Sıkça Sorulan Sorular

Kalıcı Makyaj Nedir?

Kalıcı makyaj, gerekli durumlarda özellikle kaş, göz ve dudak bölgesinde, epidermal mikropigmentasyon yöntemiyle, bitkisel kaynaklı organik boyaların estetik bir biçimde yerleştirilmesi işlemidir.

Özellikle hanımlar için makyaj dünyasında çok yönlü bir alternatif olarak, daha güzel ve daha doğal görünme olanağı sağlamaktadır.

Doğal Kalıcı makyaj Mikroenjeksiyon yöntemi ile deri altına doğal boyaların yerleştirilmesi işleminde kullanılan pigmentler, bitkisel kaynaklı organik boyalar olup, tüm dermatolojik allerji testlerinden geçirildikten sonra kullanımına izin verilmektedir. Kalıcı makyaj işleminde kullanılmak üzere özel olarak üretilmiş bu boyaların dışında varolan doğal kaynaklardan elde edilmeyen, inorganik boyaların kullanılması estetik ve allerjik açılardan istenmeyen sonuçlara yol açabilmektedir. Bu sebeple özellikle bu noktaya dikkat edilmesi gereklidir.

Kalıcı makyaj doğru ve kurallara uygun bir biçimde yapıldığı takdirde, kişinin deri yapısına göre, 2 ile 5 yıl arasında doğal şekil ve rengini koruyarak, yaptıran kişinin yaşamın her anında rahat, bakımlı ve güzel görünmesine çok ciddi katkılarda bulunduğu görülmüştür.

Kalıcı Makyaj Nasıl Uygulanır?

Kalıcı makyaj, uzun yıllar taşıyacağınız, sizi doğal şekil ve renkleriyle mutlu edecek, bakımlı ve sağlıklı görünmenizi, günlük yaşam içinde daha rahat hareket etmenizi sağlayacak bir işlemdir.

İyi bir sonuç almak için mutlaka kurallara uygun iyi bir uygulama gereklidir.

1. Uygulama yapılacak ortamın hijyenik olması şarttır.

2. Kalıcı makyaj uygulamasında tek kullanımlık kartuş ve malzemeler kullanılmalıdır. Bu işlem sırasında, hijyen ve sağlık kurallarına dikkat edilmez ise, tek kullanımlık malzemeler yerine aynı malzemeler birden çok kişiye kullanılır ise Hepatit B, Hepatit C ve HIV gibi çok tehlikeli enfeksiyonların size de bulaşma ihtimali vardır.

3. Uygulama öncesi, uzman tarafından, mutlaka çizim yapılarak, şekil ve renk konusunda mutabakat sağlanmalıdır. Kalıcı makyaj işleminin belkide en kritik aşaması budur. Saç, cilt, göz rengi ve anatomik yapı göz önüne alınarak, yapılacak olan bir çizim sonrasındaki uygulama, başarılı bir sonucu garanti eder.

4. Kalıcı makyaj uygulamasına başlamadan önce kullanılacak tüm cihaz, pigment ve diğer malzemeler tam ve hazır olarak bulundurulmalıdır.

5. Uygulama yapılacak bölge topikal yada lokal anestezi ile uyuşturulur.

6. Uygulama yapılacak bölge dezenfekte edilerek, mikroplardan arındırılır.

7. Kararlaştırılan renk karışımı, tek kullanımlık kartuşlar yardımıyla ve yapılan çizim esas alınarak epidermal bölgeye mikroenjeksiyon yöntemi ile uygulanır.

8. Mikroenjeksiyon işlemi, ortalama 1 – 1.5 saat sürer. Burada uygulama yapan kişinin uzmanlık ve tecrübesi belirleyicidir.

Hijyenik bir ortamda, tecrübeli bir uzman tarafından yapılacak olan Kalıcı makyaj işlemi sırasında ve sonrasında herhangi bir komplikasyon görülme ihtimali çok nadirdir.

Kalıcı Makyajın Avantajları Nelerdir?

Renk ve şeklini sizin belirleyeceğiniz, doğal görünümlü bir kalıcı makyaj ile her koşulda güzel ve eşsiz görünme arzunuzu gerçekleştirebilir, güzelliğinizi ön plana çıkarabilirsiniz.

Doğal kalıcı makyaj sayesinde, makyaj yapmak için harcayacağınız değerli zamanınız size kalır.

Sabah yataktan kalktığınızda, havuzdan yada duşdan çıktığınızda, yemek sonrasında, spor yaptığınızda, sıcak havalarda terlediğinizde, kısacası her an ve her yerde makyajınız yerindedir.

Güzel yapılmış bir kaş, eye liner yada dudak konturü sizi olduğunuzdan daha genç ve sağlıklı gösterir.

Her şartta doğal ve güzel görünümlü bir makyaja sahip olduğunu bilmek kişinin özgüvenini arttırır. Sonuçta iş ve sosyal yaşamda başarının gelmesi kaçınılmazdır.

İstediğiniz takdirde, kalıcı makyajın üzerine klasik kozmetik makyaj yapabilirsiniz. Ancak tüm o makyaj malzemeleri düşünüldüğünde, kalıcı makyaj kesinlikle daha ekonomik bir çözümdür.

Renk ve şekli, size ve isteklerinize uygun olan doğal kalıcı makyajla, iş yada sosyal yaşamınızda doğal, güzel ve özgüveni yüksek bir hanım olmanın gurur ve rahatlığını sizde yaşayabilirsiniz.

Kalıcı Makyaj Alerji Yapar mı?

Kalıcı Makyajın alerjik bir reaksiyonu yoktur. Çünkü kullanılan boyalar organiktir. Buradada devreye yine malzeme kalitesi giriyor. Kaliteli iğne ve makineyle asla alerjik yada başka türlü bir reaksiyonla karşılaşmazsınız. Elbetteki bilinçli ve işinin ehli olan bir uzmanı bulmanız gerekiyor. Şuna da dikkat etmelisiniz ki başkasına kullanılan iğne size kullanılmamalı. İğne kişiye özel açılmalıdır. Unutmayınki geçerli bir mazereti yoksa gereğinden düşük bir fiyatla kalıcı makyaj yapanlar asla kaliteli malzeme kullanamazlar.

Kalıcı Makyaj Acı Verir mi?

Kalıcı makyaj bölge uyuşturulmadan yapılmamalıdır. Çünkü eğer uyuşturulmazsa canınızı yakacak bir işlemdir, ayrıca tabiki iyi uyuşturulmazsada canınızı yakar. Uyuşturmak için kullanılan kremler, sıvılar ve jeller vardır. Her birinin kullanımı ve etkisi farklı olduğundan uygulama yapılacak bölgeye ve işleme göre uyuşturma şekli uzmanınız tarafından seçilir. Açık bölgeler ile kapalı cilt arasında uyuşturma yöntemleri farklıdır. Emla sadece kapalı cilt üstünde etki eder fakat ilk aşama için yeterlidir. Uyuşturmak için 2 kademe işlem yapılır. Aksi takdirde canınız yanar ve bu yüzden kendinizi kastığınızda iyi bir kalıcı makyaja sahip olamazsınız.

Siz Uygun musunuz ?

Kalıcı makyaj ihtiyaç duyan herkese uygulanabilir. Özellikle makyaj yapmaya vakit bulamayan aktif hanımlar, sporcular, sanatçılar yada kontakt lens kullanan kişiler kalıcı makyaja daha fazla ihtiyaç duyarlar.

Örneğin sarışın ve beyaz tenli bir insanın kirpikleri, kaşları silik görünümdedir. Yüzündeki tüm renklerin birbirine yakın tonlarda olması ona soluk bir ifade verir. Bu soluk ve solgun görünümü yok etmek ve ifadeyi belirginleştirmek için, günlük yaşamda göz kalemi veya eye-liner, kaşlara hafif bir kaş kalemi ve dudaklara ince bir kontur çizilmesi gerekir. Ve tüm bunlar gün boyunca en az bir-iki kere tazelenir.

Kalıcı makyaj bu uygulamaların dayanıklı ve kalıcı bir hale getirilmesidir. Her an, her yerde ve her koşulda, akmadan, bozulmadan, uğraşmadan, makyajlı görünüm yerinde durur.

Öte yandan kirpik ve kaşları seyrek veya renksiz olanlar, düşük kaşlar, ince dudaklar, doğuştan veya sonradan dudaklarında şekil veya renk sorunu olan kişilerde, kalıcı makyaj görünümlerini büyük ölçüde düzeltir.

Kalıcı Makyaj Kimlere Yapılır?

Kalıcı makyaj parlak ve yüzeysel görünen normal makyaja oranla daha doğal görünür. Bunun yanı sıra makyajı tazeleme, yenileme, ekleme gibi dertler ortadan kalktığı gibi zaman ve para tasarrufu da sağlar. Bu nedenle hemen herkese uygun olmasına rağmen, özellikle bu yöntemi kullanması tavsiye edilenler aşağıda liste halinde verilmiştir:

Kalıcı makyaj parlak ve yüzeysel görünen normal makyaja oranla daha doğal görünür. Bunun yanı sıra makyajı tazeleme, yenileme, ekleme gibi dertler ortadan kalktığı gibi zaman ve para tasarrufu da sağlar. Bu nedenle hemen herkese uygun olmasına rağmen, özellikle bu yöntemi kullanması tavsiye edilenler aşağıda liste halinde verilmiştir:

 • Zamanı kısıtlı, çalışan kadınlar,
 • Seyrek, çok açık renk ya da yarım kaşları olan kadınlar,
 • Hassas gözleri olan kadınlar,
 • Seyrek kirpikleri olan kadınlar,
 • Lens kullanan kadınlar,
 • Göz bozukluğu olan kadınlar,
 • Kozmetik ürünlerine alerjisi olan kadınlar,
 • Artrit hastalığı veya titreyen elleri olan kadınlar,
 • Genellikle stresli veya ağır işleri olan kadınlar,
 • Atletler, sporcular,
 • Profesyonel hayatta sürekli iyi görünmek zorunda olanlar,
 • Hastalık, kemo-terapi gibi tedavilerden sorunları olan kadınlar,
 • Yüzlerinde bulunan asimetrik hatlardan kurtulmak isteyenler,
 • Dağılmayan makyajın avantajını kullanmak isteyen kadınlar.

Kalıcı Makyajın Bakımı

Yaptırdığınız Kalıcı makyaj, cilt tipinize ve yapılan uygulamaya bağlı olarak 2 – 5 sene kalıcılığa sahiptir. Kalıcı makyajınızın tüm bu süre boyunca doğal ve estetik görünümünü koruması ve size kattığı güzelliği sürdürmesi birazda size bağlıdır. Bu nedenle kalıcı makyaj uygulaması sonrası ve bakımı ile ilgili bilmeniz gereken konuları özetlemek gerekirse ;

Rengin oturması : Kalıcı makyajın cilt içinde tam olarak olgunlaşması iki hafta kadar sürer. İyileşme sürecinde, cilt üzerinde yeni bir deri tabakası oluşacağı için, özellikle dudaklarda renk solgun görünebilir. Bu geçici durum yanıltıcı olabilir ve hasta kalıcı makyajın başarılı olmadığını düşünebilir. Kaş ve eye liner uygulamasında ise tam tersi olabilir. Yani kalıcı makyajın yapıldığı ilk gün ve onu takip eden birkaç gün süreyle renk çok koyu görünebilir. Çünkü pigment cilt içinde okside olarak koyu bir renk alır. Bu da geçicidir. 15 gün ile 1 ay arasında bir süre içinde renk istenilen haline kavuşur.

Komplikasyon olasılığı : Kalıcı makyaj steril şartlarda ve bilinçli bir şekilde yapıldığı takdirde hiçbir riski yoktur. Uygulama temiz ve iyi aydınlatılmış bir ortamda, steril iğneler ve pigmentlerle, deneyimli bir uzman tarafından yapılmalıdır. Açık renkli, hassas veya kılcal damarları yüzeyde olan ciltlerde, hafif kanama görülebilir ama hemen geçer. Bu nedenle aspirin veya benzeri kanı sulandıran ilaçların, kalıcı makyajdan birkaç gün önce kesilmesi daha uygun olur.

Kızarıklık ve yanma : Uygulamadan sonra; hafif bir yanma hissi, geçici bir kızarıklık veya hafif şişkinlik görülebilir. Bu tepkiler doğaldır. Buzla kompres yapılarak kısa sürede geçirilir.

Pigment kabukları : Kalıcı makyaj uygulamasından sonraki 1 – 2 gün içinde, işlem yapılan bölgede pigment kabukları oluşur. Bunlar genellikle gözle fark edilmez ama elle hissedilebilir. Bu kabuklar bir hafta içinde kendi kendine dökülür. Kabuklar elle kopartılırsa renk boşluklarına neden olur.

Su ile temas : Kalıcı makyaj yapılan yerlere kısa bir süre için su değdirilmemesi gerekir. Bu süre cilt tipine bağlı olarak değişir. İki hafta kadar sauna, hamam gibi sıcak ve buharlı ortamlardan uzak durulur.

Güneş ve solaryum : Yanan cilt soyularak yenilenince pigmentlerin kalıcılık süresi kısalır. Ayrıca güneş ve solaryum, pigmentlerin renklerinde koyulaşmaya sebep olabilmektedir. Bu nedenle, kalıcı makyaj uygulanan bölgelere yüksek koruma faktörlü krem sürmeden, güneşe çıkılmamalı ve ilk bir ay boyunca solaryum kullanılmamalıdır.

Kalıcı Makyaj Öncesi

Kalıcı makyaj yaptırmaya karar verdiniz ! Sonucun istediğiniz gibi olması, kalıcı makyajınızın uzun yıllar doğal ve estetik görünümüyle, güzelliğinize güzellik katması için, işlem öncesinde mutlaka dikkat etmeniz gereken önemli hususlar vardır. Bunlara dikkat etmeden yapacağınız seçimler ve yaptıracağınız kalıcı makyaj uygulaması tam tersi sonuçlar doğurarak yıllarca mutsuz olmanıza sebep olabilir.

Kalıcı makyaj uygulaması öncesinde gözden kaçırmamanız gereken hususlar şunlardır.

1. Kalıcı makyaj uzman estetisyenler tarafından yapılan bir işlem olmakla birlikte, işlemin doktor kontrolü ve gözetiminde yapılması sizin güvenliğiniz açısından önemlidir.

2. Kalıcı makyaj yapacak uzmanla birlikte, saç, ten ve göz renginizi de dikkate alarak uygulanacak renkler ve renk karışımları üzerinde mutlaka mutabık olmanız gereklidir. Özellikle cilt renginizi dikkate alarak uygulanacak karışımların hazırlanması, renklerin kısa sürede kızarması, koyulaşması yada istenmeyen renklere dönüşmesini önler. Uygulamayı yapacak kişinin özellikle bu konudaki tecrübe ve uzmanlığından emin olmalısınız.

3. Kalıcı makyaj işlemi öncesinde, örnek resimler üzerinden değişik kaş şekilleri arasında seçim yapılabilinir. Ancak mutlaka, aynı uzman tarafından sizden önce yapılmış olan uygulamalardan birkaçını canlı olarak görmeyi isteyin. Bildiğimiz gibi artık teknoloji, resimler üzerinde çok çeşitli düzeltmeler yapılmasına müsaade etmektedir. Canlı örnekler görmek, uygulama sonrasında hayal kırıklığına uğramanızı önler.

4. Uygulamada kullanılacak cihaz ve boyaları kontrol edin. Özellikle vücut dövmesi amacıyla kullanılan cihaz ve boyalar, kalıcı makyaj cihaz ve boyalarından oldukça farklıdır. Dövme cihazları doğal olarak kullanılan boyaları daha derine bırakır, ayrıca dövme işleminde kullanılan boyalar inorganik içerikleriyle daha uzun süre kalıcılığa sahiptir. Daha derine yerleştirilen, ömür boyu kalıcı inorganik boyalar ile doğal renk ve şekilde, estetik açıdan başarılı kalıcı makyaj işlemleri gerçekleştirmek imkansızdır.

5. Eğer sık sık uçuk çıkaran biriyseniz, bunu belirtin. İşlem öncesi size önerilecek ilacı gerekli süre kullanmanız, kalıcı makyaj işlemi sonrası uçuk çıkmasını önleyerek rahat bir iyileşme dönemi geçirmenizi ve işlemin başarılı olmasını sağlayacaktır.

Kalıcı Makyaj Sonrası

Kalıcı makyaj işlemi sonrasında öncelikle, kalıcı makyaj uygulanan bölgeye antibiyotikli pomadlar sürülerek olası bir enfeksiyona karşı önlem alınması gerekir. Daha sonra soğuk kompresler uygulanarak oluşabilecek hafif ödeme karşı önlem alınmalıdır.

Bu aşamadan sonra, kalıcı makyaj yapılan kişiye evde yapacağı bakımlar anlatılır.

Kalıcı makyaj sonrası ilk bir hafta oldukça önemlidir. Bu zaman zarfında, ilk 3 gün sabah – akşam, günde 2 kez antibiyotikli bir pomad sürülür. Pomadın fazlasının temiz bir kağıt mendil ile alınması önerilir. Çünkü gereğinden fazla kullanılan pomad, kalın bir kurut tabakası oluşur ve rahatsızlığa neden olur.

Ayrıca ilk 3 gün aralıklarla uygulanacak soğuk kompresler, özellikle dudak kontürü yapılan kişilerde oluşabilecek ödemi engeller.

Kalıcı makyaj sonrası ilk bir hafta bu bölgelere mümkün olduğunca az su değdirilmelidir.

İlk hafta mikropigmentasyona bağlı az miktarda kabuklanmalar oluşur. Bu kabuklanmalar kesinlikle koparılmamalıdır, kendiliğinden düşecek olan bu belli belirsiz kabuklar koparılırsa, beraberlerinde o bölgedeki pigmentlerde cilt dışına atılmış olur. Yapılan kalıcı makyajda boşluklar oluşmaması için buna özellikle dikkat edilmesi gerekmektedir.

İlk bir ay boyunca, aşırı güneşe maruz kalmak ve solaryuma girmek kesinlikle yasaktır. Güneş ve solaryum, erken dönemde pigmentlerin koyulaşmasına neden olmakta ve bu da kalıcı makyajınızın kalıcı olarak koyu renkte görünmesine yol açmaktadır.

Nadiren karşılaşabileceğiniz beklenmedik bir durumda mutlaka uygulamayı yapan merkez yada uzmanla bağlantıya geçiniz.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kalıcı makyaj uygulamalarında, uygulamayı yapacak olan uzmanın tecrübesi en önemli unsurdur.

Her ne kadar kullanılan cihazların yada pigmentlerin markaları değişsede, temel olarak teknikler hemen hemen aynıdır. Uygulamalar arasındaki farkı uzmanın tecrübesi yaratır.

Tecrübeli bir uzman, yapacağı işlemin öneminin farkındadır, olası kötü sonuçlar için önceden tedbirleri alır, neleri yapması yada yapmaması gerektiği konusunda bilinçlidir, anatomik oranlar ve renk bilgisi sayesinde kendisinden istenilenleri eksiksiz bir şekilde gerçekleştirebilir.

Size düşen, kalıcı makyaj yaptırmayı düşündüğünüz uzmanı iyi tanımaya çalışmak, size gösterilecek uygulama resimlerini incelerken bu resimlerin çeşitli programlar yardımıyla rötuşlanmış olabileceğini aklınızdan çıkarmamak, mümkünse daha önce uygulama yapılmış bir veya birkaç örneği canlı olarak görmek, uygulamanın yapılacağı ortamın hijyen koşullarını dikkatlice kontrol etmek ve kullanılacak iğnelerin tek kullanımlık olmasını ısrarla talep etmektir.

Kalıcı makyaj uygulamasında kullanılacak pigmentlerin organik olması gerekmektedir. Bu sayede doğal görünümlü, pastel renklerde ve sağlıklı uygulamalar yaptırabilirsiniz. Kullanılacak pigmenti parmağınızın ucuna aldığınızda, akan suyun altında kendiliğinden tamamen temizleniyorsa o zaman organik olduğunu düşünebilirsiniz. Aksi halde inorganik, sentetik pigmentler hem doğal görünümden uzaktır hemde zamanla renk değiştirebilir ve sizi ömürboyu kötü bir görünüme mahkum edebilir.

Doğal Dudak Kontrolü

Doğal Dudak Konturü uygulaması ile, dudaklarınıza yeniden şekil verebilir ve ruj akma yada silinmesi gibi problemlere çözüm bulabilirsiniz. Doğal dudak rengi tonlarından başlayıp, en moda dudak rengi tonlarına kadar uzanan geniş bir yelpaze içinden kendinize en uygun rengi seçmekte özgürsünüz.

Doğal Dudak Konturü ;

1. Asimetrik yada şekil bozukluğu olan dadaklara

2. Dudakları ince olan ve kalınlaştırmak isteyenlere

3. İlerleyen yaşla birlikte dudak rengi solmuş ve dudak sınırları artık belirgin olmayan hanımlara

4. Kaza, hastalık yada sık tekrarlayan uçuklara bağlı olarak deforme olmuş dudak konturlerinin düzeltilmesinde

5. Ruj kullanmayı sevmeyen yada allerjisi olanlara

6. Heran dudaklarının canlı ve doğal bir renkte görünmesini isteyenlere

son derece uygun bir çözümdür.

Dudak konturü uygulamasında renk seçimini takiben, öncelikle dudak çizginiz belirgin hale getirilir. Bunu takiben tüm dudağınıza tonlama yapılarak, seçtiğiniz renk tüm dudağınıza uygulanır. Bu sayede sınırları belirgin, daha canlı ve dolgun görünmdeki dudaklara sahip olursunuz.

Uygulama tamalandığında, harika görünümlü dolgun dudaklarınıza kavuştuktan sonra artık ruj kullanmanıza gerek kalmaz. Yataktan kalktığınızda, duşdan yada havuzdan çıktığınızda, yemek yedikten hatta öpüştükten sonra dahi dudaklarınız kusursuz görünümlerini koruyor olacaklar.

Doğal Kaş Kontrolü

Kaşlarınız büyük ölçüde yüzünüzün ifadesini belirler. Kaşlarınızın aldığı şekil, dışarıdan bakanlara sizin ruh halinizle ilgili ipuçları verir. Yüzünüze uygun renk ve şekildeki kaşlar kesinlikle sizi daha genç gösterir.

