Radyofrekans

Radyofrekans

Radyo frekans yüz, boyun, dekolte, karın, kol, bacak gibi vücut bölgelerinde uygulanan bir yöntemdir. Cildi sıkılaştıran, daha düzgün görünmesini ve hatların belirginleştirilmesine yardımcı olan daha genç görünüm sağlayan elektromanyetik bir enerjidir.

Radyo dalgaları, mikro dalga, infrared, optik, ultraviyole, x- ışınlarından gama ışınları elektromanyetik spektrumun içinde bulunan dalga boylarıdır. Radyo frekans da elektromanyetik spektrumun içindeki, elektromanyetik radyo frekansların en küçüğü ve insan vücudunda ilerleyebilen bir elektromanyetik enerjidir.

Radyo frekans enerjisi vücuta kontrollü ısı yükseltme imkânı sağlayan bir teknolojidir.

Uzman Skinolojistler Radyo frekans ile daha derin olan Dermis ve Hypodermis tabakalarına kadar etki  uygulama yapabilirler. Nüfuz etme derinliğini kontrol edebilirken cildin üst tabakası  Epidermis’e de zarar vermeden bu tabakayı koruyarak ısı kontrolünü sağlar. Radyofrekans vücutta ve yüzde istediğimiz derinlikte ve istediğimiz etkiyi elde etmeye yönelik çalışma imkanı sağlar.

Dermisin %70-80 i kolajen liftir. Ayrıca elastikiyet için elastin lifler ve su tutulumunu sağlamak için proteoglikanlar vardır. Bu proteoglikanlardan en önemlisi hiyalüronik asittir. Radyofrekans uygulamasında bu tabakayı desteklemek için Dr. Baumann Hyalüronik asit ampülü takviyesi ile bakımda cilt ile özdeş bütünlük sağlanmaktadır.

Radyofrekans sistemi Fibroplast hücrelerine (kolajen tabakası) monoplare radyofrekans ile etki eder. Moleküler tabakaya etki ile yeni kolajen oluşumunu tetikler. Kolejen şekillendirmesiyle birlikte dokularda ve kolejen üretiminde değişiklikler olur. Vücudun kendi onarım mekanizmasının harekete geçirilmesini sağlar.

Harekete geçen bu mekanizma ile birlikte kan dolaşımı artar, metabolizma hızlanır. Metabolizma sirküslasyonu ile deride bulunan kolejen dokuyu güçlendirmeyi ve yağ dokularını ısıtarak parçalamayı hedef alır. Bu üstün teknoloji sayesinde elastin ve kolajen üretimi artar. Kırışıklıklar gözle görülür derecede azalır, cilt dokusu daha genç ve sıkı görür. Yapılan uygulama sonrasında 3-6 aya kadar bu etki devam eder. Lenfatik tıkanıklıkların giderilmesiyle vücuttan toksin atımı ve göz çevresi morluklarında da azalma görünür. Cilt ışıltılı ve sağlıklı bir görünüm kazanır.

Radyo frekans bölgesel yağlanma, vücudun yeniden şekillenmesi, selülit,  yağ parçalama, vücutta sarkma, gevşeklik, yüzde sarkma ve kırışıklık için kullanılır.

Cilt tipi her zaman değişmektedir. Çevre koşullarına bağlı güneş-ısı- soğuk-nem-kuru hava- stres-hormonal değişiklikler-yaşlanma ve cilt ekosisteminin bozulması  her bireyin karşılaştığı veya karşılaşacağı koşullardır. Bu koşullarda cildimiz mutlaka tipini değiştirecek dolayısı ile yağını, nemini kolajen ve elastin yoğunluğunu zaman içinde kaybederek bozulacaktır. 

Bizim görevimiz koşullar oluştuğunda ne tür şartlarda, ne tür işlemlerle ve ne tür maddelerle cildimizin normal durumunu dengeleyebileceğimizi bilmek ve uygun Bionom kozmetikleri kullanarak en doğru bakımı yapmaktır.

Radyo frekans cihazları ile gerektiği oranda ve istediğimiz derinlikte ve güvenli bir ısı elde etmeyi amaçlarız. Kullandığımız enerjidir ve bu nedenle önceliğimiz güvenliktir. Gelişmiş cihazlarda Monopolar, Bipolar ve Tripolar başlıkları mevcuttur.

MONOPOLAR: Bir yönü veya bir elektrodu olan cihaz anlamına gelir. Monopolar  yayılımında üretim makinasındaki akım tek bir elektrot aracı ile vücuttan geçer. Akımın tekrar üretim  makinasından geçmesi için müşterinin sırtının alt kısmına veya karın bölgesini toparlama yada dönüşümlü ped kullanılır.

BİPOLAR VE TRİPOLAR: İki elektrot olan cihazdır. Bipolar sistemde; deriye dokunan pozitif bir kutup ile negatif kutbun arasındaki radyoaktif akımdan faydalanılır. Tripolar sistemde ise, 3. bir kutup daha eklenerek radyofrekans akımının derinliğinin daha da artırılması sağlanır. Bu sistemde makinasındaki akım sadece el probu üretiminde bulunan elektrotlar arasındaki doku aracılıgı ile geçer. Bu elektrotlar elektrik akımını başlatır ve bitirir bundan dolayı bu dağılımlarda vücudun diğer bölgelerine akım geçmez ve böylece topraklama veya  dönüşümlü pedler kullanılmaz.

Hem güvenli hem de etkili Radyo frekans sistemi olan tripolar Radyo frekans tüm cilt tabakalarına üst deride, deri altı tabakasında, deri altı yağ tabakasında ve kas dokusunda etki eder.

Cildin yenilenmesini sağlayan telomerler sadece vücut ısısı yükseldiği zaman etkilerini arttırır. Bundan dolayı  Radyo frekans cilt yenilemede önemli yere sahiptir.

İşinin ehli Skinolojistler tarafından kullanılan bu ileri teknoloji Radyo frekans cihazları yüz ve vücut bakımlarında mükemmel sonuçlar yaratıyor diyebiliriz.

Hiç bir cerrahi müdahale gerekmeden uygulanan bu yöntemin sağladığı faydalar nelerdir?

Etki alanları çok geniştir;
* Cilt kalitesini arttırır

* Yüz boyun ve dekolte bölgesini gençleştirir

* Gıdı bölgesindeki sarkmanın iyileştirilmesinde

* Boyundaki yatay bantların giderilmesinde

* Yüz ovalını toparlar

* Düşük kasların kaldırılmasına yardımcıdır

* Dudak kenarındaki Nasolabial çizgilerin giderilmesine yardımcıdır

* Göz kenarları kaz ayağı çizgilerin yumuşatılması

* Kırışıklık ve sarkmaların pürüsüzsüzleştirilmesi

* Tüm yüz bölgesindeki ince kırışıklık ve çizgilerde

* Selülit görünümünün iyileştirilmesi

* Sarkan vücut bölgelerin (üst kol gibi) toparlanması

* Karın ve kollardaki sarkma ve gevşekliklerin toparlanmasında

* Kan dolaşımı hızlandırma

* Bölgesel İncelme

* Lenfatik dolaşımı hızlandırır

Radyofrekans Uygulamasında Amaç Nedir?

Cildin yenilenmesini sağlayan telomerler sadece vücut ısısı yükseldiği zaman etkilerini arttırır. Bu nedenle normal vücut ısısı 36-37 derece iken Radyofrekans ile bölgenin ısısı 41-43 dereceye yükseltilmektedir. Cilt ısısı bu noktaya geldiğinde, cilt altı bölgedeki ısı 50-55 dereceye denk olur.

Radyofrekans uygulamasında ısı yükselmesi ile alınan sonuç nedir?

Cilt yenilenmesi, bağ dokusunun güçlenmesi, kolojenlerin artması, cildin toparlanması, sarkıkların giderilmesi

Cilt yüzeyindeki ısı nasıl belirlenir ve kontrol edilir ?

Özel infrared termometre ile cilt yüzeyi uygulama sürecinde süreki ölçülür.

Hangi bölgelere uygulanır?

Yüz, dekolte, boyun, karın, kol, basen gibi bölgelere uygulanır.

Seans süresi nedir ?

Etkili sonuç için Radyofrekans uygulaması Bionom Dr. Baumann ampül, lipozom ve maskeler ile kombine edilmektedir. Bu uygulamalar hariç sadece Radyofrekans uygulama süresi :

* Yüz gibi küçük bölgelerde         : 15-30 dak.

* Bacaklar ve basen                       : 45-60 dak.

* Göbek / basenler için                : 20-25 dak.

Seans araları ne kadardır?

Kişinin durumuna göre konsültasyon yapılarak kişiye özel paketler hazırlanmaktadır. Birçok diğer işlemlerde olduğu olduğu gibi seans sayısı ve sonuçlar kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir. Kür olarak önerilen Radyo frekans’ın etkileri olan ciltte sıkılaşma, toparlanma, cilt yapısının, renginin güzelleşmesi, kırışıklıkların azalması seanslardan sonra görülmeye başlamakla birlikte, asıl sonuçlar 2 ay sonra gözlenmekte. Seanslar devam ettikçe bu etkiler, pekişip uzun süre kalıcı olmaktadır

Haftada  2 seans

Haftada 1 seans

Ayda 1 seans

Toplam seanslar :  Ortalama 6-12 seans

Uygulama sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Seansın hemen sonrasında deride hafif bir kızarma ve gerilme gözlenmektedir. Bu kızarıklık ise çok hızlı bir şekilde yok olmaktadır. Hatta anında görülen toparlanmış etki ile kendini çok daha iyi hissedecektir.  Bir öğle molasında bile bu uygulamadan yararlanıp günlük hayatına çok rahat bir şekilde devam edilebilmektedir.
Uygulama acı verici midir?

Uzman Skinolojistler tarafından yapılan Radyofrekans uygulamasında cildin ısıtılması kontrollü yapılmaktadır ve kişilerde herhangi bir kesik veya ameliyat izi oluşturmaksızın uygulanan bir yöntemdir. Cerrahi olmayan ve acı vermeyen, iyileşme süreci olmayan bir uygulama şeklidir.

Her tür cilde uygulama yapılabilir mi?

Öncelikle cilt rengi değerlendirildiğinde, Radyofrekans teknolojisi renk körü bir sistemdir. Dolayısı ile    

hiçbir cilt rengi için sakınca teşkil etmemektedir. Dört mevsim uygulanabilir. Yazın bronzlaşmış olsanız bile bakımınıza devam edebilirsiniz.

Cilt tipi değerlendirildiğinde ise, hassas ve kılcal damarları yüzeyde olan cilt bölgelerinde uygulama yapılamaz. Sıcağın etkisi ile kılcal damarlarda daha da genişlemeye neden olur.

Kimlere uygulama yapılamaz?

* Parkinson

* Ms

* Epilepsi

* Kanser – cilt kanseri vb.

* Hamilelik

* Kalp pili olanlar 

* Vücudunda büyük metal protez

* Açık yara

* Önemli varis şikayeti olanlara uygulanamaz