Peel

Tüketici Rehberi

Hafif Peeling: Epidermisin yüzey parçası olan Stratum Corneumun (keratinli tabakanın) üst tabakalarına nüfuz eder.

Orta Peeling: Epidermise girer ve yeni hücre gelişimini harekete geçirir.

Derin Peeling: Bir anestezi gerektirir veiyileşme 6 haftaya kadar sürer.

Alfa Hidroksi Asit (meyve asitli peeling) çeşitli konsantrelerde kullanılır. Etkileri sert olmadığı için tavsiye edilir. Mikrodermabrazyon gibi bir yüzey peelingi sağlar. Yenilenmiş bir görünüme sahip olmak ve ince çizgiler ile kırışıklıkları yok etmek için %10-%30, yara izlerini yok etmek için ise %50-%70 kullanılmalıdır.

Bu peeling işlemi sadece bir hekim tarafından uygulanmalıdır. Glikolik Peeling, epidermisin dış tabakalarını yok eden kimyasal peelinglerdir. Elde edilen sonuçlar şunlardır; cildin canlandırılması, güneş lekelerinin aydınlanması, (bazı durumlarda güneş lekelerinin tamamen ortadan kaldırılması). Aynı zamanda ince kırışıklıkları da azaltır. Bu, yüz üzerinde gerçekleşen güvenilir ve en etkili işlemdir.

TCA-Trikloroasetik asit: Daha hafif bir asittir (kimyasal) ve ciddi yan etki riski olmaksızın cildi gençleştirebilir. İnce kırışıklıkları azaltır, pigmentasyon izlerini  yok eder ya da özellikle yaşlılık ve karaciğer lekelerini azaltır. Kaba cilt ve pullu lekeler yok edilebilir. İnce ve kırılgan olan cilt belirgin şekilde gençleştirilebilir. Ancak tüm durumlarda, kimyasal peeling, güneşi çok fazla seven kişiler için tavsiye edilmemektedir. TCA, yara izlerine neden olabilir ve derin kırışıklıkları yok etmede etkili olmaz. Sonuçları altı ay ila bir yıl içerisinde kaybolur.

Jessner Peeling: Orta peeling için hafiftir. Salisilik asit, laktik asit ve rezorsinoldan oluşur. Cildin en üst tabakasının da ötesine nüfuz eden bir orta peelingtir. Jessner peeling genellikle güneşten aşırı zarar görmüş cilt için ve ciltteki renk değişimlerini onarmak için kullanılır. Jessner peeling, yüzdeki sebum (yağ) üretimini yavaşlatır ve akne tedavisinde etkilidir. Yüzde, boyunda, göğüste, sırtta, kollarda ve ellerde kullanılabilir. İyileşmek için oldukça zaman alır.

Glikolik Peeling: Glikolik asit, meyve asidi ya da alfa hidroksi asitleri (AHA) olarak adlandırılan, çok iyi bilinen yumuşak kimyasal peelinglerden bir tanesidir. Şeker kamışından elde edilir ve bu nedenle doğal bir ürün olarak kabul edilir. Portakallardan ve diğer turunçgillerden elde edilen sitrik asit de glikolik asit gibi sınıflandırmaya tabi tutulur.
Ölü hücreleri cilt yüzeyine tutturan yapışkanı yok ederek etkili hale gelir. Bu ölü hücreler kimyasal yolla yakılır. Sonuç; daha pürüzsüz ve daha genç bir görünümdür.

Salisilik asit: Bir beta hidroksi asididir. Akne ve akne izi tedavilerinde kullanıldığı bilinir. %20-%30 oranlarında cilt üzerinde bir peeling etkisine sahiptir. AHA ve beta hidroksi asitleri durumunda olduğu gibi, yeni hücrelerin gelişmesini sağlamak için ölü hücreleri tabakaların altından ayırmaya yarar. Siyah ve beyaz noktaların yok edilmesine yardım eder, ince çizgileri ve kırışıklıkları azaltır, lekeli ve renk tonu eşit dağılmamış cildi iyileştirir. Koyu tonlu kişilere, salisilik asit peelinginin tekrarlanarak uygulanmasının hipopigmentasyona (pigment kaybı) yol açabileceği bilgisi verilmelidir. Daha fazlası >

Laktik Asit Peelingi: Bu peelingler, yoğurt, ekşi krema ya da ayrandan oluşur ve Alfa Hidroksi asitlerinden daha yumuşaktır. Peeling uygulamasının ilk kez yapılması halinde tavsiye edilir ve kesinlikle hassas ciltler için idealdir. Hücreleri birbirine bağlayan madde gibi ölü hücreleri yapıştırıcıdan çözerek Epidermisin en üst tabakalarında görev alır. Laktik Asit, güneşten zarar görmüş ciltler, hiperpigmentasyon, ince çizgiler, hafif akne izleri ve kahverengi lekeler için tavsiye edilir.

Mikrodermabrasyon: Yaşlanmış ve güneşten zarar görmüş ciltler için bir tazeleştirme tekniğidir. Bu işlem, ince kristalleri yüze doğru püskürtmek için kumlama aparatına benzeyen bir cihaz kullanan plastik cerrah tarafından uygulanmaktadır. Cildin ölü dış tabakasını (stratum corneum) kaldırmak için emme işlemi ile birlikte hafif aşınmanın bir kombinasyonudur. İnce çizgileri, kırışıklıkları ve istenmeyen pigmentasyonu yok etmek için kullanılır. İstenilen sonuçlara ulaşmak için 1 bakımdan daha fazlası gerekebilir. Daha fazlası >

Bitkisel Peeling: Bunlar, cilt yenilenmesi için kullanılan mekanik peelinglerdir. Cildin mikro sirkülasyonu iyileştirilir. Metabolik süreçler uyarılır ve bunun sonucu olarak yeni hücre üretimi harekete geçirilir. Peeling, keratinli tabakanın (stratum corneum) en üst katmanlarında meydana gelir. Bu Uygulamalar, atrofik ve güneşten zarar görmüş ciltler için, ince çizgileri yok etmek ve yara izlerini tedavi etmek için kirli ve yağlı ciltlerde kullanılır. Genellikle sonuçlara ulaşmak için bir bakımdan daha fazlası gerekir. Güçlü akne yara izleri, derin izler ve kırışıklıklar için kullanılmazlar.

Kimyasal Yüz Peelingi
Tüm peelingler, tavsiye edilen evde bakımı, güneşten koruyan ürünleri kullanmayı gerektirir.
Sadece ciltle uyumlu ya da ciltle özdeş ürünleri kullanınız. Dr Baumann Ürünleri
Şunları içeren ürünlerden uzak durunuz:

Kimyasal koruyucular

Kimyasal güneş losyonları 
Parfüm
Kimyasal renklendiriciler
Hayvansal kökenli içerik maddeleri 
Mineral yağlar