Saç Dövmesi

Saç dövmesi nedir?

Saç Simülasyonu da denilen saç pigmentasyon tekniği ile kafa derisine uygulanan dövme yani saç dövmesi moda dövmesinden farklı bir uygulamadır. Klasik bobinli dövme makineleri kullanılarak yapılmamaktadır. Kullanılan iğnelerden tutun da, boyasına, deri altı uygulamasının hassaslığına, derinliğine kadar kendine has bir tekniği vardır. Hem erkeklere, hem bayanlara uygulanabilmektedir.

Saç dövmesi en doğal görüntüyü kısa saçta veriyor olsa da, uzun ve seyrek saçlı insanlara da uygulanabilmektedir. Uzun saçların arasına uygulanan sıklık ile kısa saçların ya da kel kafaya uygulanan saç dövmesi sıklığı farklılık göstermektedir. Burada asıl sorun işlemi para odaklı gören, normal dövme boyası ve dövme makinesi kullanan sıradan dövmecilerin yakın zamanda birçok kellik sıkıntısı çeken vatandaşı kirletecek olmasıdır.

Hair Pigmentation işlemi; saç dökülmesi sonucu kellik yaşayan insanlar dışında bazı hastalıklara ve kafa yanığı izlerine de çare olmaktadır. Genel adı Alopecia olan ve halk arasında saç kıran olarak anılan bu hastalık; saçların kalıcı olarak bölgesel yada tüm vücutta dökülmesidir.

Alopecia hastalığının; Alopecia Areata, Alopecia Totalis, Alopecia Universalis gibi vücudun bir bölümündeki kılları ya da tümünün kıllarının dökülmesine göre farklı isimleri vardır. Saç dövmesi işlemi, tüm dünyada alopecia hastalığının yan etkisiz, ilaçsız tek çözümü olarak görülmektedir. Saç dövmesi tekniği ile sadece saç kılı görünümü değil, bıyık ve sakal gibi kıl görünümü de verilebilmektedir. Alopecia hastaları dışında köselik sıkıntısı çeken kişilere de bıyık, sakal kökü görünümlü uygulama yapılmaktadır. Alopecia hastalığına sınırlı çözüm olarak önerilen ve vücuttan kıl çıkartan tüm ilaçlar hormonsal dengeyi bozmaktadır. Ancak saç dövmesi yaptırmayı düşünen Alopesia ve saç dökülmesi sorunu yaşayan tüm hastaların; bu uygulamayı yaptıracakları kişiyi, kurumu çok iyi araştırmaları gerekmektedir. Zira bir sıkıntıya çare bulmak istenirken, normal dövme boyası ve makineleri ile deneyimsiz kişilerin yapacağı işlemde geri dönülmesi imkansız şekil bozuklukları olabilmektedir.