Oksijen

Oksijen

Temel oksijen hücrelere ve dokulara difüzyon diye adlandırılan bir süreçle geçer. Bu oksijenin derideki damarlardan cildin bazal tabakası olan epidermis’e geçişidir. Yetersiz oksijen alımı, cildin sağlıklı bir metabolizmaya sahip olmasına engel olacak problemler yaratır. Aynı zamanda hücre yenilenmesini ve hücrelerin tüm metabolik işlevlerini etkiler. Ciltte yeterli miktarda doğal oksijenden faydalanamadığında enfeksiyon riski ortaya çıkar. Çünkü Oksijenin işlevlerinden biri de cildi mikroplardan arındırmaktır ve bunun eksikliğinde akne ortaya çıkabilir. Oksijen miktarının gereğinden fazla olması da  yağ tabakasının ve en sonunda hücre zarının oksidasyonuna yol açar. Sonuç olarak bu zarar görmüş hücreler koruyucu işlevlerini gerçekleştirmek için seramidlere dönüştürülmek üzere cildin yüzeyine asla ulaşamazlar.

Kozmetik ürünlerinde ve tedavilerde kullanılan Oksijen

Oksijen kremleri  nispeten yüksek miktarda serbest radikallere karşı savaşan E ve C vitaminlerini içerir. Kozmetik şirketleri, ürünlerinin ve güzellik salonu tedavilerinin sebep olduğu oksidasyonun (hasar) farkındadırlar. Fiziksel egzersizler ve nefes alma alıştırmalarıyla ciltteki kan dolaşımını artırmak çok önemlidir. Böylelikle, cilt hücrelerinin doğal ve güvenli yollarla oksijen alması sağlanmış olunur.

Pek çok şirket Oksijeni salon/SPA tedavilerinde, kremlerde ve Oksijen barlarında kullanarak iyi hizmet izlenimini  pazarlama taktiği olarak kullanır. Fakat cilt ve bütün organizma, akciğerler, gözenekler ve dolaşım sistemi yoluyla ihtiyacı olan oksijeni alır. Bu nedenle herhangi bir şekilde ek olarak oksijen kullanımı uygun değildir.

Oksijen teneffüsü, kan dolaşımındaki patolojik etkenler sebebiyle dokulara ve vücut hücrelerine yeterli miktarda oksijen tedariği sağlanamadığında tıbbi tedavide ve acil durumlarda kullanılmalıdır.

Oksijen kremlerinin cilde önemli miktarda oksijen sağlayıp sağlamadığı konusu oldukça tartışmalı olmasına rağmen, reklamlarda belirtildiği gibi ciltteki %100 oksijen artışı gerçeği kesinlikle yansıtmıyor ve daha önce belirtildiği gibi sağlıklı bir cilt üzerinde olumsuz bir etkiye sahiptir.

Oksijen ve Fizyoloji

Herhangi bir fizyoloji kitabı, mümkün olan en yüksek oksijen miktarının cilt ve organizma için en iyi ölçü olmayacağını, uygun ve yeterli yoğunluktaki oksijenin gerekli olduğunu belirtir. Bu ölçü vücuttaki normal sağlıklı kan dolaşımı tarafından zaten sağlanır. Aşırı oksjen ayrıca hücre enzimleri üzerinde zararlı bir etkiye sahiptir ki bu hücrelerin ve işlevlerinin daha çok zarar görmesine yol açar. Bu ekstra oksijen kürleri,  kozmetik kremlerin ve salon/SPA tedavilerinin bir parçası olmamalıdır.

Fluorik Hidrokarbonlar

Çözücü olarak fluorik hidrokarbonlar oksijenin deriye nakli için gereklidirler, fakat fluoric hidrokarbonların vücuttaki olumsuz muhtemel etkileri henüz tam olarak bilinmediğinden tıpta kullanımı yasaklanmıştır. Kesinlikle cilt bakımında kullanılmamalıdırlar.

Sonuç olarak,Oksijenin kozmetik ürünlerdeki olumlu etkileri ciddi biçimde şüphelidir ve önemli derecede riskler içerdiği doğrudur.

  • Wikipedia
  • Identification of cosmetic ingredients in accordance with the INCI-designations – Dr. med. Ernst W. Henrich Dr. rer. Nat. Thomas Baumann (INCI tanımları doğrultusunda kozmetik bileşenlerin tanımlanması)
  • The open press –on Oxygen (Açık Medya)