Nemlendiriciler

Nemlendiriciler

Dermatoloji alanında söz sahibi kişiler temel nemlendirme işleminin genç ve sağlıklı bir cildi korumak için gerekli olan en önemli faktörlerden biri olduğuna inanmaktadır.

Cilt insan vücudunun en geniş organıdır ve birkaç tane önemli göreve sahiptir: Bizi çevresel etkenlerden (hava kirliliğine yol açan maddeler, alerjenler ve toksinler) korur, vücut sıcaklığımızı düzenler, algısal veri girişini sağlar ve atık maddeleri yok eder. Hasar görmüş bir cilt bu görevleri yerine getirecek olan işlevini kaybedebilir.

Hasar görmüş cildin durumunu daha da ciddileştiren birçok etken vardır. Bunlardan bazıları uzun süre güneşe maruz kalmak, çevreyi kirleten maddeler,kimyasal koruyucular, kimyasal güneş kremleri, kokular ve kozmetik ürünlerdeki renklendiricilerdir. Hasar görmüş cilt giriş yapan potansiyel tahriş edici maddelere ve gözeneklerden dışarıçıkan doğal neme karşı çok hassastır. Bir cildin bütünlüğünü bozacak birçok etken bulunmasına karşın, kolayca önlenebilecek sebeplerden biri yeterli miktarda sudan yoksun olan cilttir.

Nemlendiriciler cildin yapısının kabul edebileceği su miktarını düzenlemekle görevli karmaşık yapılardır. Cildin normal işlevi olan rahatsız edici maddeleri dışarı atma ve nemin girişini sağlama görevleri için de nemlendiricilere başvurulabilir. Yeterli oranda nem tutan bir cilt daha çok yumuşak, daha çok elastiktir ve daha çok su bulundurur. Ek olarak, oksidasyon gibi dış etkenlere karşı cilt daha güçlü bir yapıdadır. Bunun sonucunda da cilt daha sağlıklı ve genç gözükür.

Birçok dermatolog yeterli nem oranının tutturulmasıyla birçok cilt probleminin üstesinden gelinebileceğine inanıyor.

Etkili Nemlendiricilerin Yapısında Hangi Maddeler Bulunur?

Lipozomlar

Lipozomlar her ortamda cildin korunması ve nemlendirilmesi için gerekli en mühim maddedir. Yapısında hidrofilik baş (suyu çeken) ve lipofilik kuyruklar (yağlı kuyruklar) vardır. Bundan dolayı lipozomlar suda çözünen maddeleri (nem) ve suda çözünen vitaminleri -C vitamini- emmekte ve taşıyabilmektedir.

Lipozomun taşıyıcı fonksiyonu ve cilde önemli maddeleri taşıma gücü son derece önemlidir.

Lipozom çeperinin de yapıldığı fosfolipidler hücre çeperinin ve hücreler arası maddenin temel yapısını oluşturur. Bundan dolayı zarar görmüş hücre zarı ve hücreler arası maddedeki kayıp fosfolipidlerin yerine geçebilecek mükemmel bir maddedir. Böylece sadece cildi temel nemle desteklemekle kalmazlar, ayrıca nem kaybının getireceği muhtemel zarardan da cildi korurlar.

Yeterli oranda suya sahip sağlıklı ve genç gözüken bir cilde sahip olmak için cilt altındaki derin tabakalarda kabul edilebilir miktarda nem tutmak hayati bir öneme sahiptir.

Fosfolipidler hücre zarını oluşturan maddelerin yapısının aynısına sahip olduğundan lipozomlar sıra dışı hücre uyumluluğu göstermektedir.

Multilamellar (birden çok tabakalı) lipozomlar tek tabakalı lipozomlardan daha karmaşık yapıda ve daha etkilidir. Multilammelar lipozomlar büyük olanların küçükleri içine aldığı birçok unilamellar lipozomun bir araya gelmesiyle oluşur. Lipozom ne kadar küçükse o kadar çok cildin içine nüfuz etme gücü artar. Multilamellar bir lipozomda cildin yapısını düzenlemek ve daha etkin bir geçişi sağlamak için değişik boylarda 5 ila 12 arasında lipozom bulunabilir.

