Saç Bakımı

Saç, vücudun tacıdır, fakat düzenli olarak bakım gösterilmedikçe saçın o an ne kadar mükemmel göründüğünün pek de bir anlamı yoktur. Günümüzde herkes doğal ürün kullanımına vurgu yapsa da, doğal ürün denilen şeylerin saça gerçekten ne kadar faydalı olduğu konusunda dikkatli olmak gerekir. Doğal ürünler ya da maddeler başka ürünlerin içine sadece doğal olduğu düşünülerek değil, daha iyi sonuçlar elde edileceği, daha güvenilir olduğu göz önünde bulundurularak eklenmelidir.

Yalnız, şaşırtıcı bir şekilde Avrupa’da saç kremlerinin kullanımı oldukça düşüktür. Çünkü insanlar, saçlarına ciltlerine gösterdikleri özeni göstermezler. Halbuki durulanmadan önce saça sürülüp sadece 3-5 dakikalığına saçta kalacak, hatta hiç durulanmadan bile kullanılabilecek krem, koşuşturmalı gün içersinde saç için çok da faydalı olabilir.

Avrupa’da kadınların yarısından fazlası daha güzel görünmek için olsun, beyazları kapamak için olsun saçlarını boyatırlar. Bu şiddetli renk değişimi saçın yağ tabakasının (F tabakası) yıpranmasına neden olurken, kafa derisinde sedef, egzama ve aşırı kuruluk gibi hastalıklara yol açabilir. Saç kökleri de bu boyamadan olumsuz etkilenir.

F tabakası, tek kollu yağ asitlerinin bir moleküllü katmanıdırlar. Yağ tabakası üst derinin yüzeyine bağlanır ve saçın doğal büyüme koşullarını sağlar. F tabakası, doğal yağlanma mekanizması görevini gördüğünden ve su geçirmez olduğundan, her bir saç teline saçı tararken ya da kuruturken gelen zararın en aza indirgeyen bir sistem sağlar.

Ağır kimyasal maddeler (paraben) içeren kalıcı boya, kalıcı perma, gölgelendirme ve diğer saç bakım ürünleri ve güneş saç yüzeyinin oksitlenmesine neden olarak F tabakasına zarar verir ve saç tellerinde geri dönüşü mümkün olmayan fiziko-kimyasal değişikliklere yol açabilir. Kimyasal aktiviteler de, oksitlenmeye neden olarak saçın protein, yağ ve renk yapısını değiştirebilir.
Saçın rengini sürekli olarak değiştirme, saçın koruyucu tabakasının tamamen zarar görmesine neden olarak, suyu geçirmez özelliğini yitirerek nem alıcı özellikler göstermeye başlar ve saçın doğal özellikleri kaybolur.
Saç çok kolay yıpranıp, kuruyabilir ya da matlaşabilir, iyileşmesi ise çok zordur. Hava almasını sağlayan doğal yapısı bozulduğunda ise kendini yenileyemez.

Saçın sağlıklı yapısını koruyabilmek için:

1. 6 haftada birden daha sık saç boyatmayınız.
2. Tırtıklı, plastik taraklar kullanmayınız.
3. Saçınızı fırçalamak yerine tarayınız, çünkü fırçalamak saçı daha çok yıpratır.
4. Eğer fırçalamak zorundaysanız, keskin dişli değil, yuvarlak fırçaları tercih ediniz. Fırçanın diş uçlarının yuvarlak olmasına da dikkat edilmelidir.
5. Yıkamadan önce saçı tarayın ki saç cildindeki kirlerden ve saçın dolaşıklarından kurtulun.
6. Saçın F tabakasına zarar vermemek ve serbest radikalleri desteklemek için sadece cilt dostu ürünler kullanın.
7. Saçınızı şapka giyerek güneşten koruyun.