Kozmetik Nedir ?

Kozmetik Nedir ?

Kozmetik, saçlara, tırnaklara, dişlere, dudaklar ve cilde uygulanmak üzere hazırlanan ve bunları korumak, temizlemek, koku vermek ve hatta görünümü değiştirmek için kullanılan ürünlerdir.Aslında vücudun güzelleştirilmesi, bakımı ve şekillendirilmesi, çekiciliğin arttırılmasını amacıyla hazırlanan ürünler ve uygulanan bakımlardır. 
Süslenmek, güzel görünmek ve hoş kokmak, kişinin kendini iyi hissetmesi ruh sağlığı için önemli olduğu kadar aynı zamanda sosyal bir davranıştır. Kozmetiğin tarihi insanlık tarihi kadar eskidir. İnsanlar çok eski çağlarda çamur ve suyu kullanarak, termal suları keşfederek hastalıklarını tedavi etmişler.

Erkekler düşmanlarını etkilemek için boyanırken, kadınlar da süslenme amaçlı boyanmışlardır. Bunun tarihteki en bilinen örneği Mısır kraliçesi Kleopatra’dır. Kleopatra Nil kumuyla cildine peeling yapıyor, sütle güzellik banyolarına giriyor ve çeşitli bitki karışımlarıyla maskeler uyguluyor, çamur banyosundan sonra vücudunu esanslarla ovduruyor ve parfümleniyordu.

Eski Mısır’dan Roma’ya kadar birçok yerde tedavi amaçlı şifalı banyolar kullanılmıştır.

Kil olan çamur, binlerce yıldan beri yeryüzünün tüm zenginliklerini taşıdığı için insanlar tarafından ilaç yerine de kullanılmıştır. Bugün eskiden olduğu gibi doğrudan çamur banyolarına girilerek aktif maddelerinin kullanımına devam edilmektedir. 20.yüzyıla kadar kadınlar yüzlerini şapkalar altında saklayarak ve pudralanarak güzel olmak adına ciltlerini beyaz tutmaya çalışmışlardır.

Modacı Chanel en büyük devrimini güneşe çıkarak yapmış ve bronzluğun güzelliğini kabul ettirmiş ve  güneş ürünleri üreten sektörün temeli atılmıştır. l. Dünya Savaşı sonrasında kozmetik çalışmalar bilimsel anlamda yapılmaya başlanmıştır.

Kozmetik sektörü var gücüyle gençlik iksirinin izini sürmeye devam etmektedir. Sağlığın ve gençliğin korunması ya da sadece güzelliğin vurgulanması için kozmetik ürün kullanımı günlük yaşantının bir parçası olmuştur. Ancak bugün bitkisel kökenli içerik maddelerin yerini sentetiklerin almasıyla artan etkinliğin yanında problemlerde de artış görülmektedir.

Çünkü kozmetik endüstrisi, reklamlarla oluşturulan yanılsamaları çok iyi hazırlamaktadır. Reklam kampanyalarında genç ve güzel bayanlar kullanılarak, tüketiciye şu mesaj verilmektedir: Siz de bu ürünü kullanırsanız böyle güzel görünürsünüz. Her moda yeni umutlar doğurur, bu değişen moda akımlarıyla cildin daha genç görüneceği umutlar tekrar tazelenir ki, cilt ihtiyaçlarını değiştirmemesine rağmen. Kozmetik ürünlerinin muhteşem ambalajları, lüks ve zarafet hissini tetiklerken, gerçekle hiç alakası yoktur aslında. Çünkü cildin ihtiyacı olan lüks ambalaj, kavanoz yada o hepimizin açar açmaz kokladığı parfüm değildir. Bunların cilde uyumluluğu ve etkililiği ile bir ilgisi yoktur – bu kaplar sadece ürünün fiyatını artırır. Aynı şey ambalajlama için de söylenebilir. Ambalajlama, bir yığın gereksiz atık oluşturur ve cildi daha güzel hale getirmez.  

Hatice İNANIR

Bir cevap yazın