Pigmentasyon

Pigmentler cildimizin rengini belirleyen renk maddeleridir. Bu renk maddeleri melanosit denilen çok özel hücreler tarafından üretilirler. Üretilmelerinin bir amacı vardır.

Cildi Güneşin ultraviyole ısınlarından korumak. Bu açıdan ne kadar güneş görürsek o kadar sentezlenirler.

İnsanoğlunun genetik olarak belirli miktarda pigment sentezleme yani pigment rezervi vardır. Açık tenli ya da kotu tenli olmak bu rezervlerle ilişkilidir.
Melanin sentez edildikten sonra keratinozit adı verilen cilt hücrelerine pompalanır. Tüm epidermis bu pigmenti içeren hücrelerle kaplıdır.

Ciltte Pigmentasyon Bozuklukları

Genetik, hamilelik ve menopoz gibi hormonsal değişimler sonrası meydana gelen bozuklukların yanı sıra yanlış ilaç kullanımları karaciğer bozuklukları vs. gibi içten oluşan birçok renk değişimleri vardır.
Günümüzde bunların dışında renk bozuklukları ile ilgili iki büyük tehlike ile karşı karşıyayız.

1.Uzun süre UV(ultraviyole) ışınlarına maruz kalmak.
2.Kimyasal içerikli kozmetik ürünlerinin kullanımında meydana gelir.
Deride kullanılan cilt yapısına uygun olmayan zararlı kimyasal içerikli ürünler önce cilt hücrelerinin beslenmesini durdurarak kan akışını yavaşlatır. Kısa sürede cilt tabakasına zarar vermeye başlar. Bunun sonucunda savunmasız ve bağışıklığı düşmüş olan ciltte lekenmeler görülmeye başlanır.

Cilde uygulanan yanlış ürünler ve yanlış bakımlar derinin mutasyona uğramasına sebep olur. Bunların yanlış güneşlenmeler ve parfümlerle birleşmesi cildin %100 lekelenmesi demektir.

Ciltteki Lekelenmelerin ve Renk Bozukluklarının Düzeltilmesi İçin;
1)Cilt sağlığının doğru ürünlerle koruma altına alınması çünkü cilt görevlerini ancak sağlıklıyken yerine getirebilir.
2)Güneş ışınlarına karşı tam koruyuculuk yapabilen ürünlerin kullanılması.
3)Ürünlerin içinde parfüm kullanılmaması.
4)Su kaynağının arttırılması
5)Sağlıklı beslenme, egzersiz ve dolaşım sistemi aracılığı ile vücudun oksijen ihtiyacının karşılanması.

Kısacası cilde uygulanan cilt için tasarlanan tüm ürünlerin cilt yapısına uygun, zararlı kimyasal içermeyen, nem oranını yükselten ve kolejen artışına yardımcı olacak karışımlar kullanılmalıdır.
Unutulmamladır ki zararlı kimyasal içerikli kozmetiğin zararları günümüzde Güneşin ultraviyole ışınlarının verdiği zararın önüne geçmiştir.