Lipozomlar ve Nanozomlar

Lipozomlar
Lipozomlar, hücre zarını, hücrelerarası maddeyi ve hücrelerimizin içeriğini oluşturan fosfolipitlere benzeyen nanoparçacıklardır. Bunlar, başlangıçta ilaçları kan sistemine ulaştırmak adına tıbbi alan için geliştirilmişti, şimdi ise mükemmel taşıma ve hücre zarları içerisinde parçalanma yetenekleri sayesinde gerekli maddeleri ilettikleri için kozmetik sanayisinde kullanılmaktadır. Yapıları sayesinde (yani su girişi ve yağlı kuyrukları) cilt tarafından kolaylıkla kabul edilir ve cildi bazal tabakada (yeni hücrelerin oluştuğu yerde) tedavi edebilir. Lipozomlar, A, E, C vitaminleri, Biotin ve D-Panthenol gibi değerli içerik maddelerini ciltte gerekli yerlere taşıyabilmektedir. Çok Katmanlı Lipozomlar, gerekli maddeleri cilde taşıyan en etkili araçlardır.
Lipozomları ya da Çok Katmanlı Lipozomları her zaman kimyasal koruyucular, kimyasal güneş losyonları, hayvansal türevler, koku ve renklendirici içermeyen ürünler ile birlikte kullanın, çünkü bu istenmeyen unsurlar da Lipozomlar ile cilt içine taşınır ve dermatite, alerjilere, yaşlanmaya, hormonal bozukluklara, akneye ve hatta kansere neden olabilirler. Lipozomlar, iki su girişi tabakası ve iki yağlı kuyruk tabakasından oluşur.

Nanozomlar
Su girişleri dizisi ile bir yağlı kuyruk dizisinde oluşur. Bu nedenle Lipozomlardan daha küçüktür ve (kozmetik amaçlı olarak) Dermise nüfuz edebilir. Mükemmel bir iletim sistemidir, çünkü cildin derinliklerine nüfuz edebilmelerinin yanı sıra hücrelerin savunma sistemlerine de karşı koyabilirler, ancak hücre süreçlerini etkileyebilirler. Cilt içine nüfuz ettiklerinde daha büyük moleküller ile birleşebilirler. Tıpkı Lipozomlar gibi sadece, kimyasal koruyucular, kimyasal güneş losyonları, hayvansal türevler, koku ve renklendirici içermeyen ürünler ile birlikte kullanılmalıdır, çünkü bu istenmeyen unsurlar da nanozomlar ile cilt içine taşınır ve dermatite, alerjilere, yaşlanmaya, hormonal bozukluklara, akneye ve hatta kansere neden olabilirler.

Lipozomlar ve Nanozomlar, sadece ciltle özdeş ya da ciltle uyumlu içerik maddeleri ile birlikte kullanılmalıdır.