Doğal kaş konturü ;

1. Doğuştan kaş şekli ve rengi problemli olanlara

2. Sürekli cımbızla yanlış alımlara bağlı olarak kaşları seyrekleşmiş yada küsmüş olanlara

3. Daha kavisli kaşlara sahip olmak isteyenlere

4. Kaşları düşük ve küskün bir ifadeye sahip olanlara

5. Kaşlarını kalınlaştırmak isteyenlere

6. Yaralanma yada yanık gibi istenmeyen durumlar sonrasında kaşsız kalanlara

7. Kontakt lens kullananlara

8. Elleri titreyen yada kendi kendine makyaj yapmakta zorlananlara son derece uygun bir çözümdür.

Ten renginize, yüz anatominize, sosyal konumunuza ve sizin isteklerinize uygun olarak planlanacak ve başarılı bir şekilde uygulanacak doğal kaş konturü sonrasında, günün her saatinde kendinizi daha güzel ve bakımlı hissedersiniz.

Bu güzel duygunun, kendimize olan güvenimizi arttıracağını sanırım hiçbirimiz inkar edemeyiz.

Gözler, Eye Liner

Alt ve üst gözkapağının, kirpik hattının renklendirilerek belirginleştirilmesi, bakışlarımıza bir derinlik katar, gözlerimize anlam kazandırır ve gözlerimizin daha dikkat çekici olmasını sağlar.

Kirpiklerinizin daha yoğun göründüğü zarif bir göz çizgisi yada daha göz alıcı, dikkat çekici bir göz çizgisine sahip olmak sizin seçiminize kalmıştır.

Kalıcı Eye Liner ;

1. Her zaman hafif bir sürmeye sahip olmak isteyenlere

2. Elleri titreyen yada düzgün kalem çekemeyen hanımlara

3. Daha derin ve anlamlı gözlere sahip olmak isteyenlere

4. Herhangi bir sebepten dolayı kirpiklerini kaybedenlere

5. Kontakt lens kullananlara

son derece uygun bir seçimdir.

Kalıcı Eye Liner uygulaması sayesinde, istediğiniz kalınlıkta, son derece düzgün ve doğal görünümlü bir göz çizgisine sahip olabilirsiniz.

Bu sayede kirpikleriniz daha daha sık görünecek ve gözleriniz daha belirgin olacaktır.

Gün içinde her koşulda, duştan çıktığınızda, yüzdükten yada spor yaptıktan sonra bile akmayan göz çizgilerine sahip olabilirsiniz.

Kalıcı Makyaj'ın Silinmesi

MİKRO-PUNKTUASYON YÖNTEMİ

Uygun olmayan cihazlarla, sentetik pigmentler kullanılarak yapılan yada tecrübesiz uygulayıcılar tarafından kötü renk ve şekillerde yapılmış olan kalıcı makyaj örnekleriyle maalesef sık sık karşılaşmaktayız.

Kaş, dudak yada göz kapağı gibi bölgelerdeki pigmentlerin temizlenmesinde lazer kullanımı çok tehlikeli olup, kalıcı zararlar verebilmektedir.

Bu nedenle kalıcı makyajın silinmesinde daha değişik bir yöntem uygulanılır.

Aynen kalıcı makyaj yapımında kullanılan cihazlar yardımıyla, bu kez daha önce uygulanmış olan pigmentleri kusturacak özel bir sıvı bu bölgelere uygulanır. Bu krem kıvamındaki sıvı daha önce cilt altına uygulanmış olan pigmentlere bağlanarak onlarla birlikte cilt dışına atılır.

Bu silme işlemi, daha önce yapılmış olan kalıcı makyajın deriye hangi derinlikte yapıldığına bağlı olarak 2-3 seans tekrarlanabilir.

Bu silme yöntemi cilde herhangi bir zarar vermez, kalıcı iz bırakmaz ve istenirse işlem tamamlandıktan sonra yeni renk ve şekilde bir kalıcı makyaj tekrar bu bölgeye uygulanabilir.

Erkeklerde Doğal Kalıcı Makyaj

Modern sosyal yaşam içinde erkeklerde giderek artan bir şekilde kişisel bakım ve kozmetik uygulamalara ilgi duymaya başlamıştır.

Erkeklerde kalıcı makyaj, hanımlardan çok farklı sebeplerle ve tekniklerle uygulanmaktadır. Bu uygulamalar daha çok kamuflaj makyaj olarak kabul edilebilirler.

Erkeklerde sık sık, çok açık renkteki kaşlara, bu kaşların sebep olduğu yumuşak yüz ifadesine daha erkeksi bir hava vermek amacıyla, koyu renkte destekler uygulanmaktadır. Kaşın şeklini değiştirmek amacıyla değil ancak çok düşük olan kaşları gözlerden uzaklaştırmak amacıyla, kaşların altından bir sıra alınıp, kaşların üstüne bir sıra ilave yapılabilmektedir. Ayrıca yapısal olarak ince olan kaşları doğal görünümünü bozmadan kalınlaştırmak mümkündür.

Bazı erkekler, geleneksel sebeplerle hafif bir sürme talep edebilmektedirler. Gözleri belirginleştiren ve doğal görünümde olan bu hafif sürme bakışlara anlam katmakta ve daha duygusal bir görünüm sağlamaktadır.

Erkeklerde özellikle üst dudakların çok ince olması zaman zaman şikayetlere sebep olmaktadır. Erkeklerde dudaklar söz konusu olduğunda renk vermek uygun olmamaktadır. Bunun yerine dudak çizgisinin dışına açık ten rengi ince bir efekt vermek dudağı daha belirgin ve farkedilir hale getirmektedir.

Görüldüğü gibi, ustaca yapıldığında erkeklerinde kalıcı makyajın sağladığı olanaklardan faydalanması mümkündür.

Saç Dökülmesine Sebep Olan Etkenler

 • Cilt altı yağ bezlerinde olan bozukluklar nedeniyle, alın ve tepe bölgesinden başlayan saç dökülmeleri zaman içinde bu alanların tamamen açılmasına neden olabilir. Bu etken özellikle erkeklerde etkili olur. Cilt altında olan yağ bezlerinin yağ salgılaması sebum denilen madde nedeniyle olmaktadır. Bu yağlanma fazla olduğunda, saçlar yağlanacak ve saç dökülmesi etkisi oluşacaktır.
 • Vücutta olan demir eksikliğinden kaynaklanan kansızlık sorunu, grip gibi üst solunum enfeksiyonları, tifo, zatürre, kan kanseri, şeker hastalığı gibi hastalıklar, tiroit hormonundaki düzensizlikler kadın erkek ayrımı yapmadan herkeste saç dökülmesi etkisi gösterebilir.
 • Hamilelik, emzirme dönemi ve doğum gibi durumlar da kadınlarda etkili saç dökülmelerine neden olabilir. Bunlar bu dönemlerdeki hormonal dengesizliklerden ve bu dönemlerde salgılanan hormonlar nedeniyle oluşur. Kadınlar genetik olarak saç dökülmesine maruz kalmasa da, bu etkenler yüzünden saç dökülmesinden etkilenebilirler. Doğum kontrol haplarının kullanımı da, hormonal dengesizliğe nedenolacağından, saç dökülmesi sebebi olabilir.
 • Demir eksikliği saç dökülmesi nedenleri arasındadır.
 • Genetik faktörler özellikle erkekleri etkileyen saç dökülmesi sebepleri arasında yer alır. Erkekler genetik olarak saç dökülmesine daha yatkındır. Ancak kadınlarda bundan etkilenmektedir.
 • Dengesiz ve yetersiz beslenme düzeni saç dökülmesi etkisi gösterir. İhtiyacı olan vitaminleri ve mineralleri yeterince alamayan saçlar, zayıflayarak kırılır ve dökülebilir.
 • Stres saç dökülmesinde oldukça etkilidir. Bu sürecin uzun sürmesi de, saç dökülmesinin etkisini daha fazla arttırır.
 • Saç bakımı için kullanılan şampuan, saç kremi gibi ürünlerin saçlara uygun olmaması halinde de saç dökülmesi olabilir.
 • Saç bakımında gereken özenin gösterilmemesi halinde, saç dökülmesi etkisinden kurtulmak oldukça zordur. Yıpranan, nem dengesi bozulmuş olan saçların periyodik aralıklarla doğal bakım ürünleriyle dengesinin sağlanmasına çalışılmalıdır.
 • Sigara içme alışkanlığı olanlarda saç dökülmesiyle karşılaşabilirler. Alınan besinlerin emilimini engelleyen sigara azaltılmalı ya da bırakılmalıdır.

Kaş Dökülmesine Sebep Olan Etkenler

Kaş dökülmelerinin neden olduğu konusunda kesin bir tanı yoktur. Fakat kaş dökülmelerine neden olan bir çok etken vardır. Bunların en önemlisi ise kaşlara yeteri kadar değer verilmemesi ve bilinçsiz bir şekilde kaş alım uygulamalarının yapılmasıdır. Bunun yanı sıra geçirilen bi takım rahatsızlıklar, görülen cerrahi tedaviler kaş kayıplarına neden olabilmektedir.

Genitik problemler

Genetik olarak hastalarda görülen seyrek kaş yada hiç kaş olmaması durumu doğuştan itibaren görülebilen bir durumdur. Bu durumdaki hastalarda kaş ekimi uygulaması ile son derece başarılı sonuçlar alınabilmektedir.

Bilinçsiz şekilde uygulanan kaş aldırma yöntemleri

Oldukça basit bir uygulamaymış gibi görünen ve çoğumuzunda rahatlıkla uygulayabildiği kaş aldırma yöntemi gerçekte son derece önemli olan ve dermotoloji bilgisine gereksinim duyan bir işlemdir. Ülkemizde var olan ve denetimlerinin sıklıkla yapılması gereken güzellik merkezlerinde bu işlem için çalışanların diplomalı uzmanlar olması gerekmektedir. Fakat ne yazık ki bu konuda oldukça yetersiz ve kurs sertifikası bile olmayan işlemler kaş alma işlemini gerçekleştirmektedirler. Kendinizin bilmeden aldığınız veya güzellik merkezlerinde uzmanlaşmamış personeller tarafından alınan hatalı kaş alımları sonucunda kaş kökleri zarar görmekte ve zamanla kökler zayıflayarak ölmektedir.

Kaş çekme alışkanlıkları (Psikolojik Sorunlar)

Tıp dili ile Trikomania olarak bilinen psikolojik sorun tırnak yemenin yanı sıra kaş çekme ve kirpik çekme gibi bir takım rahatsızlıklara neden olabilmektedir. Kaşların çekilmesi yine zamanla burada bulunan köklerin ölmesine neden olmaktadır.

Guatr hasalığı nedeni ile kaşların dökülmesi

Guatr hastalığı tiroid bezlerinin görevini tam olarak yerine getiremediği durumlarda görülür. Bu hastalığın sonucunda saç dökülmeleri görülebildiği gibi kaş dökülmelerine de sıklıkla rastlanmaktadır.

Allopecia Areata Saç kıran hastalığı

Tam olarak nedeni bilinmeyen Allopecia Areata hastalığı halk arasında saç kıran olarak bilinen bu hastalık saçlarda ve kaşlarda görülebiliyor.

Yaşın ilerlemesi ile kaşlarda dökülmelerin oluşması

Yaş ilerlemesi ile vücutta meydana gelen dirençte azalma olur. Bu durum saçlarda olduğu gibi kaşlarda da etkisini gösterir.

Kaza ve yanma sonucu görülebilen kaş kayıpları

Kaza ve yanma sonucunda kaş bölgesinde bölgesel olarakyada tamamen kaş kayıpları yaşanabilmektedir.

Kaş dökülmesi tadavisi bitkisel yada kozmetik olarak yapılabilir mi ?

Bu kesinlikle mümkün değildir. Toplumumuzda kaş dökülmelerine bitkisel yada kozmetik ilaçların iyi geldiğini ve olmayan bölgeleri kıllandırdığı gibi dilden dile dolaşan söylemler kesinlikle gerçeği yansıtmamaktadır. Çünkü saç ve kaş kökleri bir defa öldüklerinde onları canlandıracak bir ilaç yoktur. Fakat bir takım hastalıkların ( guatr, saç kıran vs. ) iyileşmesi ile saçlar veya kaşlar yeniden yerine gelebilir. Bunların dışında tek tedavi ise kaş ekimidir.

Kalıcı Makyaj Kullanım Süresi

Kalıcı makyajın tazeliğini muhafaza etme süresi 2 ila 3 yıl olarak bilinse de bu tam olarak doğru değildir, her bölge için farklılıklar gösterir. Ekipman ve boyanın kalitesi ile doğru orantılıdır. Elbette yapan kişinin uzmanlığıda çok önemlidir. Makyaj ilk yapıldığında oldukça koyu ve kalın ve belirgindir. 10 gün sonra doğallaşmaya başlar, kendini tam olarak 28 gün sonra komple onarmış olur. Çünkü cilt kendini 28 günde bir yeniler. Kaş kontürü eğer ilk defa yapılıyorsa bunu 1 ila 1,5 sene sonra tekrar yenileme ihtiyacı duymaya başlarsınız. Çünkü rengi sizi artık tatmin etmemeye başlar. Silinmez ama renk değişir. Eğer daha ilk değilse 3 sene kadar sizi memnun edecektir. Göz kontürü kaş kontürüne göre daha uzun süre dayanır. İlk yapıldığında oda çok koyu ve belirginken 10 gün sonra doğallaşacaktır. Bunun nedeni cildin kendini onarıp boyanın üstünde bir tabaka oluşturmasıdır. Dolayısıyla cildinizin altındaki pigmente bir yansıması söz konusudur. Buda makyajı daha doğal ve çıkamaz hale getirir. Dudak makyajıda ilk yapıldıktan sonra 10 gün içinde haddinden fazla açılır ama o haliyle 4 sene kalıcılığını korur hatta dahada fazla kalır. Fakat bu işlemler doğru yapıldıklarında bu sürelerde kullanılır. Eğer doğru şekilde cilt altına girilemediyse bir süre sonra ya hiç bir şey kalmaz yada kabartı olur. Yani derinlik tutturulamadıysa makyaj hemen çıkacak kaybolacaktır. Yada çok derine girilip kesik oluştuysa her kesik izinde olduğu gibi kabarma şeklinde çıkıntı olacaktır. Tabi şunu da unutmayalım genellikle kalıcı makyajın renginden memnun kalma süresi 1,5 ila 2 yıl olabilir. Ama kişinin zevkiylede orantılıdır. Siz 3 yıl sonra bile kaşınınızın renginden memnun kalabilirsiniz.

Hassas Ciltlere Kalıcı Makyaj Uygulaması

Hassas ciltlere kalıcı makyaj zarar vermez. Ancak bilinçli bir uzman tarafından yapılması gerekmektedir. Sanıldığının tersine beyaz cilt kalıcı makyajda en rahat cilt tipidir. Tabi kuruluğu, yağlılığı vs. özellikleri bundan farklıdır. Cilt tipine göre malzeme kullanılır ve işlem yapılır. Hassas bir cilde göre makineye ayar yapılması gerekir, ayrıca aynı cildin farklı bölgelerde değişiklikleri vardır. Kaş bölgesinde yapılacak uygulamanın hızı ve derinliği ile göz bölgesindeki hızı ve derinliği çok farklıdır.

Kalıcı Makyaj Uygulama Prosedürü

Kalıcı makyaj işlemi gözkapağı, kaş ve dudak çevresinde makyaj tekniklerine uygun yapılmalıdır. Renk pigmentinin kalınlığına karar vermek önemlidir.

Makyaj sanatçısı olmaya ek olarak profesyoneller müşterilerinin saç, deri ve göz rengine gidecek uygun renk pigmentlerini tanımlamalıdır.

Kalıcı makyajda mikro-pigmentler doğal ve su bazlı olduğundan cilt de doğal bir görünüm sağlar.

Kalıcı makyaj uygulaması yapılan cihazın profesyonel olması çok önemlidir.Renk daha mattır ve görünüm doğaldır istediğimiz rengi kolayca elde edebiliriz.

Kalıcı makyaj Cihazın teknik özellikleri yapılan kontürün sonucunu ve dayanıklılığını büyük ölçüde etkiler.

Kalıcı Makyaj'da Hijyen

 • Kalıcı makyaj yapılacak bölgenin steril bir şekilde temizlenmesi
 • Kalıcı makyaj yapacak olan uzmanın maske ve medical eldiven kullanılması
 • Tek kullanımlık kalıcı makyaj iğnelerinin müşterinin önünde açılması
 • İşlem esnasında steril gazlı bez kullanılması
 • Kalıcı makyajın sonunda antibakteriyel pomad kullanılması
 • Her müşteriye yeni bir çarşaf veya örtü kullanılmalıdır.

Kaş Uygulamasında Son Trendler

Kaş Kontürü, kaşınıza her türlü değişikliği yaptırabilirmenize olanak sağlar. Şikayetiniz kaşınızdaki boşluklar ise, kaş kılı çalışması dediğimiz işlemle kaşlarınızın aralarına kaş kılına benzeyen çizgilerle boşlukları doldurabilirsiniz. Yada yapısından yada ilerleyen yaşlardan dolayı kaşınızda aşağı doğru bir düşme varsa bundan kurtulabilirsiniz. Kaşın özellikle uç kısmının aşağıda olması kişiye olduğundan yaşlı ve yorgun bir ifade verir. Bu durumda kaşınızı hiçbir estetik operayon olmadan yukarıya çekerek en az 5 yaş daha gençleşebilir ve daha estetik yüz hatlarına sahip olabilirsiniz. Kaş yüzümüzdeki ifadede en önemli etkendir. Sadece bir kaş kontürü ile yüzünüzde ciddi bir değişiklik yapabilirsiniz. Kaş şeklini tamamen değiştirebilir yada sadece şikayetçi olduğunuz kısma müdahale edebilirsiniz. Kaş kontürü ilk yapıldığında size olması gerekenden daha koyu dolayısıylada kalın gelebilir fakat kısa sürede bu durum değişir cilt kendini yeniler ve pigmentler doğal bir görünüme kavuşur. Kalıcı makyaj çalışmasını sonradan ne renge dönüşeceğinin bilincinde uygularız çünkü ilk yapıldığında size hoş gelsede iyileştiğinde ne renge döneceği daha önemlidir. Makyajın iyileşip naturalleşmesi 1 hafta sonra kendini belli eder ve 2 ila 4 yıl sürecek kalıcılığa kavuşur. Kaşı yaparken dikkat ettiğimiz noktolar; öncelikle sizin nasıl bir kaş istediğinizi dikkate alıyoruz. Kaşı yapmadan önce istediğiniz kaşı kalemle çiziyoruz ve bize göre size nasıl bir kaş gider onunda çizimini yapıyoruz. Kaşın rengini genellikle kullandığınız saç rengini baz alarak yapıyoruz. Eğerki kaşlarınızı boyatıyorsanız kaş kontürünü yaptırmadan önce boyatıp gelmeniz gerekir. Tabiki en önemli noktalardan biride yüz şeklinize gidecek bir kaş çizimi gerçekleştiriliyor. Siz onayladığınız takdirde işlem gerçekleştiriliyor.

Kalıcı Makyaj Zarar Veriyor mu?

Kalıcı makyajda kullanılan boyalar kimyasal malzemeler olmadıkları için özel maddelere karşı alerjisi olanlar hariç herhangi bir zarar teşkil etmiyor. Bu durum da uygulama öncesi hazırlanan alerji testleri ile en baştan tespit ediliyor.

Bu kimyasal olmayan yapısından dolayı üç beş yıldan daha uzun süre dayanmayan kalıcı makyajı bu süreler içerisinde yenilemek de gerekiyor. Eğer yaptırdığınız kalıcı makyajdan sıkıldıysanız bu elbette sizin için bir avantaj haline de gelebilir.

Kalıcı Makyaj'da Mükemmel Sonuç Almak İçin Öneriler

 • Uygulama günü dinlenmiş ve stressiz gelinmeli.
 • Uygulamadan 1 gün önce kahve, alkol içilmemeli.
 • Uygulamadan 1 gün önce ve uygulama günü kanı sulandırabilecek ağrı kesici, örneğin aspirin alınmamalı.
 • Dinleniniz (yorgun bir insana pigmentasyon yapıldığında daha hassas tepkiler verecektir. Acı eşiği düşer.
 • Uygulama gününden 1–2 gün önce solaryuma girilmemeli.
 • Dudak bölgesine uygulamada, uygulatıcının herpes (uçuk) öyküsü var ise (doktora danışarak) uygulama gününden önce uçuk önleyici ilaç alınmalıdır.
 • Nezleniz varsa ve dudak kontürü yaptıracaksanız, enfeksiyonlu burnunuz çalışılan bölgede de enfeksiyona yol açabileceği için randevuyu iptal ettirmeniz gerekebilir.

Kalıcı Makyaj Uygulamalarında, Kalıcı Makyaj sanatçısının işinde uzman olmasının yanında kullanılan cihaz ve malzemenin kalitesi de büyük önem taşır. Eğer mükemmel sonuçlar elde etmek istiyorsanız kullanılan boyanın, makinenin ve iğnenin ve hakkında detaylı bilgi edinmeye özen gösterin. Örneğin Kalıcı Makyaj piyasasında Alman çeliğinden yapılmış kaliteli iğnede kullanılmakta, Çin malı ucuz ve kalitesiz iğnede kullanılmakta. Aynı şekilde Kalıcı Makyaj cihazlarında da kalite farklılıkları vardır. Makine ve boyanın kalitesinden, uygulamada kullanılan iğnelerin üstündeki son kullanım tarihine kadar ayrıntıları bulunmaktadır. Kalıcı Makyaj için en iyi sonuca ulaşmak istiyorsanız doğru yerde olduğunuzdan emin olunuz.

Kalıcı Makyaj Kullanım Süreleri Uzatılabilir mi?

Kalıcı makyajınızın süresini uzatabilmek için bazı önlemler almak mümkün:

 • Pigmentler kalıcıdır ama daima belli bir süre sonra solarlar ve rötuşa ihtiyaç duyarlar.
 • Güneş ışığına maruz kalmak ya da solaryum seansları olumsuz etki yaparlar.
 • Cildin fazla kuru olması, bazı uyuşturucular ve sigara kullanımı da kalıcılığı olumsuz yönde etkileyen faktörlerdir.
 • Alfa-hidroksi, retin-a ve glikolik asit, kalıcı makyaj uygulanan bölgelerden uzak tutulması gereken maddelerdir (sadece uygulama yapılan bölgeler). Aksi halde etki azalabileceğinden belli sürelerde ekstra bakım gerekebilir.
 • Göz kapaklarına güneş korumalı krem kullanmak, eye-liner uygulanmış gözlerde güneş gözlüğü takmak süreyi uzatıcı etki yapacaktır.
 • Dudaklara koruyucu sürmek gibi bazı önlemler de pigmentasyonun kalıcılığını artırabilir.