Selülit Beslenme

Çoğu kadının problemi selülit. Yazın yaklaşmasıyla kabus haline gelen selülit hormanlar, genetik yapı, çevresel faktörler gibi birçok nedeni olabilir. İyi bir beslenme programı cildi ve bağ dokuyu sağlıklı ve elastik tutmaya yardımcı olur. Belli besinlerin selülit ile aktif şekilde savaştığını destekleyen çok az bilimsel veri vardır.

Su, selülit görünümün azaltan en etkili faktördür. Karpuz, üzüm, salatalık, yeşil yapraklı sebzeler gibi yüksek su oranına sahip besinleri tüketmek de faydalı olabilir.

Omega3 ve 6 yağ asitleri bakımından zengin olan damar sağlığına iyi geldiği için kan dolaşımını hızlandırır bu nedenle selülit görünümünde azalma olur. Aspir yağı, Ayçiçek yağı, soya fasülyesi bunlara örnek.

Tekli ve çoklu doymamış yağlar da cilt sağlığına iyi gelir ve selülit görünümünü azaltır. Fındık, avokado ve zeytin gibi bitkisel yağlar ve balık örnek olabilir. Kuş konmaz selülit ile mücadele konusunda zengin folik asit içerdiği için faydalıdır.
C vitamini içeren besinler dokuları güçlendirir ve selülit görünümünü azaltır. Portakal, limon, çilek ve ananas buna örnektir.