Parfüm

Parfüm

Güzel kokular, insanın içinde güzel duygularını ve muhteşem anılarını canlandırabileceği gibi kimyasal içerikli olanlar ise sizde rahatsızlık yaratabilir.
İçerisinde kimyasallar içeren güzel kokular, alerji oluşumuna neden olan maddelerin ilk 15 listesinin 2. sırasında yer almaktadır.
Bugüne kadar en azından Amerika Birleşik Devletleri’ndeki birçok ülkede olduğu kadar sadece Avrupa ve İngiltere’de de yaklaşık 3,500 kimyasal maddegüzellik ürünlerinde değişik kombinasyonlarda kullanılmaktadır.

Kimyasal içerikli güzel kokuların insana olumlu yönde bir katkısı yoktur ve böyle cilt bakım ürünlerinin cildi besleyici bir özelliği bulunmaz. Güzel kokularbir yandan sürekli oluşan kötü kokuları gizlemek için kullanılırken diğer yandan tüketicilerin bu ürünleri satın almasını teşvik etmektedir. Bu kokularıcilt bakımında kullanılmasının olumsuz sonuçları çoğu zaman önemsenmemektedir. Örneğin; Böyle ürünleri kullanmak güzellik ürünlerine karşı alerjik reaksiyonların büyük ölçüde artmasına neden olmaktadır. Kozmetik endüstrisinde çok sayıda alerjen maddeden faydalanılmaktadırParfüm kullanımı ise alerji, deri iltihabı ve erken yaşlanmanın en önemli nedenlerinden biridir.

Yapılan bilimsel bir araştırma, kozmetik ürünlerinde kullanılan maddelerden hangilerinin alerjik reaksiyonların muhtemel sebepleri olduğunu ve hangi maddelerin kesinlikle zararlı alerjik reaksiyonların ana kaynağı olduğunu açıkça göstermektedir. Ama ne yazık ki bu maddeler sürekli olarak kozmetik endüstrisi tarafından sıklıkla kullanılmaktadır. Bu maddelerin cildin üst tabakasına nüfuz etmesi halinde alerjik reaksiyonların sayısı artmaktadır. Bunun da kimseyi şaşırtmaması gerekir.

Kimyasal kokular içeren bir ürüne uzun süre dayanılsa bile, hastalık süreci ciltte çoktan başlamış olabilir. Bu yüzden belirli hoş kokular içeren bir ürünün sürekli kullanımı, hiç bir zararlı etkisinin açıkça görülmemesi halinde bile ciltte alerjik hastalıklarının gelişim göstermesini başlatmış olabilir.
Bu gerçeklerden kozmetik ürünlerinde alerji yapan kokuların asla kullanılmaması gerektiği sonucuna varılabilir. Bu şekilde mümkün olduğunca çok kişinin en iyi cilt uyumluluğunu tutturmak için doğru seçimi yapması sağlanabilir. Çok sayıda firma güzel kokulara yaklaşımında “cilde uygunluğu” sağlamaktan uzak durma eğilimindedir. Çünkü kimyasal maddelerin kullanılmadığı renksiz ya da güzel kokular geliştirmek için çok yönlü ve masraflı araştırmaların yapılması gerekmektedir.

Kozmetik şirketlerinin pek çoğu bu konunun açıkça ve sıkça tartışılmasını engellemede son derece etkili olmaktadır. Bu şirketler, kullandıkları maddelerin listelerini ürünlerinin üzerine yazmak zorunda olmasına rağmen alerjisi olanlar için bu durum yine de güvenilir değildir. Çünkü bu kullanılan koku ve aroma maddeleri “parfüm” “güzel koku” ya da “aroma” olarak etiketlenen 300 bileşenden oluşabilmektedir. Biz tüketiciler ise hala bilinçli ve güvende değiliz.

Lütfen sunlari hatirlayin:

  1. Bağışıklık sistemi tarafından “yabancı” olarak tanınan her madde vücutta alerji oluşumuna neden olabilir.
  2. Her madde farklı bir alerji potansiyeline sahiptir.
  3. Kimyasal koruyucular ve kokular kozmetiklere karşı alerjik reaksiyonların iki temel sebebidir.
  4. Bu yüzden herhangi bir kişinin bu kimyasal kokuları cildine uygulaması asla mazur görülemez.
  5. Cilt alerjileri, tedavisi mümkün olmayan, uzun ömürlü bir hastalıktır. Bu hastalık sadece kontrol altına alınabilir.
  6. Alerjik hastalıklar çocuklara annelerinden geçmektedir. Sonuç bellidir: kimyasal kokular içeren herhangi bir ürünü kullanmaktan kaçınmamız gerekir.

With thanks to:

  • INCI’ye uygun olarak Kozmetik maddelerinin betimlenmesi –İngilizce baskısında belirtmeler- Dr. med. Ernst W. Henrich and Dr.rer.nat. Thomas Baumann
  • Ingrid Sherrmann info@safer-world.org
  • Wikipedia
  • Betty Bridges tarafından yazılan “Koku” ürün bilgi ağı

Bu konuda daha fazla bilgi için asagida yazili linklere göz atabilirsiniz: