Şiatsu

Şiatsu (Shiatsu)
Şiatsu parmak anlamına gelen “Şi” ile basınç, masaj gibi anlamlara gelen “atsu” kelimelerinin birleşiminde oluşmuş Japonca bir kelimedir. Bedenin tamamı üzerinde belirli noktalara ve yollara uygulanan statik baskı kullanımına odaklanan manipülatif bir şekli tasvir eder. Bu noktalar akupunktur tedavilerinde de kullanılırlar ve aku-noktaları olarak da adlandırılırlar. Noktalarının çoğunun uzandığı bu yollara “kanal” ya da “meridyen” adı verilir. Bu, biyoenerji akışı da dâhil oryantal bütün iyileştirme sanatlarının (Japoncada Ki ya da Çincede Çi) teorisine ve pratiğine temel olan kapsamlı bir bedensel sistemi teşkil eder. Şiatsu terapisi, zihin ile bedenin optimum dengesi ile sağlığını yaratacak canlı yaşamın normal akışını düzenlemek için kullanılır.

Aku-baskı olarak da adlandırılan ve alanındaki tek teknik olmasa da baskı ile noktaların tetiklenmesi konusunda ana yöntemlerden biridir. Pratikte baskı hem geniş alanlara hem de belirli noktalara uygulanabilir. Bu uygulamada sadece parmaklar kullanılmaz, avuçlar, dirsekler, dizler ve hatta ayaklar da kullanılır. Baskı hafiften oldukça sert olana kadar değişiklik gösterebilir. Desteklenebilir ya da ovma, yoğurma ve fırçalama gibi masaj benzeri uygulamalar gerektirebilir. Bazen çok hafif bir “kaldırma” yöntemi kullanılabilir. Meridyen ve nokta baskısına ek olarak yumuşak esnetme ve el teknikleri de yumuşak dokular ve eklemlerde çalışırken kullanılır.

Shiatsu, sonradan farklı kültürlerden hem geleneksel hem de modern, yeni yaklaşımları içine katmıştır. Hepsindeki temel nokta ise dokunmak. Şiatsu, bu yüzden ilktir ve ellerin kullanıldığı tedavilerde öncüdür. Batı ülkelerinde saygın bir terapi olarak görülmeye başlanmıştır ve Avrupa ile Kuzey Amerika ülkelerinde birçok yaygın hastalığı tedavi etmede binlerce insan tarafından kullanılmaktadır.

Durum
Şiatsu yaptırmak için en ideal durum meditasyonda olduğu gibi tam rahatlama zamanıdır. Bu derin meditasyon seviyesi kişinin tedavinin amaçlarını daha iyi alılmamasını sağlar.

Günün Saati
Şiatsu günün her saatinde verilebilir. Rahatlama açısından Şiatsu en iyi akşam verilebilir. Enerji en üst seviyede olduğu için sabah da verilebilir. Şiatsu seanslarının kişi çok yorgunken, yeni yemek yemişken ve yeni alkol almışken verilmesi önerilmemektedir.

İlk Etkisi
En büyük etki hemen ilk seans sonrasında başlar. Gevşetici, rahatlatıcı ya da mutlu eden, enerji veren hisler üretir çoğunlukla.

Temel İzlekler
Şiatsu tedavisinin alınmaması gereken zamanlar enerji, kan ve diğer vücut sıvılarının sistemde akışını engelleyen bütün tedavilerinkilerle aynıdır.

Bunların arasında:
Yüksek ateşli olunan zamanlar
Lokal enfeksiyon ya da iltihap olduğu zamanlar
Herhangi bir çeşit bulaşıcı hastalık olduğu zamanlar
Kanser
Kalp Hastalığı
HIV

Şiatsu’nun Faydaları
Şaiatsu’daki ana prensip vücudun kendi doğal yeteneğini yine kendini iyileştirmesi ve dengeye sokması için kullanmaktır. Bu metot adı geçen noktaların ve meridyenlerin bulunduğu vücudun kendi enerji sistemini düzgün bir şekilde tetiklemesine dayanır. Pratikte doğru baskı uygulandığında her zaman pozitif bir etki yaratılır.
Yani alıcının kendini düzenleyen yetenekleri aktive edilir ve sistem kendini iyileştirmeye başlar. Şiatsu pratisyeninin görevi bu güçlülük ve zayıflıklara kişinin hastalığı ve yeteneği dâhilinde ulaşmak, ona müdahale etmek ve mevcut enerji kaynaklarını meridyenleri kullanarak uyum ve sağlığı yeniden eski haline getirmek için yeniden dağıtmaktır.
Şiatsu’nun faydalarını anlatmaya çalışırken aşağıdaki yola da bakılmalıdır. Vücut üzerinde çalıştığından sinir, dolaşım, solunum, sindirim ve kas-kemik sistemlerini etkiler. Ancak hormonal sistemi de tetiklediğinden sindirim ve üreme sistemini de etkiler. Aslında kişi ne kadar özele inmeye çalışırsa avantajların resmi o kadar net görülür.
Kesin Olmak Gerekirse
Şiatsu kronik ya da sürekli hastalıkları iyileştirmeye, stresi azaltmaya, sindirim sisteminin sağlıklı işlemesine, acıyı azaltmaya, zihinsel, fiziksel ve cinsel işlevlerin iyileşmesine ve kas-iskelet problemlerini azaltmaya yardım eder ve sağlığı bütünsel olarak daha iyi hale getirir. Ayrıca iyileşmiş beden/zihin uyanıklığı sağlar ve zihnin huzurlu ve esen olmasına yardım eder.

Zihni, bedeni ve ruhu birleştiren enerji sistemini dengelemek Şiatsu’nun nihai amacıdır. Böylece kişinin tam ve bütünsel deneyi yaratılır.

Yukarıdaki bilgiler için aşağıdakilere teşekkürler: