Yara İzi Kamuflajı

yara-izi-kamuflaj

Yara İzi Kamuflajı

Kamuflaj Makyaj Uygulandığı Durumlar

Doğuştan, travmatik ya da cerrahi sebeplerden dolayı yüzlerinde ve vücutlarında hat ve renk kusurları olan kişiler, kamuflaj makyaj uygulamasından yararlanabilmektedir. Kozmetik kamuflaj doğuştan olan izler, yara izleri, pigmentlerden kaynaklanan kusurlar, yanık izleri, akneden kalan izler, dövmeler, benler ve ameliyat sonrası yara izleri üzerinde uygulanabildiği gibi bazı cilt rahatsızlığı olan hastaların iyileşme safhasında da bu kozmetik yöntemlerden faydalanılabilmektedir.

Derideki dokular eğer kuru ve hassas ise deride zedelenme ya da yara izi gibi kusurlar ortaya çıkabilmektedir. Etrafındaki deriden, farklı bir görüntüye ve yapıya sahip olan yaralı doku veya yara izi, bir takım kazalardan, ameliyatlardan (keloid) kaynaklanabilmektedir. Hat kusurları için uygulanacak olan kamuflaj makyaj yöntemi seçilirken, deri özelliği göz önünde bulundurularak uygulamaya başlanmalıdır.

Deri Seviyesinden Yüksek Olan Hat Kusurları İçin Kamuflaj Makyaj Yöntemleri

Kazalardan dolayı ortaya çıkabilen travmatik yaraları gizlemek için bazen bir seri operasyonlar gerekebilir ve tedavi çok uzun zaman aldığından, hasta bir diğer operasyonu beklerken, kamuflajdan yararlanılabilir. Yara izleri hastanın yaşına, yaranın yerine ve yaranın çeşidine göre, üç ya da üçten altı aya kadar kırmızı ve fark edilebilir şekilde olabilmektedir ve bu gibi durumlarda kamuflaj makyaj uygulandığı takdirde kişi normal görüntüsüyle, hayatına devam edilebilir. Kaza sonrası yara izleri kamufle edilirken; iki renk karışımı ile hazırlanan kamuflaj makyaj kozmetiği, yara dışında, bütünlüğü sağlamak amacıyla tüm cilde sürülerek, sabitleyici pudra uygulamasına geçilir ve 5 dakika ciltte bekletildikten sonra fazlalıklar alınarak, cilt yağlı ise su bazlı fondöten, cilt kuru ise yağ bazlı fondöten ile uygulama tamamlanarak gerekli görülüyor ise normal makyaj uygulamasına geçilebilmektedir.