Nelerden Uzak Durmalı

Nelerden Uzak Durulmalı?

Kozmetik ürünlerini seçerken genellikle etkilendiğimiz şey “marka”nın cezp ediciliğidir. Göz alıcı, ünlü mankenler ve gösterişli, lüks ambalajlar da kozmetik ürünleri alışverişi yaparken bilinçaltımızda bir şeyleri tetikleyerek seçimlerimizde önemli bir rol oynar. Arkadaşlarımızdan aldığımız tüyolar ve moda ve güzellik dergilerinin editörlerinin önerileri de seçimlerimizi büyük ölçüde etkiler. Eğer bir güzellik uzmanımız varsa, onun fikirlerinin, ürün seçimlerimizde önemli bir yeri vardır. Şimdi, seçimlerimizde etkili olan şeylere daha yakından bakalım.

“Tanıdık yüzlere” yüklü miktarlarda paralar ödenerek belirli bir kozmetik şirketini temsil etmesi ve bu ürünün tanıtımını yapması istenir. Bu kişilerin, reklamını yaptıkları ürünleri kameraların olmadığı günlük hayatta kullanıp kullanmadıkları şüphelidir. Güzellik dergilerinin editörleri, kendilerine reklam veren kozmetik şirketlerinin ürünlerinin reklamını dergilerinde yapmak durumundadır. Dolayısıyla, belirli bir ürün için sundukları olumlu yorumlar, tamamen maddiyata bağlı yargılardır ve bu yorumları yaparken ürünler hakkında gerçek görüşlerine yer verdikleri söylenemez. Editörlerin bu konudaki tutumları anlayışla karşılanabilir fakat bu durum biz müşterileri tam anlamıyla bir ikilemde bırakır.

Güzellik uzmanlarımızdan tavsiye almak istediğimizde ise daha da büyük bir karmaşa ile karşı karşıya kalırız. Gittiğimiz uzmanlar, kendi güzellik salonlarında, spa merkezlerinde ve kliniklerinde kullandıkları ürünlerin, kozmetik depolarında ve parfümerilerde satılan ürünlerden çok daha iyi olduğundan emindir. Çünkü bu ürünleri tedarik eden şirketler, uzmanlara, sattıkları ürünlerin, yalnızca profesyonel anlamda bu işi yapan piyasa için özel olarak üretildiğini ve salonlarda kullanılan ürünlerin içeriğindeki etkili malzemelerin oranının, kozmetik depolarında ve parfümeri satış depolarında satılan ürünlerin içeriğindeki etkili malzeme oranından çok daha yüksek olduğunu söylerler. Buradaki önemli nokta, bu şirketlerin kendi ürünleri hakkında söyledikleri fazlasıyla olumlu şeylerdir. Neler söyleyebileceklerini hayal edebildiniz mi?

Gösteriş ve lüks sembolü olan piyasadaki “en kaliteli” büyük markaların yönlendirmesiyle bu markaların ürettiği cilt bakım ve kozmetik ürünlerinin daha iyi olduğuna inanırız. Çünkü bu ürünler daha pahalıdır. Yani, bu ürünlerin test edilme aşamasında harcanan milyon dolarları ve bize marketlerde her daim en iyiyi sunmalarını sağlayan şeyleri göz önünde bulundurduğumuzda, onların “ Özel” ve üstün performanslı olduğu sonucunu çıkarırız. Şirketler mi hatalı, yoksa bizim varsayımlarımız mı yanlış?

Tezgâhın arkasında kasanın başını bekleyen güzellik uzmanları yahut bir başka deyişle, cilt ve kozmetik ürünleri ile ilgili genellikle 5 günlük bir eğitim alan kimseler, ellerindeki yetersiz bilgilerle, bu konularda bilgisi olmayan halkı bilgilendirmek için meydanda diledikleri gibi at koştururlar. Belirli bir ürünün promosyonu söz konusuysa, çoğu zaman bu ürünlerin tanıtımını yapmaları için bu kimselere, finansal teşvikler sağlanır ve sonuçta bu uzmanlar da hangi cilde, hangi ürünün uygun olduğu konusuyla pek de ilgilenmezler. Peki, güzellik salonlarında yapılan genel bakımların, cilt bakımlarının ve kullanımımıza sunulan kozmetik ürünlerinin daimi kullanıcıları olarak bu durumları kendi açımızdan açıklığa kavuşturmak için neler yapabiliriz? Kendimizin ve ailemizin kullandığı ürünlerin kalitesi ve etkinliği hususundaki şüpheleri nasıl kafamızdan atarız? Etkili cilt bakımı konusunda bir kıstas belirlememiz esastır.

Etkili bir cilt bakımı için, kozmetik ürünlerinin içine konulan maddelerin sağlıklı ve güvenilir olması gerekir. Bu konuda hemfikir olduğumuzdan eminim. Eğer ürünler sağlıklı değilse ve cilt için zararlıysa, cildiniz buna hiç de iyi bir tepki ile karşılık vermez sonuç olarak da tahriş olur ya da kurur. Birtakım alerjiler geliştirebilirsiniz ve cildiniz daha hızlı bir biçimde yaşlanır. Haydi, bu mantık üzerinden giderek daha ileri bir sonuca varalım.-cildiniz, canlı ve en geniş organınız olduğu için, kullandığınız ürünlerdeki malzemeler yalnızca, cildinizle dost ya da bütünlük içinde olursa cildiniz size ondan beklediğiniz tepkiyi verir ve işlevini yerine getirir. Cildinizin yabancı ve zarar verici maddelere tahammülü yoktur. Hatta bu maddeler cildinizi büyük bir baskı altına alarak dermatite(deri iltihabı) ve daha önce de bahsettiğimiz cildin çabuk yaşlanmasına neden olur.- Kulağa mantıklı geliyor değil mi?

Cilt Dostu
Cilde Uygun

Kendiniz ve aileniz için cilt bakım ve kozmetik ürünleri satın alırken kendinize sormanız gereken konuyla bağlantılı asıl sorular şunlardır:

Kullandığım ürünler ne tür malzemeler içeriyor?
Bu malzemeler cildim açısından sağlıklı ve güvenilir mi?
Ürünlerimin içindeki her malzeme cildim için yararlı mı?
Ürünlerimin içindeki maddelerden cildim için zararlı olanlar var mı?
Aşağıda, bu soruları yanıtlamanıza ve daha bilgilenmiş olarak yerinde kararlar almanıza yardımcı olacak bazı basit fakat etkili bilgiler mevcuttur.

Kesinlikle uzak durulması gereken malzemeler:

Kimyasal güneş koruyucuları

Koruyucu kimyasal maddeler
Koku maddesi
Renklendiriciler
Hayvansal Ürünler
Mineral yağlar

Ayrıca, kozmetik ürünlerinin kutusunda ve makyaj malzemelerinin arkasında yazan her malzemeyi Malzeme Sözlüğü’nden kontrol ediniz ve böylece cildiniz için kullanacağınız ürüne karar veriniz.
Öğrendikleriniz karşısında(sözlük aracılığıyla) çok şaşıracaksınız.