Lipozomlar

Lipozomlar

Lipozomlar fosfolipid denilen çift katlı moleküllerin oluşturduğu zarlarla çevrili olan ufak kabarcıklardır. Bu fosfolipidler, küre biçiminde hidrofilik (su emen) bileşenlere ve iki kuyruklu görünümde olan lipofilik (yağ emen) bileşenlere sahiptir. Dr. Baumann ürünlerinde bu doğal fosfolipidler soyadan elde edilir. Bazı ilavelerle birleştiklerinde akışkan yapıdan çıkıp küresel form olan lipozomlara dönüşürler. Fosfolipidlerin lipofilik uçları, dış katmanı hidrofilik, iç katmanı lipofilik bir çift zar oluşturmak için birbirlerine kenetlendiklerinde bu işlem başarıyla tamamlanır. Böylelikle bir lipozomun hem içi hem de dışı hidrofilik hale gelir ve ayrıca lipozom zarının iç kısmı lipofilik olur. Sonuç olarak, lipozomlar hem suda çözünen bileşenleri ( suda çözünen vitaminler, kimyasal koruyucular) hem de yağda çözünebilen maddeleri ( yağda çözünen vitaminler, parfüm) emebilir ve bunları cilde taşıyabilir.

Ciltte olumlu etkileri bulunan maddeler için bu taşıma özelliği çok faydalıdır, fakat alerjiye yol açabilen parfüm ve kimyasal koruyucu gibi maddeler ve bağışıklık sisteminde savunma tepkisine yol açan yabancı maddeler içinse aşırı derecede tehlikeye yol açabilmektedir. Bu nedenle, lipozom kullanımı üreticinin ve cilt uzmanlarının sorumluluk hissine ve fizyolojik etkenler hakkında bilgiye sahip olmasını gerektirmektedir; aksi takdirde bundan kullanıcı zarar görmüş olur. Tüm bunları göz önünde bulundurarak DR. BAUMANN Kozmetik, parfüm ve kimyasal koruyucular içermeyen lipozomlar üretmektedir.

Lipozomları oluşturan fosfolipidler ayrıca cilt hücrelerinin koruyucu duvarını da oluşturur. Benzer bir şekilde, cilt hücrelerinin arasını dolduran madde, fosfolipidler, seramidler, trigliseridler, serbest yağ asitleri, kolesterol ve sudan oluşur. Cilt hücreleri küçük bir zarar görürse veya hücrelerarası madde aşırı sert temizlik yöntemleriyle yok olursa, lipozomlar mükemmel bir şekilde yokolan lipidleri yeniler. Bu nedenle, DR. BAUMANN ve Ciltözdeş ürünlerinde bulunan fosfolipid, seramid ve diğer cilt kökenli lipidlerin bileşimi  cilt için idealdir. Fosfolipid bileşimleri hücre zarlarıyla özdeş olduklarından lipozomların ideal cilt bakımını sunduğunu söylemek hiç de zor değildir ki bu nedenle ender rastlanacak bir uyum garantisi verilebilir. Normalde derinin doğal olarak içerdiği aynı maddeyi cilde sürdüğünüzde hiçbir alerjik reaksiyon gerçekleşmez. Bu sebeptendir ki alerji vakalarına cilde istisnai bir uyum sağlayan lipozomlar yol açmaz. Lipozomlar tarafından taşınan ve ciltte zaten bulunmaması gereken parfüm ve kimyasal koruyucular gibi alerjenik maddeler bu vakalara yol açar.

  1. BAUMANN Kozmetikyaptığımız araştırmalara göre normal lipozomlardan daha etkili çok katmanlı lipozomlar kullanır. Çök katmanlı lipozomlar farklı boyutlardaki lipozomların bir araya gelmesinden oluşur. Küçük bir lipozom daha büyüğüne bağlanır, bu bütün daha büyük bir lipozoma bağlanır ve sonunda yaklaşık 5 – 7 ve hatta bazen 12 lipozomun bir araya geldiği çeşitli boyutlardaki lipozomlar oluşur.Lipozomların boyutları 20 ila 309 mil arasında değişir. Nüfuzun derinliği doğrudan boyutlara bağlı olduğundan – lipozom ne kadar küçük olursa o kadar derine nüfuz eder – çok katmanlı lipozomlar özellikle çeşitli cilt katmanlarına sızmakta başarılı kabul edilirler. Fakat, bir lipozomun nüfuz derinliği lipozomdaki fosfolipidlerin doymuş veya doymamış yağ asitlerden oluşmuş olmasına bağlıdır. Birçok bilimsel araştırma, doymamış yağ asitlerden oluşan lipozomların cilde iyi nüfuz ettiğini ve aktif maddeleri iyi taşıdığını göstermiştir. Doymuş yağ asitlerinden oluşan lipozomlar ise bunları yapamazlar.Doymamış yağ asitlerinden oluşan çok katmanlı fosfolipidler cilde kozmetik ürünlerinde bulunan diğer bileşenlerden daha çok nem sağlama potansiyeline sahiptir. Çalışmalar, doymamış yağ asitlerinden oluşan çok katmanlı lipozomların 7 gün içerisinde cildin nem hacminin %100’ünü doldurabildiğini göstermiştir. Diğer bir yandan hidrolifik fosfolipidlerden oluşan lipozomlar ciltte nem artışına sebep olmazlar ve yapılan bir çalışmaya göre ciltte kuruluk bile yaratabilirler.

Sonuç: Tüm lipozomlar aynı değildir. Çeşitli özelliklerde ve birçok türde lipozom vardır. Bir lipozomun etkinliği her zaman fosfolipidlerin özelliklerine ve ürün içerisindeki lipozom yoğunluğuna bağlıdır.

Bilimsel bulgularımıza göre, doymamış fosfolipidlerden oluşan çok katmanlı fosfolipidler, diğer cilt kökenli lipidler ve vitaminlerle birlikte ideal cilt bakımını sunmaktadır.

Makaleler ve açıklamalarla bize bu bilgileri sağlayan kaynaklara teşekkürler:

  • Identification of cosmetic ingredients in accordance with the INCI –designations English edition-Dr. med. Ernst W. Henrich and Dr.rer.nat. Thomas Baumann (INCI tanımları doğrultusunda kozmetik bileşenlerin tanımlanması)
  • Wikipedia