Multilamellar lipozomlar bugün kozmetik sektöründe kullanılan tüm maddelerden daha çok cilde nem tedarik eder. Bu maddeler arasında piyasada “sözde” gelişmiş ürün olanlar da vardır. Bilimsel çalışmalar 7 günlük bir tedavi süresi sonucunda multilamellar lipozomların cildin nemini yaklaşık %100 oranında artırdığını kanıtlamıştır.

Cildi nemlendirmenin en etkili yolu multilamellar lipozomlar kullanmaktır. Nemlendiriciler olarak adlandırılan kremler neme gerçekten ihtiyaç duyulan epidermis bölgesine kadar ulaşamaz. En iyi ihtimalle yüzeyde kalıp cildi korurlar ve belli bir oranda nem kaybını engellerler.

Seramidler

Amino asit sfingozin ve bir yağ asidinden oluşmuş lipid molekülüne seramid adı verilir. Seramidler bir hücrenin plazma zarında yoğun miktarda bulunur ve hücresel fonksiyonların işaretlerini veren molekül görevi üstlenirler. Cildin en üst katmanlarında bulunurlar ve diğer görevlerinin yanı sıra
UV ışınlarına maruz kalınmasından dolayı oluşabilecek cildin kuruması sorununu ortadan kaldırırlar. Cildin aşırı miktarda nem kaybını engellemek için bir koruyucu kalkan oluştururlar. Cildin yüzeyine havadan nem çekerek “humektan” (nem çekici madde) görevi görürler. Emülatör olarak alıştıklarından cildin yüzeyindeki yağ ve su arasındaki dengenin korunmasına yardımcı olurlar. Bu da cildin doğal nem miktarının dengelenmesine yardımcı olur. Yeterli miktarda bulunduklarında güneşten ve nem eksikliğinden dolayı oluşabilecek belirgin çizgilerin ve kırışıklıkların önünü keserler.

Seramidler Dermis´in yapısında bulunan kolajenelastin ve nemin kaybını engelleyerek cildin yapısının korunmasına yardımcı olurlar. Dr. Baumann Seramid kullanarak cildinizin nemini bir hafta içinde %100´e varan oranlarda artırabilirsiniz. Multilamellar lipozomdan sonra gerekli etkiyi yaratabilecek tek şey “nem tedavisi” adı verilen seramid uygulamasına başvurmaktır.

Nemlendirmeyi hayatın bir gerçeği olarak kabul etmek Günde en az iki kez, sabah ve akşam, nemlendirme işlemini uygulayın. Her gün yaptığınız bir alışkanlık haline büründürün. Yüzünüz ve tüm vücudunuz iyi görünmek ve hissetmek için, dıştan gelen etkenlere karşı koyabilmek için etkili bir nemlendirmeye ihtiyaç duyar. İyi miktarda neme sahip bir cilt sağlıklı bir cilttir. Bırakın cildiniz olabileceği en iyi durumda olsun.

En iyi şekilde faydalanmak:
1. Ilık-sıcak değil- bir banyo ya da duşun ardından cilt hafif ıslak kalana kadar havluyla kurulanın. Ardından multilamellar lipozom ve seramid içeren Dr. Baumann ürünlerinizi vücudunuza uygulayın.
2. Problemli noktalarınıza-topuklar, kaval kemikleri, dirsekler, eller, dizler ve sıklıkla çevrenin zararlı etkilerine maruz kalmış herhangi bir yerinize- özel önem gösterin.
3. Cilt son derece kuru ve çatlamışsa, nemlendirdikten sonra losyon tabakasının daha uzun süre kalmasını ve daha etkin çalışmasını sağlamak için eldiven ve çorapla üstünü kapatın.

Multilamellar lipozom ve seramid içermeyen diğer herhangi bir kremin sadece adı nemlendiricidir, kendisi değildir.

Teşekkürler: