Refleksoloji

Refleksoloji

Refleksoloji, elde ve ayakta vücuttaki bütün bezelere, organlara ve diğer bölümlere giden refleks bölgeleri olduğu prensibini uğraşan bir tedavi modelidir. Bu metot, çok sayıda terapi faydasının sağlanması baş parmak ve diğer parmaklar kullanılarak refleks noktalarına belirli bir basıncın uygulanması yoluyla yapılır.

Nasıl İşliyor ?
Refleksolojistler o bölgelerde ya da vücut alanlarında stres ve tansiyon boşalmasını tetiklemek ve bütünsel bir rahatlama sağlamak için çalışırlar. Kasılmaların serbest bırakılması, sinir atışlarının önünü açar ve kan tedariğinin bütün vücuda dağılımını iyileştirir. Refleksoloji içten çalıştığı için bezelere, organlara ve vücut bölümlerine dengeleyici bir etkisi olur. Müşteriler genellikle kasılmadan, stresten ve acıdan kurtulduklarını, daha fazla iyi hissettiklerini, daha az bitkin olduklarını ve enerji seviyelerinin arttığını söylüyorlar. Bunun sebebi hala tartışılmaktadır ama ayak refleksolojisinin vücudun enerji akışındaki tıkanıklıkları açtığı yönünde bir inanç vardır.  Ayrıca kan ve limpatik akışın vücudun bütün bölümlerine gidişini normalleştirmeye yardım eder. Böylece dokuların oksijenasyonu artar ve sistemlerdeki artık ürünler ortadan kalkar. Her ayakta 7,200 sini ucu vardır, belki de bu, neden ayaklarımızı tedavi ettiğimizde kendimizi iyi hissettiğimizi açıklayabilir. Ayaktaki sinir uçlarının spinal kord ile beyin sayesinde bütün beden ile oldukça bağlantılı etkisi vardır. Bu da ayakları enerji tıkanıklıklarını açmak için ideal bir alan yapar. Refleksoloji, en hızlı büyüyen alternatif terapi yöntemlerinden biridir ve dünyada yaygın bir biçimde uygulanmaktadır. Avrupa’da birçok hastane, güzellik salonu ve SPA’da yaygın bir pratik olmuştur. Salonlarda ve SPA’larda gerginliği ve stresi rahatlatmak ve detoksifiye tedavilerine yardım etmede kullanılmaktadır. Müşteri elbette tedavi bitiminde huzur ve rahatlık hislerini ortaya koyacaktır. Oldukça eğitimli bir refleksolojist, ayaktaki nasır, soluklaşma ve şişik bölgeler gibi sağlık problemlerini bir bakışta teşhis edebilir.

Refleskolojiyi Anlama

Refleksojolistler ayağı kendilerine işlerinde yardım eden vücudun mini bir haritası olarak görürler ve bu yüzden belirli bir problem bölgesine odaklanmadan önce ayak üstünde çalışırlar. İngiltere’deki son denemelere göre ameliyat olan bir hastaya, ameliyat sonrası Refleksoloji verildiğinde iyileşme süreci hızlanıyor. Ayrıca bir etkili bir anti stres tedavisi olduğu ve özellikle kronik ağrılara ve terminal hastalıklarda acıyı azaltan bir model olmuştur. Amerika Refleksoloji Akademisi’nin kadınlar üzerinde yaptığı araştırmaya göre PMS semptom/sendromlarını yarı yarıya azalttığı ortaya çıkmıştır. Bazı geleneksel araştırmalar iyileştirici gücünü doğrulaşmıştır.
Doktora gitmenin yerine geçemeyecek olsa da neredeyse her fizyolojik sisteme faydası olabilir: iskelet, sinir, kas, kalp-damar, dolaşım, limpatik, solunum, sindirim, boşaltım, endokrinal ve yeniden üreten sistemler ile duyu organları.
Vücudun refleks bölgeleri ayakla sınırlı değildir; bunlar sadece ulaşılması kolay alanlardır. Haftalık seanslarda Refleksoloji sağlığı korumak için önerilir. Bir problemi halletmek için de haftada iki üç kere tedavi gereklidir.
Refleksoloji ve yaşam biçimleri
Refleksoloji günlük iş yaşamınızın içine uyan belki de en basit iyileştirme biçimidir. Oldukça yoğun olarak çalışan insanlar yemek saatlerine bir masaj koyalar ya da bazen ofislerinde Refleksoloji tedavisi alırlar. .

Tek Başınıza Yapmak
Ayak silindirleri kullanımı, sahile çıplak ayakla gitmek ya da hatta ormana çıplak ayakla gitmek ayağınızdaki refleks bölgelerini tetiklemenin güzel bir yoludur.