Makyaj

Makyaj

Makyaj yapmak insanların hayatının ayrılmaz bir parçasıdır ve hiç kuşkusuz, insanların kendine güvenmesini ve kendini iyi hissetmesini sağlar. Moda sayfasına göre, kişi o günkü ruh haline göre ister yüzüne göz kamaştırıcı bir görünüm verebilir ister değişik tonlarla yüzüne hareketli bir görünüm kazandırabilir ve kısmen kusurlu yahut tamamen bozuk ve kusurlu bir cilde sahip olanlar, “ciltlerindeki kusurları gizlemek” için moda sayfasında gösterilen ürünlerinden yararlanabilir.

Fondotenler, sıvı şeklindeki kapatıcı kremler ve kapatıcı stikler cildinize muhteşem bir görünüş kazandırmanız açısından oldukça önemlidir. Kızarıklıkları(Cuperose) örtüp cildinizi gölgelendirir ve aşırı pigmantasyonları(Ciltteki kahverengi noktalar) daha az görünmesini sağlar. Allıklarsa, hiç kuşkusuz her türlü cilde hareketlilik ve belirginlik kazandırır. Kendinizi yorgun hissettiğinizde ve yüzünüz belirgin bir şekilde solgun olduğunda, allık çok iyi bir ‘ferahlatıcı’dır. Her zaman doğal bir görünüm elde etmek için hafif renkleri seçin.

Göz farları, öyle büyük çukurluklar oluşturmaksızın gözlerinizin büyük görünmesini sağlar. Bunun için gereken şey ise, renklerle oynanarak yapılan ışık ve gölgelendirmedir. Aslında, göz farları, bakışlarınızı yenilemenizde size yardımcı olan en vazgeçilmez malzemelerden biridir.  Göz farıyla yapılan hafif oynamalar, esaslı bir değişim yaratabilir. Gözün altındaki koyulukları kapatması bakımından kapatıcı, göz çevresi için çok iyi bir alt zemindir. Daima, cilt renginizle tam olarak uyumlu yahut yumuşak tonlarda bir kapatıcı seçin. Gözlerinize daha parlak bir görünüm kazandırmak ve gözlerinizin daha büyük görünmelerini sağlamak için açık renkli farlar seçin. Koyu renkler, daha çok, göz çevrenizdeki hatları belirler ve gözlerinize abartılı bir görünüm katar. Maskaralar ve göz kalemleri, gözlerinize büyülü bir görünüm kazandırması ve gözlerinizi belirginleştirmesi açısından oldukça önemlidir. Dudak kalemleri ise, ya dudakları belirginleştirmek ya da dudağa olduğundan farklı bir belirginlik kazandırmak için kullanılabilir. Her daim rujunuza uyumlu bir kalem bulabilirsiniz.

Rujun rengi, allıkla aynı tonlarda olmalıdır. Mavi yahut mor bir maskarayı(siyah ya da kahverengi maskarayı gözünüze uyguladıktan sonra) kirpiklerinizin ucuna hafifçe değdirerek göz çevrenize ferahlık ve parlaklık kazandırabilirsiniz. Allığınızın rengine karar vermeden evvel, göz farları ve rujlar, cildinizin tonunu ve alt tonlarını göz önünde bulundurarak size hangi renklerin gideceğine karar verir. Bu, önemli bir noktadır ve geri dönüşü olmayan yanlış makyajlar yapmanızı önlemeniz için size yardımcı olur. Fondotenin, her zaman doğal bir görünümü olmalıdır. Tam olarak cildinizin renginde olmalıdır. Eğer, tam olarak cildinizin renginde değilse bir ton açık olabilir; fakat kesinlikle bir ton koyu olmamalıdır.

Makyaja Derinlemesine Bir Bakış
Doğru makyaj malzemesi seçimi, sadece modayla ilgili bir konu olmakla kalmayıp aynı zamanda sağlıkla da ilgilidir. Yani, bu da gösteriyor ki makyaj malzemesi seçiminde dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Kullandığınız makyaj malzemeleri:
Koruyucu kimyasal maddeler içermemeli,
Kimyasal güneş koruyucularını içermemeli,
Kokusuz olmalı,
Renklendirici(koloran, yapay boya maddesi) içermemeli,
Mineral yağ(petrol) içermemeli,
Hayvansal kaynaklı maddeler( örneğin: göz farlarındaki balık pulları) içermemelidir.

Fondoteninizi seçerken mineral yağ içermemesine özellikle dikkat etmeniz gerekir. Çünkü bu tür fondotenler, cildinizin sağlıklı bir biçimde çalışmasını engeller. Yani, cildiniz atık maddeleri ciltten atmada yetersiz kalır ve etkin bir biçimde nefes alamaz hale gelir. Bu sorunlar da, zamanla ciltte bozulmalara yol açarak en sonunda akneleri meydana getirir. Koruyucu kimyasal maddeler, kimyasal güneş koruyucuları, koku veren maddeler, renklendiriciler ve mineral yağlar, orta şiddetli bir durumda, vücudun su kaybetmesine ve cildin hassaslaşmasına daha tedirgin edici olarak da şiddetli alerjilere ve kansere yol açabilir. Hangi makyaj malzemesini kullanırsanız kullanın, yalnızca cildinize dost ve hatta cildinizle tam bir uyum içinde olan ürünler kullanma kriterine özen gösteriniz.

Bu, sağlığı da beraberinde getiren, tamamen kusursuz bir görünüşe ulaşmanın tek yoludur.