Kozmetik Nedir ?

Kozmetik Nedir ?

Kozmetik; saçlara, tırnaklara, dişlere, dudaklara ve cilde uygulanmak üzere hazırlanan ve bunları korumak, temizlemek, koku vermek ve hatta görünümü değiştirmek için kullanılan ürünlerdir. Aslında vücudun güzelleştirilmesi, bakımı, şekillendirilmesi ve çekiciliğin artırılması amacıyla hazırlanan ürünler ve uygulanan bakımlardır.

Süslenmek, güzel görünmek ve hoş kokmak, kişinin kendini iyi hissetmesi ve ruh sağlığı için önemli olduğu kadar aynı zamanda sosyal bir davranıştır. Kozmetiğin tarihi insanlık tarihi kadar eskidir. İnsanlar çok eski çağlarda çamur ve suyu kullanarak, termal suları keşfederek hastalıklarını tedavi etmişlerdir.

Erkekler düşmanlarını etkilemek için boyanırken, kadınlar da süslenme amaçlı boyanmışlardır. Bunun tarihte ki en bilinen örneği Mısır kraliçesi Kleopatra’dır. Kleopatra, Nil kumuyla cildine peeling yapardı, sütle güzellik banyolarına girerdi, çeşitli bitki karışımlarıyla maskeler uygulardı ve çamur banyosundan sonra vücudunu esanslarla ovdurarak parfümlenirdi.

Eski Mısır’dan Roma’ya kadar birçok yerde tedavi amaçlı şifalı banyolar kullanılmıştır.

Kil olan çamur, binlerce yıldan beri yeryüzünün tüm zenginliklerini taşıdığı için insanlar tarafından ilaç yerine de kullanılmıştır. Bugün eskiden olduğu gibi doğrudan çamur banyolarına girilerek aktif maddelerinin kullanımına devam edilmektedir. 20. yüzyıla kadar kadınlar yüzlerini şapka altında saklayarak ve pudralayarak güzel olmak için ciltlerini beyaz tutmaya çalışmışlardır.

Modacı Chanel en büyük devrimini güneşe çıkarak yapmış, bronzluğun güzelliğini kabul ettirmiş ve  güneş ürünleri üreten sektörün temelini atmıştır. l. Dünya Savaşı sonrasında kozmetik çalışmalar bilimsel anlamda yapılmaya başlanmıştır.

Kozmetik sektörü var gücüyle gençlik iksirinin izini sürmeye devam etmektedir. Sağlığın ve gençliğin korunması ya da sadece güzelliğin vurgulanması için kozmetik ürün kullanımı günlük yaşantının bir parçası olmuştur. Ancak bugün bitkisel kökenli içerik maddelerin yerini sentetiklerin almasıyla artan etkinliğin yanında problemlerde de artış görülmektedir.

Çünkü kozmetik endüstrisi, reklamlarla oluşturulan yanılsamaları çok iyi hazırlamaktadır. Reklam kampanyalarında genç ve güzel kadınlar kullanılarak, tüketiciye şu mesaj verilmektedir: Siz de bu ürünü kullanırsanız böyle güzel görünürsünüz. Her moda yeni umutlar doğurur, bu değişen moda akımlarıyla cilt ihtiyaçlarını değiştirmemesine rağmen cildin daha genç görüneceği düşünülür ve umutlar tekrar tazelenir. Kozmetik ürünlerinin muhteşem ambalajları, lüks ve zarafet hissini tetikler iken aslında gerçekle hiçbir alakası yoktur. Çünkü cildin ihtiyacı olan lüks ambalaj, kavanoz yada o hepimizin açar açmaz kokladığı parfüm değildir. Bunların cilde uyumluluğu ve etkililiği ile bir ilgisi yoktur. Bu ambalajlar sadece ürünün fiyatını artırır. Ambalajlama, bir yığın gereksiz atık oluşturur ve cilt için herhangi bir faydası yoktur.

Hatice İNANIR

Bir cevap yazın