Stratum Corneum

Stratum Corneum

Stratum Corneum, epidermisin beş tabakasının en üst kısmında yer alır. Genellikle “ölü hücre” tabakası olarak bilinirdi, ancak günümüzde, çok iyi korunmuş sağlıklı bir cildin sürekliliği için hayati fonksiyonlara sahip olduğunu biliyoruz.
 
Stratum Corneum Yapısı:
Korneositler-tuğlalar ve hücrelerarası madde-harç olarak adlandırılan yassılaşmış hücrelerden oluşur. Kerneositler, parçacıklar arasında çok miktarda bulunan nemi tutabilen keratinin ince parçacıklarından yapılmış olan protein kompleksleridir.
Bazal tabakadaki hücreler stratum corneuma ulaştığında enzimler; yağ asitleri ile çok önemli seramidleri salgılayan dış zarı parçalar.
Yağ asitleri ve seramidler, sürekli bir lipid tabakası oluşturmak için birleşir.
Bu lipid bariyer, nem kaybı, bakteriyel enfeksiyonlar ve çevresel zararlara karşı cildi korumak için gereklidir.
Seramidler, bir su girişi ve iki yağlı kuyruktan oluşmaktadır. Bu, seramidlerin hem suyu hem de yağı stratum corneuma çekmesine olanak tanır. Bununla birlikte stratum corneum genellikle koruyucu özelliklerini artırmak için yağlı bir içerikten oluşur. Seramidler, kırılmaz olan zırhlı bir takım gibidir.

NMF (doğal nemlendirici faktör) stratum corneumda da bulunur. Esasen sadece nem tutucu (havadan nemi emme) görevi gören stratum corneumda bulunur. Bu nemi kendi nem içeriği ile birleştirir ve elementlere maruz kalmasına rağmen stratum corneumun nemini korumasına imkan verir. Hücreleri çevreleyen lipid tabakası, hücreleri kapatmaya ve onları nem kaybına karşı korumaya yardım eder. Cilt yüzeyi üzerinde, su ile sebum (yağ) arasında bir dengenin olması sağlıklı bir cilt için gereklidir.