Mineral Yağlar

Mineral Yağlar

MİNERAL YAĞLAR (HAM PETROL) (MSDS)

Mineral yağlar endüstride metal kesici olarak kullanılan ham petrolden çıkarılır. Sağlıklı bir cildin oksijen alıp karbondioksit vermesi gerekir, fakat bu yağlar cildin üzerinde bir yağ tabakası oluşturarak cildin nefes almasını engeller ve bu petrokimyasal aşırı duyarlılığa yol açar. Bu alerjik reaksiyonlar çok ciddi sorunlara yol açabilir. Ciddi kansorejenler genellikle bu mineral yağların içinde bulunur. Bu ucuz maddeleri kullanarak cilt bakımı ürünlerinin maliyetini düşürmek isteyen şirketler, mineral yağların cildin nem kaybını önlemeye yönelik bir bariyer oluşturduğunu iddia etseler de gerçek son derece vahim ve çirkindir.

Mineral yağlar, makyaj malzemeleri ve saç bakım ürünlerinin yanı sıra nemlendirici krem ve losyonların da dâhil olduğu pek çok güzellik ürününde bulunmaktadır. Kokusu olmadığından ve ciltte hoş bir his bıraktığından yaygın bir kozmetik katkı maddesidir. Buna rağmen, mineral yağlar ciltteki gözenekleri tıkayarak sivilce ve akne riskini artırmanın yanı sıra potansiyel zehirlenme gibi ciddi sorunlara yol açar. Petrol yakıt elde etmek için damıtıldığında, mineral yağlar yan ürün olarak ortaya çıkar. Böyle bi maddeden çıkarıldığı düşünüldüğünde, bu yağların zehirleyici etkisi hakkında endişe etmemek mümkün değildir. Çünkü petrol ürünleri en güçlü kanser etkenlerinden biri olan benzen içerir.
Mineral yağları içeren ürünlerin sürekli kullanımında ortaya çıkan diğer yan etkilerden biri de alerji oluşumudur. Birçoğumuz çoğu bebek yağının kokularla değiştirilmiş mineral yağlardan ibaret olduğu gerçeğini bilmiyoruz.

Mineral Yağlarının Bilinen Tehlikeleri

Kısmi damıtma yeniliğinin ardından, petrolden pek çok farklı yan ürünler elde edildi. Bu yan ürünler yanıcı ve yüksek kalori değerlerine sahip olmasına rağmen, üreticiler bunları kozmetik sanayiinde ve ev gereçlerinde kullanana dek adeta işe yaramaz ürünlerdi. Mineral yağların kozmetik sanayiinde kullanılmasının başlıca sorunlarından biri de insan cildine yapılan harici yabancı uygulamadır. Mineral yağlar, deride plastik tabakaya benzeyen ince bir katman oluşturdukları için cilde zararlıdırlar. İnsan cildi vücuttan toksinlerin atılmasında, vücut ısısının düzenlenmesinde ve D vitamini üretiminde hayati rol oynayan bir organdır. Aynı zamanda C vitamini de gerekli koruyucu Seramidlerin cildin en üst katmanından salgılanmasında anahtar bir öneme sahiptir.

Cilt bakım ürünlerindeki bütün mineral yağlar bu işlemleri durdurmaktadır. Mineral yağ esaslı losyon ve kremlerin kullanılmasının ardından ortaya çıkan plastik benzeri tabaka D vitamini üretimini önemli ölçüde yavaşlatmaktadır. Cilt güneş ışığına maruz kaldığında, vücutta en çok ihtiyaç duyulan madderlerden biri olan D vitamini üretimi başlamaktadır. Mineral yağların oluşturduğu tabaka bu üretimi ve terleme işlemini engellemektedir. İnsan vücudunun ısısını dengelemesi de uzun bir süre gerektirir. Deride mevcut olan tuz ve minerallerlerle birlikte ciltteki yağın tortulanması ciltte kaşıntılara yol açabilir ve hatta bunlar acı veren kızarıklıklara dönüşebilir.

Cildi tahriş olmuş ve kızarmış veya hafif kızarıklarla kaplı kişi, ancak taze ve sağlıklı sebze tüketmeye başlarsa – en azından bir hafta veya cilt dengesini kazanana kadar – cildi mineral yağların ve uzaklaşım semptomlarının olumsuz etkilerinden korunur.
Sonuç olarak, bazı insanların akıllarında ciddi bir soru kalıyor: Bu tip ürünlerin üreticileri neden mineral yağlarını kullanıyorlar? Cevap oldukça basit: mineral yağlar yan ürünlerden başka bir şey değildirler ve petrol rafinerisi için neredeyse hiç bir değerleri yoktur. Bu nedenle, mineral yağ bazlı ürünlerin üreticileri çok makul fiyatlarla bu yağları satın alabilmektedirler.


Teşekkürler: