgelerde kökü derinde olan kılların yandıkdan sonra dışarı atılabilmesi için ciltte sivilcelenme gözlemlenebilir. 

Uygulama sırasında kıl kökleri yakılırken çok az bir acı hissedilebilir. Bu his, vücudun daha duyarlı bölgelerinde daha güçlü olabilir. Lazer soğutucu ile birlikte kullanılır. Soğutucu, lazer atışı sırasında, öncesinde ve sonrasında işlem yapılacak deriyi sürekli soğutur. Dolayısıyla derinin lazerin ısısından korunur ve böylece derinin ısınmasından ötürü bir acı hissedilmez. Uygulama sonrasında günlük yaşantınıza hemen geri dönebilirsiniz. İşlemden sonra 3 gün içerisinde uygulamanın yapıldığı bölgede tüyler yavaş yavaş yüzeye çıkar ve dökülmeye başlarlar. Bu, tüylerin yeniden büyümesi olmayıp köklerin içindeki tüylerin dökülmesi sürecidir. Dökülmeden sonra işlemin yapıldığı bölgede birkaç hafta süreyle yeni tüy çıkmaz. Tüyler tekrar çıktığında ise yeni seansa başlanır.

Uygulamaya başlamadan önce ne yapılması gerekir?

Uygulamanın yapılacağı bölgede tüylenmenin maksimum yoğunluğa ulaşabilmesi için tüylerin kökten alınmaması gerekir. Dolayısıyla bu bölgeye göre değişiklik göstermekle birlikte 2-6 hafta boyunca işlemin yapılacağı bölgede sarartıcı, cımbız ve ağda kullanılmamalıdır. Bu süre zarfında uzayan tüyleri kesebilir veya bulundukları yüzeyde tüy dökücü krem kullanabilirsiniz. Tüy dökücü kremler köklere ulaşmadığından lazerle kıl yok etme uygulamasından önce kullanılmasında herhangi bir sakınca yoktur. Jilet kullanımı köklerin güçlenmesi veya tüylerin kalınlaşması gibi tüyler üzerinde herhangi bir değişikliğe sebep olmaz. Uygulamanın başlayabilmesi için tüylerin uzun olması gerekmez, köklerin tüy çıkarmış olması yeterlidir.

Uygulaması sonrasında işlemin yapıldığı bölgeyi 24 saat boyunca kaşımayın, çok sıcak su ile yıkamayın, bu bölgeye parfüm uygulamayın ve cildi aşındıracak ürünleri uygulamayın. Seans sayısı kişiden kişiye göre değişmektedir.